25 Eylül 2019, 13:52 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Sözde değil özde birliktelik

Sözde değil özde birliktelik

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1834 kez okunmuştur

Belediye Başkanı Memiş Çelik’in çok önemsediği vaadlerinin arasında ‘Kent Konseyi Oluşturulması” da vardı ve geçtiğimiz haftalarda bununla ilgili önemli adımlar atıldı.


Çelik, kent konseyinin amacını; “ekonomik kalkınmayı sağlamak, İlçeye bir vizyon oluşturmak, hemşehricilik bilincini geliştirmek, yapılan her türlü projelerde birlik ve beraberliği sağlamak, İlçe adına her şeyi tartışmak, belli bir hedef oluşturmak. Bu kısa, orta ve uzun vadede bu ilçeyi geliştirecek projeler hazırlamak, bunları konuşup tartışarak belediye meclisine tavsiye kararı olarak sunmak” olarak tanımladı.

Toplantıya katılanlar farklı sorunlar hakkında öneriler sunarken, Memiş Çelik de kendi öneri ve projeleri hakkında özetle;

Gurbetçilerin yoğun talepleri doğrultusunda Ağustos Ayında 11 gün ya da 15 gün olmak üzere her yaz festival düzenleyeceğini,

Kültür Merkezi açıldıktan sonra yıl içerisinde her okuldan 3-4 tane sesi güzel gençlerden bir orkestra kurulacağını ve Okullar arası türkü yarışması yapılacağını,

Günübirlik Sosyal Tesisine; çamur havuzu, tuz havuzu yapılacağını, çevresinin düzenleneceğini,

150 dönümlük bir alana 81 vilayete özgü, Ankara evleri gibi tek katlı, Kültür sokağı adı altında evler yapılacağını,

Hayvancılığı geliştirmek amacıyla; Sanayide tır parkının olduğu yere canlı hayvan pazarının yapılacağını söyledi.

Bu gelişmelerle ilgili olarak bu köşede; “Kent Konseyi Ne Yapmalı?” Başlıklı yazımın son bölümünde şöyle demiştim:

Öncelikle şunu ifade edeyim: Kent Konseyi yasal bir oluşum olmadığı için yaptırım gücü de olmayacak, dolayısıyla burada görüşülecek konular alınacak kararlar muhataplarına öneriden, temenniden öte bir anlam taşımayacaktır.

Bu nedenle konsey toplantılarında; “armudun sapı, üzümün çöpü” gibi eften püften konularla uğraşmak ve “asarız keseriz” gibi kendilerinde olağanüstü güç vehmederek olmayacak işlerle uğraşmak yerine, kendisine ilk adımda bir hedef belirlemeli, o da “Şereflikoçhisar’ın Fotoğrafı”’nı çekmek olmalıdır.

İlçenin siyasal, sosyal, ekonomik, kültürel durumu nedir? Yeraltı ve yerüstü kaynakları nelerdir? Sanayide, tarımda, hayvancılıkta, turizmde, sağlıkta, eğitimde, imarda durumumuz nedir? Yatırım ve istihdam amaçlı neler yapılabilir? Kendi gücüyle ya da Büyükşehir Belediyesinin ve hükümetin desteğiyle neler yapılabilir? Şereflikoçhisar’ın kurtuluş reçetesinde kısa, orta ve uzun vadede neler olmalıdır? Öncelik sırasına göre çözüm bekleyen sorunlar nelerdir?

Ön yargılardan ve art niyetten uzak, lafla değil gerçek anlamda, karşılıklı saygı ve sevgiye dayalı birlik ve dayanışma içinde tüm bunlar enine-boyuna araştırılmalı, kapsamlı bir rapor haline dönüştürülmeli, her kurumda, her makamda ve her platformda tek ses, tek nefes olarak yaptırımcı makamlara aktarılmalı ki netice alınabilsin.

Kent Konseyi toplantısının olduğu gün, CHP İlçe Başkanlığı bazı muhtarlarla birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı ziyaret etti, sorun ve talepler aktarıldı.

Geçtiğimiz hafta TBMM Başkan Vekili ve CHP Milletvekili Levent Gök İlçemizi ziyaret etti, bir kısım muhtarlarla görüştü,  nakliyeciler kooperatifini ve Ziraat Odası’nı ziyaret etti. Kendisine sorunlar ve talepler aktarıldı. Levent Gök, Memiş Çelik’i ziyareti sırasında şunları söyledi:

“Seçimler seçimlerde kalsın. Ondan sonra herkes kucaklaşsın. Önemli bir sorumluluk var. Siz İlçe Belediye Başkanısınız, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Bey. Ben ikinizin uyum içerisinde olmanızı arzu ederim. Koçhisar’ın siyasi çekişmelerden uzak kalması lazım. Çünkü, Ankara’nın İlçeleri gelişmiş ilçelere baktığımız zaman gerilerde kalıyorlar, ilçelerimizi ayağa kaldırmamız lazım. Bu konuda sizlerin yapacağı çalışmaların faydası olacağına inanıyorum.

Memiş Çelik de; “Yıllarca özlediğimiz tablolar vardı. Birlik ve beraberlik içinde çalışıyoruz. Taşralarda birlik ve beraberlik çok önemli. İlçede de; bütün partililerle beraberiz, memnunuz, çeşitli projelerimiz var. Beraberce çalışıyoruz.

Gerçekten birlik beraberlik var mı? Yavaş’ı ziyarette Belediye Başkanı, Kent Konseyi toplantısında CHP İlçe Başkanı, Nakliyeciler Kooperatifini ziyarette diğer parti başkanları, Levent Gök’ün ziyaret Odası’nı ziyaretinde ise Oda Başkanı Hikmet Bozkurt, Kırsal Hizmetler Daire Başkanının ziyaretinde ise  Ak Parti ve MHP temsilcileri yoktu.

Tüm bu gelişmelerin ardından gördüm ki; önerim dikkate alınmamış, Şereflikoçhisar’ın fotoğrafı çekilmemiş, kapsamlı bir rapor hazırlanmamış, herkes kendi bildiği konularda ve yolda, birbrinden habersiz bir şeyler yapmaya ve kendi cenahına parsa toplamaya çalışıyor.

Kısacası; sözde değil özde birliktelik sağlanamıyor ve bu da geleceğe yönelik umutlarımızın, beklentilerimizin lafta kalabileceğine işaret sayılıyor.


    26 Eylül 2019


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri