10 Haziran 2020, 13:57 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Ashabı Keyf ve 65'likler

Ashabı Keyf ve 65'likler

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 754 kez okunmuştur

65 Yaş üstündekilerin evden çıkmama yasağına ilişkin tartışmalar çok farklı boyutlarda ve platformlarda tartışılıyor, isyankarlık ifade eden cümleler kullanılıyor, kısıtlamanın bir an önce kaldırılması isteniyor.


Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, konuya ilişkin olarak; 3çalışmalar yapıldığını, bu hafta içinde bir karar verileceğini” açıkladı.

Bu arada 65 yaş üstündeki pek çok kişi farklı örneklerle içinde bulundukları bunalımı, psikolojik fırtınayı kamuoyuyla paylaşarak soruna bir çözüm bulunmasına katkı sağlamak istiyor.

İSA Koçak’ı çoğunluğunuz tanırsınız.
Hemşehrimiz, eğitim emeklisi, şair, yazar.. 10 Parmağında 10 marifet.

65 üstündekilerle ilgili pek çok paylaşımda bulundu ama bunlar arasında enfazla dikkat çeken, Face’de son olarak paylaştığı ‘65 ÜSTÜ ASHABI KEYF’ başlıklı yazısıydı.

Diyor ki İsa Koçak;
Ashabı keyf Tarsusta bir mağaradır.Yedi uyurlar diye bilinir yüzyıllarca uyuyan yedi ashap hasbelkader hikaye gereği uyanınca Tarsusa giderler, ellerindeki metali verip ekmek almak isterler..Bu paranın çok eski olduğunu anlayan esnaflar bu kişileri kovalarlar, onlarda dağa doğru kaçarlar. O arada kıtmir (köpek) onlara yol göstererek bir mağaraya girer onlarda arkalarından girer ve kaybolurlar giriş o giriş...

Hâlâda ortaya çıkmadılar...
Ee niyemi anlattım bunu?.

Tüm hayat normale dönüp de 65 üzerine uygulanan bu mağara yasağı devam edince kendimizi 65 lik ashap yerinde hissetmeye başladık.

Hele Mayıs gelsin Hele Haziran bitsin Hele kurban geçsin aman Allahım kendimi çok kötü hissetmeye başladım.

En çok korktuğumda aylar sonra evden çıkıp çarşıya ekmek almaya gidince elimizdeki 5 tl’nin bir ekmek etmediğini görüp de, saç sakal karışmış vaziyetinde yarattığı tesir le ahali bizi bunlar da kim diye eline değneği alıp kovalarlarsa yandık gitti..
Gaç Allah Gaç..

Nasıl gaçacağız dizlerde bacaklarda derman kalmadı, takat yok..

Bir kıtmirimizde yok ki bize yol gösterip mağarayı bulsun da girip bir daha çıkmayalım...
Ashap olduk da keyf olamadık bir türlü..

İnşallah bizi 900 yıl uyutup da, Yedi Uyur efsanesi yerine 65’lik uyurlar dile yeni bir efsane yaratmazlar diyeceğim de Vallah billahi efsane değil bu olay.

65 üzeri herkes yaşadı yaşıyor. Ve unutulmayacak unutmayacağız.

Bizlerde seyahate çıkmak, nefes almak istiyoruz.

Böyle düşünüyor, yazıyor İsa Koçak.

Sizler de benzer duyguları, sıkıntıları psikolojik gel gitleri yaşıyor musunuz?

İsteklerinizi, beklentilerinizi dışa vurmaktan, toplumla paylaşmaktan çekinmeyin. Unutmayın ki; ağlamayan çocuğa mama verilmiyor.

Ve sonunda 65 yaş ve üstü olanlar nihayet hatırlandı.

Onları eve kapatmanın yarar değil, aksine zararının olacağı bilimsel verilerle günlerce açıklandı, ilgililer uyarılmaya çalışıldı ve sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günkü Bakanlarla yaptığı toplantının sonunda aldığı kararları açıklarken 65 yaş ve üzerindeki kişilerle ilgili şu müjdeyi verdi:

65 Yaş ve üzerindeki vatandaşlarımız her gün saat 10.00 ile 20.00 arasında sokağa çıkabilecekler.
Peki bir şehirden diğerine seyahat edebilecekler mi?

Otomobil kullanabilecekler mi?

Eş dost ziyareti yapabilecekler mi?

Elbette bu detaylara cevap olabilecek bir açıklama da arkadan gelebilir.

Bizlere düşen; coronavirüs tedbirleriyle ilgili alınan önlemlere uymak. Öncelikle kendi sağlığımız için maske takılması, sosyal mesafeye uyulması, temizliğe azami titizliğin gösterilmesi konularında azami hassasiyeti göstermek.

Okurlarıma; Telefonum çöktü, dolayısıyla tüm numaralar yok oldu. Dostlar numaralarını bildirirlerse çok memun olurum.Teşekkürler.


   11 Haziran 2020


YORUM YAZ

İsa koçak
Teşekkür ederim Şeyhülmuharirim köşenizde yer verdiğiniz için onur duydum saygılar..
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.129 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri