18 Mart 2020, 16:33 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Tokalaşmak, öpüşmek..

Tokalaşmak, öpüşmek..

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1259 kez okunmuştur

Dünya üzerinde ilk kez 1960’lı yıllarda görülen Covid-19 olarak adlandırılan virüs, koronavirüs ya da corona virüsü adıyla biliniyor.

Coronavirüs aralık ayında Çin’in Wuhan bölgesinde yeniden çıkmasıyla beraber internette en çok aranan konulardan birisi oldu. Çin’in Wuhan bölgesi Coronavirüs çıktığı yer olarak bilinmektedir. 400’den fazla koronavirüs bulunuyor ve bunların içinden sadece 4’ü insanlarda hastalığa yol açıyor.

Günümüzde Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Afrika’ya kadar tüm dünyada ölümcül etkisi görülen ve toplumların yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen Koranavirüs böyle tanımlanıyor.

Koronavirüs’e karşı alınması gereken önlemler ise şöyle sıralanıyor:

1- El hijyenine azami dikkat edilmelidir. Eller sık aralıklarla en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı, yıkamanın mümkün olmaması halinde alkol bazlı el antiseptiği veya alkol bazlı kolonya kullanılmalıdır.

2- Özellikle hasta kişi ve çevresi ile temastan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır.

3- Eller yıkanmadan yüze dokunulmamalı özellikle kirli eller ile göz ve burun temas etmemelidir.

4- Öksürürken ve hapşırırken tek kullanımlık mendiller tercih edilmeli, kâğıt mendil bulunamadığı durumlarda dirsek içi kullanılmalıdır.

5- Hasta olmuş kişilerin dokunduğu yüzeyler dezenfekte edilmelidir.

6- Uzun süre kapalı ortamlarda durulmamalı, oda sık sık havalandırılmalı ve doğrudan güneş ışığı alması sağlanmalıdır. Et ve yumurta gibi hayvansal gıdalar iyice pişirilmelidir.

7- Hasta kişilerin mümkünse kalabalık yerlere gitmemesi, eğer gitmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnun kapatılması, mümkünse tıbbi maske kullanılmalıdır.

8- Alışveriş merkezleri, toplu taşıma gibi kalabalık ortamlarda mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Sağlıklı beslenilmeli ve yeterince uyku uyumaya özen gösterilerek, bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır.

9- Hazır gıdalardan uzak durularak, doğal ve taze besin tüketimi ile yararlı bakteriler içeren ev yoğurdu gibi besinlerin tüketimi artırılmalıdır. Tuzlu ılık su ile boğaz gargarası yapılması ve bol ılık su tüketimi virüsün yerleşmesini engelleyebilir.

10- Hastalık belirtileri olan yüksek ateş, kuru öksürük, kas ve eklem ağrıları, solunum zorluğu gibi belirtiler başladığı zaman vakit kaybetmeden ve maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.”

Bunların tamamına yakını kişilerin bireysel olarak alması gereken önlemler. Ama yaşadığımız şartlar, çere buna uygun mu?

Örneğin; piyasada fiyatı 4-5 kat artmasına rağmen antiseptik veya kolanya bulmak mümkün olmamaktadır.

Geniş çaplı bir tarama yapılmadığı için kimin hasta ve hasta çevresi olduğu öncelerden bilinmemektedir.

Hastanın nerelerde dolaştığı, nerelere el sürdüğünü tesbit etmek mümkün değildir.

Kalabalıklardan uzak durulmalı derken, örneğin; okulların tatil olmasıyla birlikte gar, otogar ve havaalanlarındaki aşırı yığılmanın önüne geçilmesi için gerekli tedbir alınmamıştır. Yurtlardan çıkarılan öğrenciler sokaklara bırakılmıştır. AVM’lerde, indirim yapılan yerlerde insanlar yan yana, kucak kucağa dururcasına yakın temas halindedir.

Bazı işyerleri, bazı konutlar önerilen tedbirleri uygulamak acısından gerekli fiziki koşullara sahip değildir.

Ve İlçemizen sıcağı sıcağına bir örnek:
Bir cenaze evi.
Vefat edenin ailesine, yakınlarına başsağlığı ziyareti için bir grup geliyor, bir grup gidiyor. Kimileriyle tokalaşılıyor, kimileriyle sarılıp öpüşülüyor.

Böyle mi olması gerek ? Elbette değil ama bir hemşehrimiz bunun izahını şöyle yapıyor.

El uzatanın elini çevirmek, senin acını paylaşmak isteyenin sarılmasına, öpmesine engel olmaya çalışmak yanlış anlaşılabilir, kırgınlıklar doğabilir.

Bu örnekten de anlaşılacağı gibi; kendi sağlığımızı, çevremizdekilerinin sağlığını düşünmekten önce ‘elalem ne der?’ anlayışıyla hareket etmeyi tercih ediyoruz.

Hiç değilse şu koronavirüs belasını savuşturuncaya kadar tokalaşmayın, sarılıp öpüşmeyin.
Varsın gücenen gücensin, kırılan, darılan kırılıp darılsın.


   19 Mart 2020


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri