01 Nisan 2020, 13:56 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Açık Yara Öldürmez

Açık Yara Öldürmez

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1134 kez okunmuştur

Sadece biz değil, tüm Dünya tüm insanlık aylardır yeni bir virüsün, Coranavirüsü’nün kıskacı içinde ne yapacağını, nasıl yapacağını, hangi yol ve yöntemle başa çıkacağını bilmeden bir taraftan diğerine savrulup, duruyor.


Bilim adamları bir yandan Coranavirüse karşı etkili olabilecek aşı arayışını sürdürürken, bir yandan da tedavide yararı olacak ilaçların araştırmasına devam ediyor.

Önce Çin’de görünen coronavirüse karşı ilgisiz kalan, gerekli önlemleri almakta geciken batılı ülkeler, tehlike kapılarından içeri girdiğinde, vurgun yemiş gibi ne yapacaklarını bilmezliğin çaresizliği içinde tedbir üzerine tedbir alıyor, felaketle başetmeye çaba gösteriyor.

Nerede ne oluyor? Bizlen ne yapmalıyız? Demeye fırsat kalmadan Coronavirüs kapımızı çalmaya gerek duymadan, davetsiz misafir gibi bizim ülkemize de girdi.

Şimdilerde gerek vaka, gerekse yaşamını yitirenlerin sayısı, diğer ülkelere göre çok düşük bilinse ve bununla teselli bulunulsa da; gelişmelerin boyutu toplumu panikletmeye yetiyor.

Coronavirüsten korunabilmek için tedbir üstüne tedbir, yasak üstüne yasaklar getiriliyor:

* Temizliğe, özellikle ellerin temizliğine dikkat edelim.

* İnsanlarlal yakın temastan kaçınalım, sosyal mesafeyi koruyalım.

* Sokağa çıkmayın, uyarısının gereğini yapalım.

* Toplu ulaşım araçlarını mümkün olduğunca kullanmayalım.

* Okullar tatil, çoğu işyerleri kapalı, düğün gibi, sosyal etkinlikler gibi toplantılar yasak. Bu kararlara riayet edip, mümkün olduğunca evden çıkmayalım. Evin içinde dahi sosyal mesafeyi koruyalım. Yaşlılardan uzak diralım. Misafirliğe gitmeyelim, misafir kabul etmeyelim. v.b.

Onlarca karar alınıyor, genelgeler yayınlanıyor, yasaklara uymayanlar için uyarılarla birlikte cezai işlem uygulanıyor.

Tüm bunlar bir yana; toplumu huzusuz eden, insanları endişeye düşüren Coronavirüs vakalarının hangi bölge ve illerde daha çok görüldüğünün, ölüm vakalarının nerede olduğunun detaylı olarak açıklanmaması ve şeffaf olunmaması.

Her ne kadar bunun savunulabilir bir yanı olsa da, neden olduğu olumsuzluklar da az değil.

Böylesi durumlarda devreye giren kulak radyosu, fısıltı gazetesi ve toplumsal bir hastalığımız olan asılsız abartılı söylentiler, geniş kitleleri korkutmaya, huzursuz etmeye yetiyor.

Son günlerde İlçemizdeki fısıltı gazetesinin doğru olup olmadığı araştırılmadan, kaynağı belli olmadan yaydığı haberlere bir bakalım:

* Yurtdışından bir aile gelmiş.Önce Ankara’da ondört günlür karantina süresinin onikinci gününde İlçemize gelmişler. Babanın durumu çok ağırmış, hemen ankara’ya hastaneye götürülüp, yoğun bakıma alınmış. Çocukları için evde karantina uygulanıyormuş.

* Hemşehrimiz bir tır sürücüsü ilçemizdeyken rahatsızlanmış, hastaneye gitmiş. Coronavirüsü şüphesiyle karantina altına alınmış. Aracı günlerce hastane yolunda park halinde kalmış. Tır sürücüsü hemşehrimizle ilgili henüz kesin bir tanı konulamamış.

* İlçemizde bir karantina merkezi oluşturulmuş. Kimilerine göre bu merkez hastanenin bir bölümünde, kimine göre ise bir öğrenci yurdunda imiş.
Söylentiler öylesine geiş bir kesime yayılmış ki;Almanya’dan bir okurumuz soruyor:

* Şereflikoçhisar’da 40’ın üzerinde Coronavirüs hastası varmış. Son zamanlarda meydana gelen yaşlı ölümlerinin bu virüsten kaynaklandığı belirtiliyor. Bunun aslı var mı?

Tüm bu söylentilerin aslı var mı yok mu? Biz de bilmiyoruz.

Bu konuda söz ve karar sahibi olanlar bir açıkmaya yapmıyor, sorularımız cevapsız kalıyor.

Sadece İlçemizde değil, ülke genelinde durum böyle. Onun içindir ki; bu konuda topluma karşı şeffaf olunmasının, doğru ve gerçekçi bilgi akışının sağlanmasının ve gerçeklerle yüz yüze kalacak insanlarımızın alınan kararlara, uyulması istenen tedbirlere karşı daha duyarlı olacağı düşüncesinde olduğumu ve açık yaranın kişi kolay kolay öldürmeyeceğini vurgulamak istiyorum.     2 Nisan 2020


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri