17 Haziran 2020, 13:13 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

40 yılda ne değişti?

40 yılda ne değişti?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 937 kez okunmuştur

2015 yılı genel seçimler öncesi, değişik partilerden milletvekili ady adayı olan hemşehrilerimizin gerek parti genel merkezleri, gerekse önseçimlerde umulan desteği bulamaması üzerine listeye girememişlerdi.


Şereflikoçhisar’ın ve Şereflikoçhisarlının değişmeyen hastalığıdır ki; ni siyasette ne de bürokraside söz ve karar sahibi olanlar birbirlerine destek olmaz, aksine aleyhte hareket etmeyi marifet sayarlar.

O günlerde bu köşede yazdığım bir yazıda; Sahi biz gerek siyaset gerekse başka alanlarda hemşehrilerimize destek oluyor muyuz? Sorusunu gündeme getirmiş, geçmişten günümüze hatırımda kalan bazı örneklerle bu soruya cevap vermeye çalışmıştım.

* Merhum Nurettin Gündüz: PTT Ankara Bölge Müdürü idi. 1983 seçimleri öncesi Şereflikoçhisar’ı dijital santrala ve o yıllarda Şereflikoçhisar’ın beldesi olan Sarıyahşi ve Ağaçören’i otomatik telefona kavuşturan isim idi. Ayrıca yüzlerce hemşehrisinin PTT’de işe girmesine vesile olmuştu.

1983 yılındaki seçimlerle iktidara gelen ANAP, kanser hastası olan bu hemşehrimizi görevden aldı O da emekliye ayrıldı. İlçe teşkilatı sahip çıkmadı.

* Ekrem Yıldırım: Bağ-Kur Genel Sekreteri idi. Hemşehrilerini asansör kapısında karşılar, kendilerine elinden geldiğince yardımcı olur, misafirlerini; ‘babama selam söyleyin’ diyerek asansör kapısında uğurlardı. Kardeşi ANAP İlçe yönetim kurulunda iken bu parti tarafından görevden alındı, İlçe teşkilatı sahip çıkmadı.

* 1987 seçimlerinde Beşer Baydar ve Tevfik Koçak CHP’den milletvekili seçilirken İlçemizde ANAVATAN seçimlerden en fazla oyu alıp, 1. parti olarak çıkıyordu.

* Doğan Cansızlar Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı iken iktidarda AKP vardı ve Ali Babacan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı idi. AKP Cansızları görevden alabilmek için her yolu denedi, muvaffak olamadı, süresi dolduğunda da yeniden atamadı. Ali Babacan kendisine destek olmadı.

* İlçenin haberi dahi yokken Ali Babacan üç dönem milletvekili, bakan ve başbakan yardımcılığı görevinde bulundu. İlçe olarak biz kendisini mi yoksa AKP’yi mi destekledik? Bu pek belli olmadı.

Bunun gibi onlarca hemşehrimiz kendi bilgi ve yetenekleri ile kamu ya da özel sektörde bir yerlere geldiler. Kimi; çıktığı zirvede kalmayı başardı, kimi ise dönemin iktidarlarına ters düştüğü için bulundukları makam ve mevkileri koruyamadı. Bu aşamalarda ne Şereflikoçhisar’ın etkili isimleri ne de kamuoyu kendilerine sahip çıkmadı, destek vermedi.

40 yıl önceki bazı gelişmeleri neden bir kez daha önrek aldım? 40 yıl sonra değişen bir şey olmamış da ondan.

Şereflikoçhisar Belediyesi Bütün Şehir Yasası kapsamında Ankara’ya bağlanıp, bazı hizmet birimleri büyükşehire geçince, belediyede İmar Müdürlüğü görevinde bulunan Süleyman Ülger, ASKİ Şereflikoçhisar temsilciliğine getirildi. Ne var ki; kendisi sosyal demokrat olarak bilinen Ülger, AKP ilçe teşkilatları ile pek anlaşamadı, Ankara’nın değişik ilçelerine görevlendirildi. O da dilekçeyi verip, emekliye ayrıldı.

Geçtiğimiz haftalarda ASKİ Şereflikoçhisar Bölge Müdürünün tayini çıktı. Yerine kim gelmeli, getirilmeliydi?

Bazıları Süleyman Ülger’i önerdi. ASKİ’de deneyim sahibiydi, ilçeyi ve çevrenin sorunlarını yakınen biliyordu. Yararlı olabilirdi.

Süleyman Ülger Millet İttifakı’nın Şereflikoçhisar Belediye Seçimlerine İYİ parti olarak girmesi üzerine CHP’den ayrıldı, İYİ Parti’den Belediye Meclis Üyesi seçildi.

Büyükşehir Belediyesi’de yapılan değerlendirmede Süleyman Ülger’in ataması uyguy görüldü. Eline göreve başlama yasızı verildi, makam aracı teslim edildi ve İlçeye gönderildi.

O Gün sokağa çıkma yasağı vardı ve ertesi gün Ülger göreve başlayacaktı. Duyuldu ki; o gece ortalık karıştı.

CHP ve İYİ Parti İlçe Başkanları kendilerinin onayı ve önerisi olmadan, İlçeyi yok sayan, görüşlerini alma ihtiyacı duymayan  Süleyman Ülger’i nasıl atarlardı?

CHP ve İYİ Parti ilçe başkanlarının isteği yerine getirildi ve atama iptal edildi.

Neler oldu, neler değiti ki; bir dönem CHP’den belediye başkanlığına adaylığı düşünülen, son seçimlerde İYİ Parti’den belediye meclis üyesi seçilen Süleyman Ülger’in ataması iptal edildi?

Yerel Yönetimlerin İlçedeki temsilciliğine atanan bir hemşehrimizin gelişi engellendi ama henüz yerine getirilecek biri bulunamadı.

Ve bu olayla bir kez daha görüldü ki; İlçemizde yiyaset kişilerin ve partilerin birbirlerini yemeleri üzerine inşa ediliyor.


   18 Haziran 2020


YORUM YAZ

SAYIN ABİÇİM İYİ ŞEYLERDE OLDU SAĞLIK MESLEK LİSEİ KURULDU O GÜNDEN BU YANA MEVZUNLAR VERDİ 568 KİŞİ İŞ SAHİPİ OLDU 227 KİŞİ MEMUR OLDU SAĞLIK BAKANLIĞINA İŞE ALINDI
426 LİSE MEVZUN KURSİYER TAMAMLAMA YAPARAK SAĞLIK BAKANLİĞİNDA İŞE GİRDİ BİZ BUNLARI YAPAR KEN SAĞCI SOLCU GÖZETMEDEN ZAMANIN CHP BELEDİYE BAŞKANI AŞIRIN DA KATKILARI İLE YAPTIK BAŞTA ERTUĞRUL CANDAN ERTUĞUL ÇETİNKAYA VE BEN ÖMER AKTAŞ
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri