22 Nisan 2020, 12:59 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Maskenin Seyir Defteri

Maskenin Seyir Defteri

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 971 kez okunmuştur

Coronavirüs denen gözle görülmeyen, elle tutulmayan başbelası, Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’ya yayılırken bizi de es geçecek değil di ya.


Geçmedi.İlk vakalar görülmeye başlandığı andan itibaren yağmurdan kaçarken doluya tutulmuş gibi olduk.

Bizler, vatandaş olarak ne yapacağımızı bilmez iken, bizi yönetenlerin de hiç bir öngörüsünün, hazırlığının olmadığına tanıklık ettik.

Coronavirüsten korunmak için yapılan ilk öneriler; ellerin sıkça yıkanması, dezenfaktan ve kolanya kullanılması, yüzlere koruyucu maske takılmasıydı.

Bakmayın siz Türklerin cesur, atak, korkusuz, asabi, isyankar gibi sıfatlarla tanıtılmasına..

Bizler uysal, kuzu gibi bir toplumduk ve ne derlerse, ne isterlerse yapmaya hazırdık.

Bu uysallığımızdan dolayı söylenenleri emir telakki edip, hemen kolanya, dezenfektan, masket temini için kolları sıvadık

Ama o da ne?
‘Kurt bulanık havayı sever’miş, misali, bazıları da sanki böyle bir felaketi beklercesine pusuya yatıp, milletin sırtından vurgun vurma hesapları yapıyordu.

Öyle ki; koronavirüs salgınına bir de karaborsa salgını eklendi, kuruşlarla satılan maskeler aniden tanesi 3-5, kutusu 200-300 liraya satılmaya başlandı, aynı fiyat artışı dezefenfektan ve kolanyalarda da görüldü, kısa zamanda tezgahlar boşalıp, işyerlerinin, eczanelerin camlarına; ‘maske kalmadı, kolonya kalmadı, dezenfektan kalmadı’ yazılarının asıldığı görüldü.

Neyse ki; vatandaşını düşünen bakanlarımız var.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin maske üreticisi ve ihracatçısı bir ülke olduğuna dikkati çekerek “Bakanlığımızın maskelere yönelik bir çalışması var, halkın ulaşabilir olduğu noktalarda inşallah bunların satışını gerçekleştireceğiz. Vatandaşımız ekmeğini ya da sebzesini nereden alıyorsa ona yakın yerden bunlara daha rahat ulaşabilecek” diye konuştu.

Bakanın; “maske satacağız” açıklamasına öylesine yoğun tepki geldi ki, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hemen konuya müdahil oldu ve; valiliklerin PTT ve e-devlet aracılığıyla talep eden tüm vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımına başladığını ve devam edeceğini, “Kesinlikle para ile maske satışı yapılmayacağını. Marketlerde verilen maskelerini de ücretsiz olduğunu, salgın bitene kadar vatandaşlarımızın tamamına yetecek maske stokumuz ve üretim planlamamızın olduğunu belirterek “devlet olarak tüm vatandaşlarımıza ücretsiz şekilde maske ulaştırmakta kararlıyız. Ayrıca evlerinden dışarı çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımızın, 3 adım veya 2 metreden daha yakın mesafede bulunmamalarını istiyoruz. Özellikle sosyal mesafeye çok çok dikkat etmeliyiz.” diye konuştu.

Sayın Erdoğan salgının başlangıcında da evden çıkma yasağı getirilen 65 yaş üstü kişilere de maske, kolonya, dezenfektan göndereceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanının açıklamalarının ardından bir dizi yasaklamalar getirildi:

Maske üretilmesi ve satılması yasaktı.

Sokağa çıkarken, marketten alışveriş yaparken, toplu taşıma araçlarına binerken, pazar yerine alışverişe giderken mutlaka maske takılacak, takmayanlara ceza yazılacaktı.

İyi de maske nereden alınacaktı?
PTT ile gönderilecekti, olmadı.

E Devlet üzerinden gönderilecekti, olmadı.
Eczaneler marifetiyle dağıtılacak, telefonuna kod gelenler gidip eczanelerden ücretsiz olarak alacaktı. Bu da başarıya ulaşmadı.

Örneğin; cumhurbaşkanının biz yaşlılara göndereceği maske ve kolonya henüz gelmedi.

Bizim evde hiç kimsenin telefonuna henüz kod gelmedi.

Sadece Belediye Başkanı Memiş Çelik’in, “Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Belediye Başkanlığımız tarafından ilçe genelinde ikamet eden tüm vatandaşlarımıza hijyen paketleri dağıtılıyor.” açıklamasının haber olarak çıkmasından yaklaşık 3 hafta sonra kapımıza, içindekilerden daha pahalı bir karton poşet içinde bir maske, bir çift eldiven bir küçük şişe dezenfektan bırakıldı.

Maske dağıtımının seyir defteri böyle olunca ve sokağa çıkmak, markete, pazar yerine gitmek ve toplu taşıma araçlarına binmek zorunda olanların cezadan kurtulmak için eşarp, atkı, poşet, plastik dosya gibi aklına ne gelirse ondan yaptığı maskelerle sokağa çıkınca, sanki milletçe maskeli baloya gidiyormuş, hissiyle vatandaşların engelleri aşmak için gösterdiği yaratıcılığı takdir etmeliyiz, diye düşündüm.


      23 Nisan 2020


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.111 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri