26 Şubat 2020, 14:44 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Bir kez daha düşünün

Bir kez daha düşünün

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1308 kez okunmuştur

Yıl 1978 veya 1979. Bilecik’in Bozüyük İlçesine bir dost ziyaretine gitmiştim.


Bozüyük yeni yeni gelişmekte, sanayileşmekte olan bir İlçeydi ve nüfusu 33 bin civarındaydı.

Aklımda kaldığına göre o zamanlar Eskişehir - Bursa yolu Bozüyük’ün dışından geçiyordu ve arkadaşım yemek için yol üzeindeki bir tesise götürmüştü.

O yıllarda Bozüyük ve çevre il ve İlçelerde, ulusal çapta yayın yapan gazetelerde belediyelerin birbirinin benzeri şöyle ilanlarını görürdünüz:

YATIRIMCIYA DAVET
Yatırımcılara; Sanayi bölgesinde yol su elektrik gibi alt yapısı tamamlanmış, ücretsiz arsa veriyor, yerel yönetim olarak her türlü desteği sunacağımızı taahhüt ediyoruz.

Evet.. Marmara bölgesindeki hemen her il ve ilçe bu tür ilanlarla yörelerine yatırımcı davet ediyor ve bunun olumlu sonuçlarını görmekte gecikmiyorlardı.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayının başlarında Bursa Mudanya’ya giderken aynı güzergahı kullandım. Gördüğüm il ve ilçeler alabildiğine büyümüş, gelişmiş dağlık ve ormanlık alanların dışındaki yerleşim alanları adeta birbirine eklenmişti.

Bozüyük’de büyüyen, gelişen yerlerden biriydi ve İlçenin dışından geçen yol şehrin ortasında kalmış, sağı-solu yerleşim alanları, sanayi tesisleri ile dolmuştu.

1989 yılında Merhum Turgut Özal döneminde oluşturulan yeni il ve ilçeler furyasında Şereflikoçhisar gibi Bozüyük de nasibini almış, Marmara Bölgesinin bu şirin ilçesi bünyetsinden koparılan birçok belde ve köye rağmen, gerek nüfus artışı gerek yatırım olarak büyümesini sürdürmüştü ve 2019 TUİK rakamlarına göre nüfusu 75.500’ü geçmişti.

Bu örneği neden mi verdim?
1970’li yılların ortalarında İlçemizde de Organize Sanayi Kurulması fikri usul usul dillendiriliyordu. O yıllarda EKSTAŞ Holding’in yeri OSB olarak ilan edildi. Ağır Sanayi Enerji Nakil hattı çekilmiş, yolu, suyu, kanalizasyonu tamamlanmış, içinde 9 fabrika parseli, okul, lojman, cami, çarşı alanlarıyla yatırım için ideal bir yerdi.

Tekrarlamaya gerek yok. Ekstaş sudan sebeblerle iflas etti. Sadece arsa değeri borcunun on katı olan bu bölge yatırım vadiyle ve bedavaya yakın bir bedelle Devlet Sanayi ve Yatırım Bankası’na (DESİYAB) (sonradan adı Türkiye Kalkınma Bankası olarak değiştirildi.) devredilmişti.

Banka ne fabrikayı çalıştırdı, ne de yeni fabrikalar kurdu. Ekstaş’ı bankadan alma fırsat ve imkanı olan iktidar temsilcisi siyasetçiler ve belediyeler bu düşünceye sıcak bakmadı. Makinalar çürümeye, binalar yıkılmaya terkedildi. Banka sonradan arsanın vasfını değiştirip, sattı.

O tarihten itibaren de İlçemizin nüfusu azalmaya başladı. 1980’de 79.330, 1990’da 60.700 (1989’dan itibaren bazı beldeler ve köyler İlçemizden ayrılmıştı),2010’da 35.989, 2019’da ise 33.821’e düştü.

Eldeki hazır OSB Bölgesini iskana açtıktan sonra da biz yeniden OSB kurma fikriyle seneler geçirdik.

Şu anda OSB yasal olarak kuruldu, yatırımlar için 56 parsel yapıldı. 9 yatırımcı tahsis belgelerini aldı.

Şimdilerde yeni yatırımcılar yeni talepler bekleniyor ama gelişmeler umut vermiyor.

Kamuoyunda arsaların pahalı, vadeli satışlarda uygulanan faiz oranlarının yüksek olduğu konuşuluyor.

Tapu Tahsis Belgesi töreninde Bekir ,emekci şöyle diyor: “Türkiye’de 140-150 tane OSB’de ücretsiz yer veriliyor. Yani, Şereflikoçhisar’ın önünü açabilmek için ada - parselleri ücretsiz ya da biraz daha uygun verirseniz Sanayi’deki  vatandaşı çekmek lazım. Bu insanlara yardımcı olmamız lazım.”

Kaymakam Sedat Yıldırım’ın cevabı ise şöyle: “Gönül ister ücretsiz yer vermek. OSB’lere şöyle bir teklif var. Bugün biz 56 tane yer bedava diyebiliriz. Orada yapılacak alt yapı ve üst yapının tamamını yatırımcı yapsın derler. Yani şimdi bedava olur ama yarın sen oraya bu kadar para verirsin, aslında bedava vermek bizim işimize gelir. Şimdi şöyle düşünün; 56 yatırıcıya bugün verdik çekildik. Yolu siz yapacaksınız. Biz yokuz artık. Elektrik, su kanal.. O zaman şu andaki  m2’si 30 lira olan arsanın m2’si 60 TL’yi bulacak...”

Bozüyük ve çevresindeki gelişme örneğini de değerlendirerek, çevremizdeki illerin çoğunun yatırım teşviki alan yöreler olduğunu da akıldan çıkarmadan, Şereflikoçhisar’ımızın daha fazla irtifa kaybedip, OSB’ye bağlanan umutların hayal kırıklığı ile sonuçlanmaması için arsanın m2 fiyatının ve vadeli satışlarda uygulanacak faiz oranlarının bir kez daha gözden geçirilerek düşürülmesi yararlı olacaktır, diye düşünüyorum.


   27 Şubat 2020


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri