29 Nisan 2020, 12:26 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Ben neden yasaklıyım?

Ben neden yasaklıyım?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 990 kez okunmuştur

Coronavirüs salgını nedeniyle farklı önlemler, tedbirler, sokağa çıkma yasakları, zorunlu evde kalmalar, şehirlerarası ulaşımın durdurulması, 31 ile giriş ve çıkışların engellenmesi, terhislerin ve asker alımlarının ertelenmesi gibi uygulamalar yapılıyor.


Kimi umuma ait işyerleri zorunlu olarak kapatılırken, kimi işyerleri de iş yapamadıklarından kendiliğinden kapanıyor.

Salgın ile ilgili önlemlerin başlangıcından bu yana da (Mart ayının başından itibaren) 65 yaş üstü ve sonrasında 20 yaş altı kimselerin de sokağa çıkması yasaklandı.

Ben 1947 doğumluyum ve bu nedenle evden dışarı çıkması yasaklı olan vatandaşlardan biriyim.

Ben Bağ-Kur emeklisiyim ve aynı zamanda Gerçek Usul’de vergi mükellefiyim.

Elinizdeki gazetenin imtiyaz sahibiyim ve bu gazetenin tesislerinde maliye ile anlaşmalı matbaacılık yapıyorum.

Hem gazetecilik hem de matbaacılık yönünden devletin çeşitli kurumlarına karşı değişik günlerde yerine getirmem gereken yasal sorumluluklarım var.

Öyle ki; mart ayı sonunda Ankara Defterdarlığında sözleşmemin yenilenmesi gerekiyordu, önceden randevum olmasına rağmen iki günlük uğraşıdan sonra ancak izinle Ankara’ya gidip, sorumluluğumu yerine getirebildim.

(Gerçi sokağa çıkma yasağı nedeniyle defterdarlık sözleşmeyi kargo ile ya da Vergi Dairesi Müdürlüğü kanalıyla gönderip, burada imzalatabilir, avans farkını da buradaki Ziraat Bankası şubesine yatırabilirdim ama nedense böyle bir kolaylık düşünülmedi.)

Dönelim asıl konuma:
Ben aylık beyannameleri vermek, vergileri ödemek, çalışanların SGK pirimlerini yatırmak, ücretlerini karşılamak, işyerinin elektrik, su, telefon, doğalgaz gibi giderlerini yatırmak zorundayım.

Şükürler olsun ki; şu ana kadar ne vergi ve sigortaya, ne çalışanlara, ne elektrik, doğalgaz, telefon, su gibi zorunlu giderlere bir kuruş borcum yok. Bankalardan, kooperatiflerden aldığım tek kuruş kredi de, şimdilik böyle bir talebim de yok.

Merhum babamdan nasihatlıyım. Derdi ki rahmetli; oğlum sakın ola vergiye, icraaya borcun olmasın, yakayı bir kaptırırsan bir daha kurtaramazsın.

Elimden geldiğince bu nasihata uyuyorum. Bunu da ayağımı yorganıma göre uzatarak, zor zamanlarda oğluma, kızıma, yakın akraba ve dostlarımın geçici desteğine müracaat ederek sağlamaya çalışıyorum.

Gelelim asıl diyeceğime:
Benim işyerim yasaklı ve kapalı değil. Ama o işyerinin her türlü yasal sorumluluğunu taşımak zorunda olan Ben, işyerime gidemiyorum.

Devlet bana diyor ki; Sen yaşlısın, risk altındasın, evden çıkmamalısın. Böylelikle sağlığını koruyabilirsin.

Evden çıkmayarak kendimi koruyacağıma kanaat getiren Devlet, neden iş yerinde kendimi koruyamıyacağımı düşünüyor. Ben kendimi, sağlığımı korumaktan aciz miyim?

65 yaş üstü tarım çalışanları bağ-bağçe, tarla ekmeye, sulamaya giderken, Ben neden işyerimin başına gidemiyorum? Bu uygulamanın mantıklı bir izahı var mı?

Devlet benim ve aynı konumda olanların üzerindeki yasağı kaldırsın. ya da; “siz 65 yaş ve üstündekiler işyeri açamaz, vergi mükellefi olamaz, işçi çalıştıramazsınız” diye yeni bir yasaklama getirerek bizleri vatandaşlıktan silip atsın!

MASKE VE KOLONYA GELDİ
Geçen hafta bu köşede “Maskenin Seyir Defteri” başlıklı yazının bir bölümü şöyleydi:

Sayın Erdoğan salgının başlangıcında da evden çıkma yasağı getirilen 65 yaş üstü kişilere de maske, kolonya, dezenfektan göndereceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanının açıklamalarının ardından bir dizi yasaklamalar getirildi:

Maske üretilmesi ve satılması yasaktı.

Sokağa çıkarken, marketten alışveriş yaparken, toplu taşıma araçlarına binerken, pazar yerine alışverişe giderken mutlaka maske takılacak, takmayanlara ceza yazılacaktı.

İyi de maske nereden alınacaktı?
PTT ile gönderilecekti, olmadı.
E Devlet üzerinden gönderilecekti, olmadı.

Eczaneler marifetiyle dağıtılacak, telefonuna kod gelenler gidip eczanelerden ücretsiz olarak alacaktı. Bu da başarıya ulaşmadı.

Örneğin; cumhurbaşkanının biz yaşlılara göndereceği maske ve kolonya henüz gelmedi.

Not: Sayın Cumhurbaşkanı adına gönderilen maske ve kolonya 23 Nisan Perşembe günü öğle saatlerinde elimize ulaştı. Teşekkür ederiz.


   30 Nisan 2020


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri