25 Mart 2020, 13:58 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Sen de konuş be adam!

Sen de konuş be adam!

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1348 kez okunmuştur

Gazeteciliğin gereği olarak 1970’lerden bu yana İlçemizdeki siyaseti yakından takip eder, siyasetçilerin söz ve davranışlarını gözlemlerim. Ve görürüm ki; bizde siyaset seçimden seçime yapılır.


Siyasi partilerimiz ve onların temsilcileri seçimler öncesinde seçmeni hatırlar, toplumun ve yörenin sorunlarına değinir, iktidardakileri başarısızlıkla suçlarken, kendilerine görev verilmesi halinde bu sorunları çözüme kavuşturma sözü verirler.

Seçime yönelik çalışmalarını da; bir kaç kapalı salon toplantısı, bazen bir miting ve araç konvoyuyla süsleyerek kamuoyunu etkilemeye çalışırlar.

Seçimler yapılır, kazananlarda bir bayram havası, kaybedenlerde ise bir kırgınlık matem havası görülür ve bu andan itibaren de kaybeden aday ya da parti kendi kabuğuna çekilir, bir sonraki seçime kadar yaz kış demeden uyuklamasını sürdürür.

Bu durum; genel seçimler sonrası da yerel seçimler sonrası da değişmez.

Seçimi kaybedip, kendi kabuğuna çekilen aday ve partiler, kendisine partisine oy veren seçmeni kendi haline bırakır, ne arayıp sorar, ne de dertleri ve sorunlarıyla ilgilenme gereği duymaz.

Kaybeden aday ya da parti yörede olup bitenlere karşı da ilgisiz, duyarsızdır.
Eleştirmez, uyarmaz, önermez.

İlçede bir muhalefet boşluğu varsa, toplumun farklı kesimlerinden gelen istek ve şikayetleri, icraat makamında görülen aksaklık ve olumsuzlukları kim seslendirecek, kim dile getirecek? Elbette bu görevi, eleştiri uyarı ve öneri görevini basın yani bizler yapacağız, yaptık, yapıyoruz.

Yeri geliyor; bir garip vatandaşın, yeri geliyor; kimliğini gizlemek zorunda kalan bir kamu görevlisinin, yeri geliyor; bir hastanın ya da yakının gözü kulağı dili oluyor, feryatlarını muhataplarına aktarıyoruz.

Kimi zaman idareyi, kimi zaman yerel yönetimi, kimi zaman meslek kuruluşlarını ve sivil toplum örgütlerini tabandan gelen istek ve yakınmalar doğrultusunda uyarıyor, kimi zaman da bu kurum ve kuruluşlardan gelen açıklamaları kamuoyuna aktarıyoruz.

Geçmişten bugüne süregelen siyasetteki; seçimden seçime ya da sürekli uyku hali anlayışı 31 Mart 2019 yerel seçimleriyle birlikte aynı şekilde devam eder mi ediyor mu?

Belediye başkanlık seçimlerinde 7790, meclis seçiminde 4329 oy alan İYİ Parti ile meclis seçiminde 3728 oy alan Cumhuriyet Halk Partisi  İlçe yöneticileri kendilerine destek verenlerin hak ve menfaatlerini koruyor mu koruyacak mı?

Bunun değerlendirmesini parti yönetimlerine ve kendilerine destek veren seçmenlerine  bırakalım ve Millet İttifakı Belediye Başkan Adayı Ercan Alıcıoğlu’nun sözlerine bakalım:

Alıcıoğlu 09.10.2019 tarihli gazetemizde “Unumu eleyip eleğimi asmadım” başlığıyla yayınladığımız açıklamasının son bölümünde; “Bu vesileyle sizin aracılığınızla bir konuya da değinmek istiyorum. Şereflikoçhisar’ın hak ve menfaatleri doğrultusunda, kapanan tuzlalarla ilgili olarak bir yıl önce başlatmış olduğum ve siyaseten hiç kullanmadığım, Cumhurbaşkanlığı makamına yolladığım ve hala takip ettiğim müracaat ve şikayet dilekçemi de bu basın açıklamasının ekinde size yolluyorum. Toplumun bilgilendirilmesi açısından önem arz eden bu mektubu, gazetecilik anlayışınıza güvenerek yayınlamanızı bekliyorum. Aynı mektubun gelişmesi olarak Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin Meclis Grup Başkan Vekilleri ile bir görüşme yapacağım. Bu durumu önümüzdeki günlerde çözüm bulunmaması halinde ulusal basına da taşıyacağımın bilinmesini isterim. Birde şuan Ankara Büyükşehir Belediyesi nezdinde yürütmekte olduğum bir projem var. Şuan hukuki zemini konusunda araştırmalarım sürüyor. Bu projemi vakti ve saati geldiğinde tüm kamuoyuyla paylaşacağımın bilinmesini isterim” diyerek farklı bir imaj çiziyor.

Alıcıoğlu açıklamasında; “İlçeyle ilgili çalışmaları yakından inceleyeceğini, iyi ve güzel olanı takdir ederken, yanlışlar karşısında da uyarı, öneri ve eleştirilerini sunacağını ve kendisine oy veren 8 bin seçmenin hak ve menfaatlerini her zaman her platformda savunup, koruyacağını” vurguluyor.

Ve Alıcıoğlu gelişmelerle ilgili zaman zaman yaptığı açıklamalar gazetemizin haber sütunlarında yer buluyor. Birileri de bu açıklamaların haber yapılmasından rahatsız olmalı ki; “O’nun yaptırım gücü yok ki; neden haber yapıyorsunuz?” Mealinde serzenişlerde bulunuyor.

Siyasi sorumluluğu seçimden seçime yerine getirme ve sonrasında yan gelip yapma anlayışında olanlara söylenecek bir söz var:

Sizler de bir şeyler bilip yapıyorsanız, ilçenin ve toplumun sorunları karşısında görüş sahibi iseniz konuşun hisse kapsınlar, bilmiyor ve yapacak bir şeyiniz yoksa susun adam sansınlar.


    26 Mart 2020


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri