03 Haziran 2020, 13:46 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Onlar da konuşuyor!

Onlar da konuşuyor!

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 874 kez okunmuştur

1 Haziran’dan itibaren coronavirüs salgını nedeniyle uygulananan yasakların, kısıtlamaların çok büyük bölümü kaldırıldı.


Kapalı olan lokanta, kahvehane, pastahane gibi umuma ait iş yerleri açıldı.

Büyükşehirlere giriş çıkış yasakları, şehirlerarası seyahat kasıtlamaları kaldırıldı.

Bazı yasakların kaldırılmasını yerinde gören kadar, erken bulan otoriterler, bilim adamları da var.

1 Haziran kararlarının en çok eleştirilen bölümü ise 65 yaş üstü kişilerle ilgili sokağa çıkma yasağının devam etmesi.

65 yaş üstü işyeri sahibi, esnaf ve sanatkarların işlerinin başına gidebilmelerinin serbest bırakılmasına karşın, diğerleriyle ilgili yasağın devamına karşı çıkanların medyaya ve sosyal medyaya yansıyan feryatları çığ gibi büyüyor.

İşte bunlardan bazı örnekler:
* 65 yaş üstü kişileri hapsederek koruduklarını zannedenler. 65 yaş üstü kişilerin ülkeyi iyi yönetip, koruduklarına inanmıyoruz.

* Cafe restoran gibi her yer açılırken 65 yaş üzerindekilerin ev hapsi yasağının devam etmesini protesto ediyorum.

* Herkese iyi günler. Bugün bizim çarşı iznimiz var. Ancak arabasız olmalıymış. Merak ediyorum, tüm ülkeyi yönetenlerin büyük bir kısmı 65+ onlar dışarıda biz içeride. Ne kötülüğümüzü gördüler acaba? Amacın farklı olduğunu düşünüyorum. Kendilerini haklı göstermek için çalışan 65+ lara izin uydurdular. Sanırım “evde kalıp, ölüp gidin emekli maaşlarınız bize kalsın “ diyorlar. SGK birilerinin harcayacağı parayı kurtarma peşinde. Hayırlı çarşı izinleri dilerim.

* Ben, keyfi olarak onların belirlediği saatte yürüme mesafesinde yürüyüş iznini protesto ediyorum. Ben dilediğim zamanda, dilediğim yere gitmeliyim. Vasiye ihtiyacım yok çok şükür.

* Asla çıkmıyorum, çıkmayacağım dışarı. 3 aydan beri evdeyim. Olabilecek sağlık sorunlarımdan bu yasağı biz yaş almışlara koyan kişi veya kişiler sorumludur...

* “Ben biliyorum genç olmanın ne olduğunu, Ama sen bilmiyorsun yaşlılığın ne olduğunu.” Yaşlılık ihtiyarlık değildir.Çünkü biz içimizdeki çocuğu öldürmedik.

* Bir şey daha paylaşayım, 15 - 20 günde bir evime 40 km. Uzaktaki hastahaneye gitmem gerek, yasak başladığında tam 29 kez vefa hattını aradım, iki sefer görüşebildim, gerekçelerini detayıyla anlattım, kayıt alındı kaymakamlığa bildirilecek dendi. Bu güne kadar arayan soran yok.

* Sizin eve tıkıp lütfen izin verdiğiniz 65.liklerin yüzde sekseni hala zıpkın gibi bilesiniz istedim.

* 65 yaş üstünü uyandırdınız ve çok kızdırdınız. Sonucu sizler için çok kötü olacak. Bunu hep birlikte ilk seçimde göreceğiz.

* Merhaba tüm yaşdaşlarıma ben 66 yaşıma mart ayında girdim bu yasakları sürdüren zatla aynı yaştayım o ve onun gibiler neden serbest ben hapisim? Salmışlar tıfıl bekçileri sokaklara ceza yazarsa göze girer havasında /3150/Tl gibi bir rakam bu yasağın benim yararıma olduğuna asla inanmadım ben çıkamıyorum çocuklarım işe gidiyor, bana mikrop getirmiyormu? Geçin bizi düşünmeyi de başarısızlıklarınıza bakın tepeden aşağı yalansınız ölü sayıları bile gerçek değil.

* Deniz kenarı yasak, AVM serbest, 65 üstü emekliye yasak,iş adamına serbest.Hangi mantık bu? Okullara tekrar mantık dersi konmalıdır.

*  65 yaşüstü’nün korumaya muhtaçmış gibi toplumsal yaşamdan dışlanmasını ve cezaya dönüşen ayrımcı yasakları protesto ediyorum.

Artık bu yasakların bilinçli olduğuna inanmaya başladım, Biz yaştaki insanların hareket etmeye en ihtiyaç duydukları dönemde bırakın anayasaya aykırılığını, hiç bir bilimsel tutarlılığı olmayan bir şekilde eve tıkılması gerek fiziksel gerek psikolojik bir çok sorunu da beraberinde getiriyor. Üstelik bu sorunların çözümü de içinde bulunduğumuz yaşlarda kolay olmuyor. Yakın çevremde virüs öncesi kaliteli hayat yaşayabilen çok insanın şu anda yaşam amaçlarında ve sağlıklarında ciddi bozulma var. İstenen de bu zannederim, azaltılmaya çalışılıyoruz, ama farkındayız, azalmak bir yana çoğalıyoruz.


    4 Haziran 2020


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri