15 Temmuz 2020, 13:28 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Ne zaman birlik beraberlik?

Ne zaman birlik beraberlik?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 915 kez okunmuştur

Peçenek Barajındaki su seviyesinin azalmakta olduğu ve böyle gittiği takdirde 2 yıl sonrasında İlçemizin susuz kalabileceği yetkili ağız tarafından ifade ediliyor.


Şehir İçme Suyu’nda son zamanlarda sıkça görülen kesilmeler yarınlara yönelik tehlikeli sinyaller verirken, Şereflikoçhisar Ovası Sulama Birliği Başkanı Atilla Tekbudak, gazetemize yaptığı açıklamada; Peçenek Barajındaki suyun her yıl azaldığını, tek çarenin Hirfanlı Barajından Peçenek barajına yapılacak su takviyesinin olduğunu söylüyor ve  şayet, su takviyesi yapılmazsa Peçenek Barajı’ndaki suyun maksimum iki sene sonra biteceğini özellikle vurguluyor.

Bu yıl Peçenek Barajında, 22 milyon m3 su olduğunu belirten Atilla Tekbudak; “Barajın alanı 14.100 dekar. Barajda 2019 Mayıs Ayında 1048.22 kot su varken bir yıl sonra yani 2020 Mayıs Ayında 1047.29 kota düşmüş. Şuanda da su seviyesi 1046.80 kot. Ve 22 milyon m3 suyumuz var. Yıllar ilerledikçe barajdaki suyumuzda azalıyor. Bu hiç iyi bir durum değil, diyor.

İlçemizde su sıkıntısı yaşanacağına ilişin en yetkili ağızlar yaklaşan soruna dikkat çekerken, ASKİ’nin Evren’e içme ve sulama suyu verecek olmasına bir anlam verilemiyor.

Sulama Birliği Başkanı Atilla Budak konuya ilişkin şöyle diyor: “Bu yıl ASKİ tarafından Eylül Ayında Evren İlçesinin 7 mahallesine, Peçenek Barajından arıtılmış su verilecek. Evren İlçesine de su verilmeye başlanılırsa Peçenek Barajında su kalmaz. Şöyleki; 14 milyonunu ASKİ kullanıyor, 6 milyonunu biz sulamada kullanıyoruz ve 2 milyon da kurbağalar içerse barajdaki suyumuz tükenir.

İlçemiz yöneticileri konu hakkında ne biliyor, ne düşünüyor? Tahmin edemiyoruz ama Sulama Birliği Başkanı Atilla Tekbudak, çiftçilerle birlikte Belediye Başkanı Memiş Çelik’i ziyaret ederek; “Hirfanlı Barajından Peçenek Barajına su takviyesinin yapılması gerektiğini” kendisine ilettiklerini söylüyor ve Başkan Çelik’in de; Konuyla ilgileneceğini, siyasilere ileteceklerini, konu nedir, ne değildir öğrendikten sonra hep birlikte bu sorunu çözebileceklerini söylediğini belirtiyor.

Tüm bu açıklama ve ifadelerden anlaşılıyor ki; şehrin içme ve sulama suyunu sağlayan Peçenek Barajı’nda yakın bir zaman dilimi içinde meydana gelecek tehlikeyle ilgili yönetilerin ajandasında bir döküman yok.

Şereflikoçhisar Ovası Sulama Birliği Başkanı Atilla Tekbudak’ın dediğine ve Belediye Başkanı Memiş Çelik’e de ilettiğini söylediğine göre tedbir alınmadığı takdirde Peçenek Barajı’daki suyun 2 yıl içinde bitebileceği iddiasının gerçeklik payı nedir?

Kaymakam Sayın Sedat Yıldırım’ın gündeminde Peçenek Barajı’nı bekleyen tehlikeyle ilgili bir araştırma, çalışma, üst birimlerle yürütülen bir girişim var mıdır?

Belediye Başkanı Memiş Çelik, sorunun vehametinden haberdar mıdır? Daha önce buna ilişkin bir ön calışma, girişim başlatmış mıdır? bir gelişme sağlanmış mıdır?

Şereflikoçhisar’da içme ve sulama suyunda sıkıntı olduğu bilinirken, ASKİ’nin Evren’e Peçenek Barajı’ndan arıtılmış içme ve sulama suyu verecek olmasının izahı nasıl yapılacaktır?

İttifak partileri CHP ile İYİ partinin bu konuyla ilgili bir araştırması, girişimi olmuş mudur?

Sorun tüm ilçeyi ilgilendirdiğine göre; genel ve yerel yönetim, tüm siyasi partiler ile meslek odalarının birlikte bir platform oluşturup, acil girişimlere başlanması gerekmez mi?

Toplumun tümünü ilgilendiren bir konuda, toplumu temsil edenler bir araya gelemeyecekse, birlik ve beraberlik içinde hareket edemeyecekse, sorun kapıya dayandığında bunun hesabını vatandaşa nasıl verecekler?

Onun için hiç zaman kaybetmeden, ilçe dinamikleri bir araya gelmeli, konuyu enine-boyuna irdeleyip, acilen gerekli girişimleri başlatmaldır.

Öte yandan da toplumdaki endişeyi gidermek için ön değerlendirmeler yapıldıktan sonra kamuoyunu bilgilendirici açıklama yapılmalıdır.


   16 Temmuz 2020


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri