05 Ağustos 2020, 17:16 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Kolayına mı kaçıyoruz?

Kolayına mı kaçıyoruz?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 3717 kez okunmuştur

Başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere bir çok söz ve karar sahibi yetkililer bayram öncesi uyarı üstüne uyarı yaptı:


* Mümkün olduğu kadar evlerden çıkmayın.

* Bayramda ev ziyaretine gitmeyin, anne baba ve ebeveynlere virüs bulaşmasına ortam hazırlamayın.

* Tokalaşmayın, öpüşmeyin, kucaklaşmayın.

* Mutlaka maskenizi takın, sosyal mesafeye uyun, hijyen kurallarını ihmal etmeyin.

Bakan Koca sonuç olarak diyor ki; “Bu Kurban Bayramı, hayatımızda, el öpmediğimiz, birbirimize sarılmadığımız ikinci bayram olarak yer alacaktır. Bu içimizde bir burukluktur ama olması gereken budur. El öpme, kucaklaşma, el sıkışma geleneğimizi gelecek bayramlara erteleyelim. Gelenekler, hayatın devamı için vardır. Güzel geleneklerin bu bayrama mahsus terkinde maksat, sağlığa hizmettir. Bildiğiniz gibi, baştan itibaren yapılan değerlendirmelerde, Kurban Bayramı’na yönelik kısıtlama gündeme getirilmemiştir. Kurban Bayramında işi öyle ciddiye alalım ki, bayram sonrası gözümüz vaka tablosunda olmasın. Artık tecrübelerle biliyoruz ki: Tedbir, sonuçtur”.

*          *         *

Televizyon muhabirleri sokak röpartajlarında rastgele kişilere soruyor:
- Bayramda ne yapacaksınız? Büyüklerinizin ziyaretine gidecek misiniz?
- Maalesef yaşlılarımızı riske sokmamak için ev ziyareti yapmayacağız.
- Çocuklardan, torunlardan ziyarete gelecek olacak mı?
- Aylardır görüşemiyoruz. Onları kucaklayıp koklayamıyoruz ama ne yapalım coronavirüs tehlitekisi nedeniyle bu bayram da görüşemiyeceğiz.

*          *         *

Bunlar da insanı duygulandıran, yürekleri burkan, karamsarlığa neden olan değerlendirmeler..

Buna karşın bir de görülen çelişkiler, sanki ülkemizde salgın diye tehlikeden eser kalmamış, her şey virüsün çıkmasından öneki dönem gibi yaşantı normal seyrinde devam ediyor.

Terminaller tıklım tıklım, turistik yörelerine  giden yollarda araç kuyrukları Km.leri buluyor, plajlar, sahiller, havuzlar, oteller tıklım tıklım dolu.

Ne maske takan var, ne sosyol mesafeye uyan, ne de hijyen kurllarına aldıran var.

“Anneme virüs bulaştırırım, babamın sağlığını tehlikeye atarım. Çocuklar risk altına girebilir” kaygısında olup, bayramı bayram gibi yaşamayanların yanında, “virüstete kimmiş, Allah bizi korur, bize bir şey olmaz. Kim korkar hain kurttan” anlayışıyla, vur patlasız çal oynasın misali her günün, saatin tadını çıkaran milyonları görünce şaşırıp kalıyorsunuz.

*          *         *

Ülkemizin her bir yöresinden bayrama ilişkin farklı farklı haberler, görüntüler geliyor. Ya şereflikoçhisar’da?

İlçemizde bayramın varlığıyla yokluğu belli olmadı.

Bayram namazı ve kısa mezarlık ziyaretinden sonra ilçe birden terkedilmiş bir görüntüye büründü.

Caddeler, sokaklar bomboştu.

Kurban kestirecekler kesim yerlerine, köylere, evlerinin bahçelerine çekilirken akşama kadar kesim işiyle uğraşırken, kimileri de evlerine kapandı.

Komşu komşunun kapısını çalmaz, ilçe dışındakiler corona bahanesiyle gelmez, yakın çevrede yaşayan akrabalar birbirlerini arayıp sormaz oldular.

*          *         *

Corona virüsün 2021’e hatta sonrasına kadar devam edecek kihanetinde bulunanların tahminleri doğru çıkarsa, bu bizler için toplumsl olarak bağların gevşemesi, kopması anlamına gelebilecek.

Şimdiden birbirinden kopan, virüs bahanesiyle memleket ziyaretlerini, anne baba, akraba, arkadaş ziyaretlerini ertelemeyi coronavirüs’e bağlayanlar, sanki işin kolayına kaçıyorlar.

İşin özü, çoğu kişiler toplumsal ve çevresel ilişkilerini kısılamak için coronavirüs belasını fırsat olarak değerlendiriyor ve kendi iç dünyasına kapanıyor.


    6 Ağustos 2020


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri