20 Mayıs 2020, 12:43 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Özlenen Bayramlar...

Özlenen Bayramlar...

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 858 kez okunmuştur

Bayram gelmiş neyime!


Bayram çeşitli önemli gün veya tarihsel olaylardan yola çıkılarak çeşitli şekillerde yapılan kutlamalara verilen genel isimdir.

Kimine göre mecburiyet veya sadakat, kimine göre bir kaç günlük dinlenme ya da tatil fırsatı, kimine göre sosyal etkinlik, kimine göre dini bir görevi yerine getirmek, hasta ve düşkünleri, aile büyüklerini ziyaret etmek için önemli bir gündür.

Bayramları Milli ve Dini Bayramlar olarak iki gurupta değerlendirebiliriz. Dini bayramlarımızdan birini, Ramazan Bayramını 19 Ağustos 2012 pazar günü üç gün süreyle kutlamaya başlayacağız. Dini bayramlarını anlamlı kılan davranışların başında eş-dost, akraba ziyaretleri gelir.

Günümüz şartlarında insani ilişkilerin sıfırlanma noktasına geldiği, komşunun komşusunu tanımadığı gerçeğini hatırlarsak, bayram ziyaretlerinin önemi daha belirgin şekilde kendini hissettirir. Bayramlara yüklenen bir başka anlam ise küslüklerin sona emesine, dargınların barışmasına, savaşlara son verilmesine vesile olacak günler olarak değerlendirilmesidir. Ama günümüzde bayramlar, bu değerlendirmelerin gereklerinin yerine getirildiği günler oluyor mu?

Hergün yurdun her hangi bir köşesinden bir terör saldırısının ve bu saldırı sonucu şehit olan ana kuzularının haberini duyuyor, cenaze törenlerindeki yürek burkan feryatlarla ve görüntülerle kahroluyoruz. Yüreklerdeki ateşin biri küllenmeden bir başka olayın ateşi kavurmaya devam ediyor.

Terör belası bir yana, bir gün sel, bir başka gün trafik, bir başka gün yangın, uçak ve helikopker kazası derken toplum bir felaketi unutmadan diğeri ile karşı karşıya kalıyor. Birlik ve beraberliği, dayanışma içinde müşterek hareket etmeye, felaketleri yanyana ve omuz omuza göğüslemeye en fazla ihtiyaç duyduğumuz, bayramın eşiğinde olduğumuz şu günlerde, söz ve davranışlarıyla vatandaşlara örnek olması gereken başbakanımıza, bakanlarımıza, parti genel başkanlarına, yardımcılarına, sözcülerine bir bakın, daha doğrusu birbirlerine layık gördükleri söz ve yakıştırmaları bir hatırlayın.

Değişik makam ve görevlerde toplumu temsil kademesinde olanların, birbirlerine reva gördükleri aşağılayıcı, onur kırıcı söz ve davranışlar toplumu birleştirir mi yoksa ayrıştırır mı? Konuşma tartışma kültürü olmayan, her uyarı eleştiri ve öneride kasıt ve art niyet arayan insanlar nasıl bir araya gelip, toplumsal sorunları çözüme kavuşturacak, her geçen gün bir başka belanın felaketin içine sürüklenmekte olan ülkenin üzerindeki kara bulutları dağıtmak için nasıl söylem ve eylem birliğinde olacaklar? Bayram neyi değiştirecek?

Liderler küfürleşmeye devam edecekse..Yamakları onlardan geri kalmamak için birbirleriyle yarışı sürdüreceklerse.. Komşudaki savaşın ülkemize yüklediği yükün ağırlığı daha da artacaksa.. Hergün bir başka köşeden bir şehit haberi gelecek ve analar ağlamaya devam edecekse.. Gazete ve televizyonlar tek yanlı ve sahibinin sesi anlamında haber ve yorumlarıyla toplumu uyutma görevini yandaşlık kriterleri çerçevesinde yerine getirmekten geri durmayacaksa.. Ve bayram ulvi amacından uzak, bir şeklin yerine getirilmesi anlayışıyla kutlanacaksa..

Ben de diyorum ki; bayram gelmiş neyime, kan damlar yüreğime..!

Bu yazı 2012 yılının Ramazan Bayramı öncesi, günlük yaşamın olumsuzlukları içinde kaleme alınmış karamsar bir yazı.

Aradan 8 yıl geçmiş. O günden bugüne değişen bir şey yok.

Yine terör olayları,yine sel, deprem, katliam gibi trafik kazaları, yangın, uçak, helikopter kazaları v.b. felaketler.

Ve yine siyasete yön verenlerin toplumu düşmanlıklara yönlendiren, kutuplaşmayı, ayrıştırmayı teşvik eden, yangının üzerine su yerine benzin sıkan sözleri, ifadeleri.

Ve bunlarından tümünden daha beteri dünyayı kasıp kavuran, yurdumuzu da etkisi altına alan coronavirüs salgını.

Ve üç gün sonra Ramazan Bayramı. Sokağa çıkma kısıtlamaları, bazı şehirlere giriş çıkış yasakları, bayram ziyaretine gidememek, ziyaretci kabul edememek..

Sevgi saygı ve dostluğu nasıl geliştirip, küsleri nasıl barıştırıp, mutluluğu ve sevinci nasıl paylaşarak çoğaltacaksak..

Yine de tüm okurlaımın bayramını kutlar, saygı ve sevgiler sunarım. M.Y.


     20 Mayıs 2020


YORUM YAZ

İsa Koçak
Sayın Yücel değerli dostum düşüncelerine aynen katılıyorum.Saygı sevgi ve selamlat
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri