24 Haziran 2020, 13:37 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Geçmişe Özlem!

Geçmişe Özlem!

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 954 kez okunmuştur

Hemen herkes her vesile ile geçmişle lgili bir anısını, bir olayı, bir yaşanmışlığı özlemle yadeder ve günümüzdeki bazı olaylarla kıyaslayarak o dönemin mutluluğunu çevresiyle paylaşmak ister.


Ben de biraz da yaşım gereği sık sık geçmişe yolculuk yapar, olayları olanları günümüzdeki benzerlik ya da farklılıklar açısından değerlendirmeye çalışışırım.

Örneğin; 1967’lerde Ankara’da yayın yapan gazetelere Şereflikoçhisar’dan haberler gönderirken yaptığım işten zevk alırdım.

Arkasından kısa sürelerle ajanslara muhabirlik yaparken, Şereflikoçhisar’daki bir olayın, bir gelişmenin Türkiye geneline yayın yapan gazetelerde Mustafa Yücel imzasıyla yer alması beni gururlandırır, hemşehrilerimiz arasında da ilgi ve memnuniyetle karşılanırdı.

1968’den itibaren Şereflikoçhisar Çengel’in yayın hayatına başlamasıyla birlikte, bizde de yerel anlamda gazetecilik başladı ve yaptığım işten daha çok haz aldım.

Yasama, Yürütme ve Yargı erkinin birbirinden bağımsız,  yasaların kendilerine yüklediği görevleri hiçbir baskıya ve telkine meydan bırakmadan yerine getirmesi toplumda huzur ve güven oluşmasına yol açarken, genel olarak siyasette de bir kalite, seviye vardı.

O dönemlerde 4. kuvvet olarak tanımlanan basının da hem yönetenler, hem yönetilenler nezdinde bir kabul edilmişliği vardı ki; “Basın yönetenle yönetilen arasında bir köprüdür. Birinin mesajını, uyarısını, genele yönelik açıklamasını alır, diğerine aktarır. Yönetilenin derdini, sıkıntısını, beklentilerini, eleştiri ve önerilerini alır, yönetenlere aktarır.”

Bu durum kimseyi rahatsız etmezdi.
Taraflar arasında saygı ve sevgiye dayalı bir diyalog vardı.

Eleştiriler, öneriler kimseyi rahatsız etmez, varsa bir yanlışlık,eksiklik doğrusu neyse açıklanır, kamuoyu da bundan memnun olurdu.

Gerek idare, gerek yerel yönetim, gerekse Meslek Kuruluşları, faaliyetlerini kamuoyuyla paylaşmaktan rahatsız olmaz, taraflar arasında  diyalog kanalları sürekli açık tutulurdu.

İşte o dönemlerde yaptığım işten, gazetecilikten zevk alırdım.
Ya şamdilerde?

Yönetenle yönetilerler arasında sağlıklı bir diyalog var mı?

Yönetenle yönetilerler arasında köprü görevi yapması gereken gazetelerin ( medyanın) bir etkisi saygınlığı var mı?

Yandaş, yalaka, havuz medyası gibi guruplara ayrılan gazete-TV’lerin vatandaş nezdinde bir inanırlığı, güvenirliği var mı?

T.C.’nin varlık nedeni olarak bildiğimiz Yasama, Yürütme ve Yargı erkinin günümüzdeki durumu toplumu mutlu huzurlu kılıyor mu?

Türkiye genelini bir tarafa bırakalım gelelim Şereflikoçhisar’a.

Samimi bir soru sorayım; siz Şereflikoçhisar’da basını nasıl görüyorsunuz? Bir etkinliği, yaptırım gücü var mı?

Gerek genel, gerekse yerel yönetimin basınla ilişkileri, bilgi alışverişleri yeterli mi?

Kaymakamlığın ya da belediye başkanlığının ilçeyle ilgili çalışmalar, gelişmeler, düşünce ve projeler konusunda kamuoyunu zamanında ve şeffaf olarak bilgilendirme konusunda gereklli hassasiyeti gösterdiğine inanıyor musunuz?

Sizleri bilmem ama şahsen Ben; yönetenlerin yönetilenlerle ilgili sağlıklı, sürekli ve yalın bir diyalog içinde olduklarına inanmıyorum.

18 yıllık AKP iktidarının basının tüm değerlerini yok etmesinin yanında yasal ve idari baskılar yüzündan köprülerin uçurulduğunu; vatandaşa yönelik bilgi akışının tamamen kesildiğini görüyor ve bunu bir-iki örnekle açıklamak istiyorum:

Genelde ve İlçemizde corona virüsle ilgili akıl almaz söylentiler, rakamlar dolaşıyor. Kimileri kaymakamın testinin pozitif çıktığı, kimileri; adliyenin, Şereflikoçhisar’ın karantina altına alınacağı balonunu patlatıyor.

Kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yok.

Ankara bağlantılı bir uyuşturucu operasyonu yapılıyor. Kimine göre 5 kimine göre 25 eve baskın yapılıyor, söylentilere göre 100-150 kişi gözaltına alınıyor, doğru bilgiye ulaşmak mümkün değil.

Doğru bilgiyi aktarma talebinize idareden, yerel yönetimden, savcılıktan, güvenlik görevlerinden; “kusura bakmayın,açıklama yapamayız” cevabını alıyor, duyumlarla elde ettiği bilgilerin teyidini doğrulatamadan haber yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Onun için diyorim ki; geçmişle günümüzü kıyasladığımda yaptığım işten gerekli zevki alamıyorum.


  25 Haziran 2020


YORUM YAZ

Ali Erol
Kalemine sağlık Mustafa’cım.
Yazılarını ve değerlendirmeni zevkle okuyorum.
Dilerim Koçhisar sakinleride Çengel i okuyorlardır. Selam ve sevgiler.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri