20 Ağustos 2020, 11:10 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

İstim Arkadan Gelsin

İstim Arkadan Gelsin

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 898 kez okunmuştur

Yurt dışına çıkış yapacak olan bir hemşehrimizin, test yaptırmak için 110 TL ücret ödemesi gerekiyor.


Bir hafta önce ücretin yatırılacağı bankaya gidiyor, talebini dile getiriyor ve işleme başlarken ücret olarak 250 TL ödemesi gerektiği hatırlatılıyor.

Ama nasıl olur? Yürütmenin daha önce açıkladığı miktar 110  TL. dense de banka görevlileri 250 TL yatırması gerektiğini değilse işlemini yapamayacaklarını söylüyorlar.

Hemşehrimiz çaresiz ücret olarak 250 TL.’yi yatırıyor ve işlemini bitiriyor.
Sonra mı?

3 gün sonra resmi makamlardan bir açıklama yapılıyor ve test ücreti olarak 250 TL. yatırılacağını açıklıyor.

Bu açıklama TV. gazeterde bir gün sonra yer alıyor.

Yani ücret artışı uygulamaya konulmasından bir hafta sonra kamuoyuna duyuruluyor.

Bu uygulama idareye yakışır mı? Zam açıklaması yapılmadan haraç alır gibi ücret zammı tahsil edilir mi?

“İstim arkadal gelsin!” demenin anlamı böylesi uygulamalar için söylenmiş olsa gerek.

Bu nasıl habercilik?
Geçen sayımızda “İlçemizde coronavirüs vakalarının yeniden görüldüğüne” ilişkin bir haber yayınlamıştık.

Haberin son bölümünde şöyle deniliyordu:
Resmi bir açıklama yapılmadı ama İlçe genelinde dolaşan söylentilere göre, İlçemizde 10’a yakın kişinin koronavirüs hastası olduğu ve 20’ye yakın kişinin de karantina altına alındığı belirtiliyor.

Bu habere yorum gönderen bir okurumuz ise şöyle diyor:
Bu nasıl bir habercilik. İlçe genelinde dolaşan söylentilere göre diye ifade mi olur.

Okurumuz yerden göğe haklı.
Böyle habercilik, böyle gazetecilik olmaz.

“Söylentilere göre.. Kamuoyunda dolaşan bilgilire göre.. Bazı şahısların konuşmalarına göre..” diyerek güvenilir kaynaklardan kesin olarak teyit edilmeden haber yapılmaz.

Yetkililer vaka ile ilgili bir açıklama yapmazsa, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve hastane başhekimlği ‘biz açıklama yapamayız’ derse, kaynak olarak yardımcı olabilecek kişiler üstleri tarafından tehdit ediliyorsa, konuya taraf kişiler konuşmaktan çekinir korkarsa, çaresiz sokağın sesine kulak vereceksiniz.

Basına Ambargo!
Kamu yöneticilerinin, siyasi partilerin, Sivil Toplum Örgütlerinin, kamuya yönelik görev yapan kuruluşların çoğu basında aleyhlerinde bir haber yorum çıkmasından, eleştirilmekten hoşlanmazlar, alınganlık gösterirler, gücenirler, bazıları selamı sabahı keserler.

Onlara göre; yazılan haber, yapılan yorum yalandır, yanlıştır, kasıtlıdır, kurum ve kuruluşu kamuoyunda küçük düşürmeye, rencide etmeye yöneliktir.

Oysa alınganlığa ne gerek var?
Haber yorum kasıtlı görülürse, yalan yanlış olarak değerlendiriliyorsa karşılığında bir açıklama yaparsınız, yayınlanmazsa düzeltme ve tekzip hakkını kullanırsınız. Gereğinde maddi manevi tazminat ve ceza davası açarsınız.

Kurum ve kuruluşların yöneticileri sırf kendi kaprisleri uğruna gazetelere, gazetecilere tavır korlarsa, czalandırmaya kalkarlarsa asıl o zaman yönettikleri kurum ve kuruluşu, kamuoyu nezdinde küçük düşürür, itibarsızlaştırır.

Son zamanlarda Tuzgölü gazetesi ile Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak arasında bir gerginlik yaşanıyor ve gazetenin iddiasına göre kuruluşun kamuyu ilgilendiren toplantılara bu gazetenin elemanları çağrılmıyor. Gerekçe olarak da gazetede kurum aleyhine yalan yanlış haber ve yorum yapıldığı iddia ediliyor.

Diyalog yoluyla kolayca giderilebilecek bu gerginliği kan davasına çevirmenin hiç kimye, hele hele Ticaret Odası’na hiçbir yararı olacağını düşünmüyorum.

Göreve talip olmasından ve seçilmesinden itibaren şeffaf bir yönetim ve her kesimle sıcak ilişki içinde olan Sayın Levent Koçak’taki bu değişikliğe bir anlam veremiyor, gazeteci arkadaşlarımıza karşı bu olumsuz tavırlarından dolayı üzüntümü bellirtiyor, şahsı üzerinden temsil ettiği kurumun kamuoyunda tartışılır noktaya getirilmesini yanlış buluyorum.

Unutulmamalı ki; yöneticiler gelip geçici, kurumlar ile kalıcıdır ve keyfiliğin, karşıtlığın kimseye faydası yoktur.


20 Ağustos 2020


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri