23 Eylül 2020, 15:36 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Çelenk sunma töreni düzenlendi

Çelenk sunma töreni düzenlendi

Çelenk sunma töreni düzenlendi...
Tüm yurtta olduğu gibi İlçemizde de 19 Eylül Gaziler Günü, düzenlenen programla kutlandı.

Kutlama programı, pandemi tedbirleri kapsamında yapılırken maskeler takıldı ve sosyal mesafeye dikkat edildi.

ÇELENK SUNMA TÖRENİ
İlk program Hükümet Konağı bahçesindeki Atatürk büstünün önüne çelenk sunma töreni ile başladı.
Atatürk büstüne sırasıyla; Kaymakam Zafer Engin, Tatbikat Merkezi Komutanı Tankçı Albay Dursun Bostan, Belediye Başkanı Memiş Çelik çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı Tatbikat Merkezi Komutanlığı Piyade Astsubay Kıdemli Üstçavuş İzzet Murat yaptı.

GAZİLER, GEÇMİŞLE GELECEK ARASINDA KÖPRÜLERDİR
Piyade Astsubay Kıdemli Üstçavuş İzzet Murat, yaptığı konuşmasında; “Bugün, Ülkemizin bağımsızlığı, vatanımızın bölünmez bütünlüğü milli birlik ve beraberliğimizin uğruna canlarını seve seve feda etmeye göze alarak Gazilerimizin en kutlu günüdür.
Bugün aynı zamanda kazanılan, 99 yıl önce kazanılan Dünya Halk tarihinin en çekici muharebelerinden olan Sakarya Savaşının ardından TBMM tarafından Atatürk’e mareşallik ve Gazilik unvanı verildiği gündür. Yüce milletimizin simgesinden çıkan TBMM’nin bu anlamlı davranışı büyük Türk Milleti adına şehitlerine ve Gazilerine duyduğu saygı ve gönül borcunun ifadesidir.
Kurtuluş Savaşı, millet sevgisinin ve milli coşkunun doruk noktasına çıktığı Türk Milletinin büyük özveriyle birlik ve dayanışma içinde Zafere ulaştığı tek kahramanlık destanıdır.
Bağımsızlık Savaşı’nın ardından kurtarılan kutsal vatan topraklarımız ve onun üzerinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti Yüce Atatürk başta olmak üzere büyük bir vatan sevgisiyle yaşamını tehlikeye atan şehitlerimizin ve Gazilerimizin bizlere armağanı ve emanetidir. Şehitlerimizin ve Gazilerimizin emanetine, bölünmez bütünlüğümüzden ve birliğimizden ödün vermeden sahip çıkmak, tarihin her döneminde güçlü olmamızın başı dik ve onurlu yaşam sürmemizin teminatıdır.
Milletimiz, vatanı için canı pahasına savaş veren üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getiren Gazilerimizi, her zaman saygı ve milletle anmaktadır.
Gaziler, geçmişle gelecek arasında köprülerdir. Gazi, Ülkelerin geçmişteki başarıların yansımasıdır. Gazi, Ülkelerin gurur duydukları, tarihlerin bayraktarıdır. Gazilerimiz bu topraklarda, gelecek nesillerin mutlu, huzurlu ve bağımsız yaşamasını sağlayan Ülke sevdalarıdır.
Muhaberelerin en zor şartları altında fedakarlık, kahramanlık, dayanıklılık gibi yüce duyguları bir arada yoğun olarak yaşayan Gazilerin Gazilik unvanını ulaşmalarıdır. Şanlı Gazilerimiz bir yanda fedakarlıklarına karşılık vatan sağolsun derken diğer yandan da kucağında şehit olan arkadaşının ulaştığı mertebeye ulaşamamanın burukluğunu yaşarlar.
Gazilik madalyaları onların gururlarıdır. Nu mutlu bu gururu yaşayanlara, ne mutlu milletimizin göğsünü kabartan tarihimiz ile gurur duymamızı sağlayan siz şerefli Gazilere;

Kahraman Gazilerimiz:
Bugün Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta, Savaş meydanlarında harp ederek Aziz Milletine ve vatanına hizmet eden mualif Gazilerimiz ile Türkiye Cumhuriyeti’nin, Devletinin birliği ve bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine karşın teröristlerle mücadelede Ülkemizin dört bir yanında Suriye’de, Fırat Kalkanı Harekatında, 15 Temmuz’da kahramanca mücadele eden asker, polis, jandarma, Güvenlik Koruyucusu ve Gazilerin gurur ve şeref günüdür. Bugün tüm Gazilerin muhterem ailelerinin ve aziz milletimizin övünç günüdür. Şahsımda bir Gazi olarak bizler bu vatan ve bu millet için çarpıştık ve bu yüzden devlet tarafından Gazilik unvanı ile onurlandırıldık. Uğrunda seve seve çarpıştığımız devlet bizi unvanların en asil ve en şereflisiyle onurlandırdı. Bizler Gazi olduğumuz için onurluyuz, gururluyuz. Gururla taşıdığımız Gazi unvanını, bizi Gazilere atamızdan en büyük mirastır. Şehit ve Gazi en büyük övgü büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından şu sözlerle yapılmıştır:
Türk tarihine altın sayfalara yazdıran Gazilerimiz ile şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan millet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir. 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle bugünlere ulaşmamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, aramızdan ayrılan Gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, hayatta olan Gazilerimize huzurlu ve uzun ömürler diler, tarih boyunca ordusuna büyük özgüven aşılayan ve ona her zaman destek olan yüce Türk Milletine şükranlarımı sunarım”dedi.

Konuşmadan sonra mezarlıktaki şehitlik ziyaret edildi. Şehitlerimizin mezarlarına karanfil konulduktan sonra tüm şehitlerimizin ruhlarına Kuran tilaveti okunarak dualar edildi.

GAZİLER ZİYARET EDİLDİ
Gaziler Günü nedeniyle Kaymakam Zafer Engin, Belediye Başkanı Memiş Çelik, Garnizon Komutanı Tankçı Albay Abidin Özdem, Jandarma Komutanı Üsteğmen İzzet Şahin, Emniyet Müdürü Gökhan Çitken ve Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak ile birlikte iki Gaziyi ziyaret etti.

Sadıklı Mahallesinde ikamet eden Güneydoğu Gazisi Ömer Çetin ile Kıbrıs Gazisi Dede Çetin ziyaretinde, hem günleri kutlandı hem de devlet olarak her zaman yanlarında olduklarını belirttiler.   24 Eylül 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 537 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri