06 Mayıs 2020, 13:29 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Yararı mı olacak zararı mı?

Yararı mı olacak zararı mı?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 862 kez okunmuştur

Coronavirüs belası Çin’de başlayıp, tüm dünyayı, dolayısıyla ülkemizi de etkisi altına aldıktan sonra, her devletin sağlık kurulları ve yöneticileri kendi toplumlarının durumuna uygun olarak önlemler almaya, yasaklar uygulamaya başladı.


Türkiye’de de toplu organizasyonların yasaklanması, kahvehane, lokanta, spor ve oyun salonları, eğlence yerleri ve düğün salonları, AVM’lerin kapatılması gibi yasaklarla birlikte yaklaşık 2 aydan bu yana “65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkmasına yasak” getirildi.

Önceleri dendi ki; coronavirüs yaşlılarda çok hızlı yayılıyor ve öldürücü oluyor. Yaşlılarımızı salgının etkisinden kurtarmalı, korumalıyız. Onun çin de;

* Evden çıkmasınlar..
* Mümkün olduğunca ayrı odalarda kalsınlar..
* Misafir kabul etmesinler, kimseyle görüşmesinler..
* Çocuklarını torunlarını kucaklayıp öpmesinler..

Bu önlemlere mümkün olduğunca uyuldu. Yaşlılar itilmişliğin, ötekileştirilmesinin, ilgisizliğin ve sevgisizliğin burukluğu içinde kendileriyle başbaşa yaşamaya başladılar.

Ama evdeki hesap çarşıya uydu mu? Hayır uymadı.

Coronavirüs yaşlı genç küçük-büyük, kadın-erkek ayırmadı. Kimini yoğun bakımlara yatırdı, nefessiz bıraktı. Kimilerini sevdikleriyle helalleşmeye, vedalaşmaya fırsat vermeden aldı, götürdü.

Evdeki hesap çarşıya uymayınca bu kez özellikle bilim adamlarından farklı sesler, feryatlar yükselmeye başladı:

* Yaşlılara uygulanan yasaklar gevşetilsin..
* Onların hiç değilse birkaç saat sokağa çıkmalarına izin verilsin..
* Evde kapalı kaldıkları sürece rahatsızlıkları artacak, sağlıkları iyice bozulacak, kas kemik erimesi, damar tıkanıklığı, pıhtı atılması gibi vakalar giderek çoğalacak.

Bu talep ve tartışmaların dozu yükseldikce, ne yapılmalı, nasıl yapılmalı gibi arayışlar da görüşülmeye tartışılmaya başlandı ve nihayet tek karar mercii olan Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından müjdeli açıklamasını yaptı:

İlk müjdemiz 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızadır. 65 yaş üstü gruba, ilk etapta, sokağa çıkma sınırlandırması günlerinin birinde ve 4 saat süreyle, yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz. İlk uygulamayı da bu hafta sonu 10 Mayıs Pazar günü 11.00 ile 15.00 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz.

Müjdeler olsun ki; sokağa çıkma sınırlandırılmasının olduğu bir günde dört saat sokağa çıkabileceğiz.

Şimdilerde biz evlerde iken çoluk çocuğumuz dışarıda idi ya, bu kez de onlar evlerden çıkamazken biz sokağa çıkacağız.

Ama dikkat; öyle “şu kadar saat izinliyim, istediğim yere gider, gezerim, 3-5 dostla bir parkta oturur, sohbet ederim” diye bir şey olmayacak.

Kimsenin olmadığı boş sokaklarda ve evinizden belli bir mesafeye kadar yürüyüp, geleceksiniz.

Yani 2 aydır evlerde kapalı ve yalnızdınız, şimdi haftada bir gün, belli saatler aralığında boş sokaklarda yine yalnızsınız.

Bunun yararı mı olacak zararı mı? Bunu önümüzdeki süreçe göreceğiz ama sokağa çıkma kısıtlaması olan bir vatandaş olarak Bana hiçbir yararı olmayacak.

* Herkesin içeride olduğu bir zamanda ben dışarıda olacağımdan kimseyle konuşma, selamlaşma fırsatım olmayacak.
* Resmi kurumlarla olabilecek hiç bir işimi takip edemiyeceğim.
* İş yerime gidemeyecek, borç ve alacaklarımın takibini düzenli olarak kontdol edemeyecek, yasal yükümlülüklerimi yerine getiremeyecek, vergi sigorta gibi ödemelerimi aksatabileceğim.

Ben, kısıtlı bir alan içinde bir kaç saat amaçsız dolaşmak yerine, günde birkaç saat işimin başında olmayı ve gerekli önlemleri alarak normal yaşamımı devam ettirmeyi istiyorum.


   7 Mayıs 2020


YORUM YAZ

Ali Erol
Merhaba Mustafa’ cım. Yazılarını keyifle okuyorum.
Bu yazdıklarına katılıyorum ancak basın mensubu olarak sen serbest olabilmen gerekmiyor mu?
Sevgiler sunuyor uzaktan öpüyorum.
Ankara’ya geliyor musun?
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri