15 Temmuz 2020, 14:00 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Ekstaş'ın yerine 230 daireli site yapılacak

Ekstaş'ın yerine 230 daireli site yapılacak

x

Ekstaş'ın yerine 230 daireli site yapılacak...

EKSTAŞ’ın yıllardır atıl durumda bulunan binasının yıkımı gerçekleştirildi.

Yerine ilçemiz iş insanlarından, Akça İnşaat sahibi Sefa Akça tarafından 2 etap olarak 230 daireli site yapılacağı öğrenildi. 2 Etap halinde yapılacak  inşaatın ilk Etabına Eylül ayında başlanacak.

28.750 metrekareyi bulan alanda, 6 Blok halinde 230 daire yapılacağı belirtilirken,  sitenin  içerisinde park, spor alanları, yürüyüş yolları, kreş, AVM bunun yanında 10.000  metrekare peyzaj alanının olacağı ifade edildi.

Bir küçük tasarruf şirketi olan Ekstaş Holding 1970’li yılların başında yurtdışındaki işçilerin önderliğinde kurulmuş ve ilçemizden de her kesimden destek görerek Ekstaş Holding Kimya Sanayi olarak  1974 yılından itibaren faaliyete geçmişti.

Kimya Sanayi Kompleksi olarak düşünülen ve ilk aşamada karboksimetil selülöz isimli kimyevi maddeyi üreterek sanayi kesiminde ve özellikle Türkiye Petrolleri A.Ş. tarafından aranan isim olan ve ürettiği mal için pazarlama sorunu yaşamayan Ekstaş A.Ş. 1976’da 130 personel istihdam edilmişti.

Yurtdışındaki işçilerin aldığı 3 bin hisseyle 15 milyon liraya kurulan ve üretime başlayan Ekstaş Holding, bir yandan yeni yatırımları devam ettirmek diğer yandan üretimdeki hammaddeyi stoklayabilmek için işletme sermayesine ihtiyaç duyuyorken, o zamanki adıyla Devlet Sanayi İşçi Yatırım Bankası (DESİYAB) dan kredi almış, krediyi ödeyemeyen EKSTAŞ A.Ş. bir yandan yönetim zafiyeti, diğer yadan mevcut yasaların küçük tasarruf şirketlerine uyumsuzluğu nedeniyle, SSK ve kredi borçlarını ödeyemeyince iflasına karar verilmiş, borçlarına karşılık Türkiye Kalkınma Bankası’na devredilmişti.

EKSTAŞ’ı çalıştırmak ve yeni yatırımlar yapmak vaadiyle iflas masasından değerinin çok altında alan banka, sonrasında gayrımenkulü satmıştı.


     16 Temmuz 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4765 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri