22 Ocak 2020, 14:22 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Öğretmene Saygı

Öğretmene Saygı

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1394 kez okunmuştur

Gazetemizde ‘Koridor’ köşesinde yazan Öğretmen Vural Gündüz’ün 2 Ocak 2020 tarihli sayısda “Özel Ders Vermek Etik Midir?” Başlıklı yazısının son bölümü şöyle:


Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi kurumlarda öğretmenlik yapan bir kişinin ister kendi öğrencisine ister başka öğrencilere ücret karşılığı özel ders vermesi meslek etiğine uymadığı açıktır.  Bu durum uzun ve kısa vade de ekonomik, sosyal ve kültürel sorunlara da yol açabilecek potansiyele de sahiptir. Devletin yetkili kurumlarının izni dışında yapılan özel ders verme işini görmezden gelmek ne kadar doğru?

Özel kurs veren öğretmenler enerjilerini maaş aldıkları kuruma harcamalıdır. MEB ‘’Destekleme ve Yetiştirme Kursları’’ ile hiçbir ücret almadan isteyen tüm öğrencilere yardımcı olmaktadır. Devlet memuru olan öğretmenler bir tercih yapmalıdır. Özel ders işinin her geçen gün yaygınlaştığını hepimiz görüyoruz. Yetkililerinde bu duruma kalıcı çözüm getirmeleri gerekmektedir.

Bu yazıya Hakan rumuzuyla uzunca bir yorum yazan bir okurumuz şöyle diyor:

Bir kendi çocukluğuma bakıyorum bir de zamanımız çocuklarına.. Vah çocuklar vah diyorum. Daha ilkokuldan başlıyor gariplerim etüt merkeziydi özel dersti veli baskısıydı. Ne güzel günlerdi bizim çocukluğumuzun geçtiği günler. O gün hangi dersi gördük hangi ödevlerimiz var anne babamızın haberi bile olmazdı. Biz mutluyduk anne babamız mutluydu. Bizim anne babamız bizlere saygıyı sevgiyi doğruluğu dürüstlüğü öğretirdi. Okulda sevgili öğretmenimizin attığı bir tokatı anne babamıza söyleyemezdik. Duysalar iki tokatta onlar atardı.Ne ettinde öğretmeni kızdırdın diye. Çok güzel günlerdi o günler çook. Mesela bizim psikolojimiz taş gibiydi. Öyle iki azar iki tokatla bozulmazdı. Çünkü bizim anne babalarımızın psikolojisi çok sağlamdı. Bunalıma girmezdik sıkılmazdık. Çünkü annelerimiz babalarımız bunalıma girmezlerdi sıkılmazlardı. Özgürce sokaklarda oynar gezerdik. Akşam ezanı okununca ailelerimiz zorla eve sokarlardı bizi.

Ne bilgisayarımız ne akıllı telefonlarımız vardı bizim. Çünkü o dönemde akıllı olan insanlardı. Şimdi ise makinalar akıllı insanlar akılsız. Sanalda değil sokakta sosyalleşirdik biz. Çünkü o dönemde herkes birbirinden haberdardı. Sevinçli gününde hüzünlü gününde birbirinin yanında destek olurlardı.Şimdi ise 10 dairelik apartmanda insanlar birbirinden habersiz. Akşam olunca ellerinde telefon dalmışlar sosyal medyalarına yan daire yansa umurlarında değil. Eskiden anne babalarımız rızık Allah’tandır derlerdi.Önceliğimiz adam olmaktı.Ailelerimiz bizlerin güzel davranışını konuşur güzel ahlaklı çocuklarla arkadaşlık etmemizi isterlerdi. Şimdi ise adam olmak son planda iyi bir okul kazanmak iyi bir meslek edinmek ön planda. Doktor savcı hakim ol da adam olmasan da olur mantığında.

Bizim anne babalarımız bizleri hayırlı bir evlat olarak görür öyle yetiştirmeye çalışırlardı. Şimdi ise yarış atı olarak görüyorlar. Jokeyler nasıl birinci olmak için atlarını kırbaçlarsa anne babalarda aynı şekilde çocukları birinci olsun diye çocuklarını kırbaçlamaktan çekinmiyorlar. Onları bir insan olarak değil de yarış atı olarak görüyorlar. Ne oldu da böyle oldu. Üzerinde uzun durulması düşünülmesi araştırılma yapılması gereken çok önemli bir konu. Sevgili Vural Hocam bu konuda bir çalışma yapmanı diler ve bu çalışmanın sonucunu velilere duyurmanı beklerim. Bu vesileyle bu zamana kadar emeği geçmiş sevgili öğretmenlerime teşekkür eder ellerinden öperim…

Sayın Vural Gündüz’ün değindiği hassas bir konu.

Atanamayan ya da aldığı maaşla geçinemeyen bazı öğretmenlerin çaresizlik içinde başvurduğu bu yöntem, ne yazık ki; bazı öğretmenler için de istismar nedeni olabiliyor.

Günümüzde ne eski öğretmenler var, ne de eski öğrenciler. İki taraf da günü kurtarmanın peşinde.

Mevcut durum beni fazlasıyla üzüyor ve geçmişte öğrencisinin burnunu silen, önlüğünün söküğünü diken, onları yarınlara hazırlamak için öz verili fedakarca gayret gösteren öğretmenlerimizi  ve en az anne babasına gösterdiği saygı ve sevgiyi öğretmenlerinden de esirgemeyen öğrencileri özlemle yadediyorum.


       23 Ocak 2020


YORUM YAZ

İsa koçak.
26 yıl hizmetimizde öğrenci veli okul ve çevre faktörlerini yürekten ve samimi bir şekilde uyguladık.Öğrencilerimiz vasıtasıyla dost olduk.yeri geldi sınıfta evcilik oynadık yeri geldi TBMM kurduk .Demokrasiyi adaleti vefayı millliği ve insan sevgisini öğrettik.sınıfı trübünden değl sahadan yönettik..Karşılığında en ufak bir menfaat beklemedik...öğrencim rahmetli Oğlunuz ve oğlum Necdetin vesilesi ile sizi daha iyi tanıyıp DOST olduk..bu benim için en büyük bir onur belgesidir..Tüm velilerimlede aynı benzer iletişimlerimiz oldu...bu duygu ve düşüncelerle tüm öğrencilerime velilerime teşekür ediyorum..Geçmişlerimize rahmet diliyorum ..Gönülden yürekten selamlar.özel kurs hk düşüncem ise şöyledir.eğer devlet düşünmüyor uygulayamıyorsa öğretmen birinci derecede görevini savsaklamadan boş zamanlarında ücretin düşük olmadı için az 5 öğrenciye uygun ücretle yetiştirme kursu verebilir.
yaşar baydar
1985-1998 yılları arasında amatör ruhla hizmet ettiğim Şereflikoçhisar Lisesinde yetişen tüm öğrencilerimi sevgiyle anıyorum. Türkiye'nin her tarafında onların yetişmiş bir birey olarak karşımıza çıkması onur verici.Eğitim öğretimle ilgili düşüncelerimizin kısmen hayata geçirilmesi güzeldi.Kamusal ve bilim temelli eğitim vazgeçilmez olmalı.Hayatta tek yol gösterici bilimdir fendir.Sevgiler selamlar yolluyorum...
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.156 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri