29 Temmuz 2020, 13:37 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Neden Bu Kadar Zor?

Neden Bu Kadar Zor?

Neden Bu Kadar Zor?...Tarihimizle Barışık Olmak Neden Bu Kadar Zor?

Bilmeyenler için kısa bir açıklama yapalım. Cumhurbaşkanlığı Forsu’ndaki güneşin Türkiye Cumhuriyeti’ni, 16 yıldızın ise bağımsız Türk Devletlerini temsil ettiği görüşünü ilk kez, 1969 yılında, Harita Yüzbaşı Akib Özbek ‘’Türkiye Cumhurbaşkanlığı Forsu ve Taşıdığı Anlam’’ isimli kitabında ortaya koymuştur. Bu görüş izleyen yıllarda kabul görmüştür.

Türkler tarih boyunca çok geniş coğrafyalarda yaşadılar, buralarda devletler kurdular. Hiç şüphesiz, bu devletlerin sayısı on altı değildir. Beylikleri de devlet kabul edecek olursak bu sayı yüzün üzerine çıkar. Pek çok tarihçiye göre ise, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye, ayrı devletler değil, aynı devletlerdir.

Geçmişten günümüze kadar kuruluşmuş Türk devletleri ve bu devletlerin önemli kişilerine karşı olumlu olumsuz yaklaşımlar oldu. Burada sorulması gereken, geçmiş bize kaybettiren mi olmalı, kazandıran mı?

Geçmişten gelen; zengin, değerli bir tarihi ve kültürel birikime sahipken bunları unutup yüreklerimizi kin ve düşmanlıklarla yakıp küle çevirmek kendimizi tüketmekten başka bir şey değildir. İnsanlık tarihinde bu kadar zengin, eşsiz bir tarih ve kültürel birikime sahip olduğumuzu unutmayalım. Toplumları zenginleştiren hoşgörüdür. Sevgisiz ve hoşgörüsüz toplumlarda kavgalar eksik olmaz ve kavgalar yok edicidir. Türk milletinin tarihi ve kültürel genetiğinde de sevgi ve hoşgörü vardır.

Asya’da kurulan Hun Devletinden, Anadolu’da kurulan Türkiye Cumhuriyetine kadar hepsi birbirinin devamı, Türk devletleridir. Teoman Handan,  Atatürk’e kadar Türk devletlerini kuran ve yönetenlerde tarihimizin ve kültürümüzün önemli kişileridir. Ve hepsi saygıyı hak ediyorlar.

Son zamanlarda emperyalizmi Anadolu’da boğan, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusuna haksızlık edilmesi hoş karşılanacak bir durum değildir.

Unutmayalım ki;  Atatürk’ün liderliğinde zaferle nihayetlenen millî mücadelemizden sonra uygar bir devletin inşası başlamış, zamanın ruhuna uygun bir model ortaya konulmuştur. Bu model, Türk Milleti için bir yenilenme hamlesi olmuştur.

Atatürk bizi biz yapan değerdir. Türk milleti Atatürk’ün kendisi için ne denli önemli olduğunu bilir ve bu yüzden ona sahip çıkar. Tarihimizle barışık, toplumumuzla barışık, değerlerimizle barışık olmayı öğrenmeliyiz…

Bildiğimiz
Huzursuz uykuların rüyalarında dolaşıyoruz,
Gerçeği, sadece gerçeği arıyoruz!
Cehennemde zebanileri beklerken bile…
Bıkmadan usanmadan,
Sormaya devam ediyoruz,
Ama çocuklar kadar biliyoruz!

(Benim Adım V)


        30 Temmuz 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2307 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Şahin Bey
Antepte kayısı çekirdeklerini ezip, arpaya karıştırıp un yaptılar da yediler Kurtuluş savaşı yıllarında.. Böyle daha neler neler..ülke bu zorluklardan çıkmış, istanbul sokaklarında kuşlar gibi özgür dolaşabiliyorsak bunu Atatürk e borçluyuz...
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun
Önce bağımsızlık… Trablusgarb ve Balkan Savaşlarıyla felaket yakalanan Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı ile de tam anlamıyla çöküş haline girmişti.

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.121 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Gamze Polat Abiye Modelleri Dekorasyon Tavsiyeleri