05 Ağustos 2020, 17:55 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Meclise sunulan önerge red edildi

Meclise sunulan önerge red edildi

Meclise sunulan önerge red edildi...Belediye Başkanı Memiş Çelik iddia ediyor: Şerefli ismi Atatürk döneminde verilmedi

Belediye Başkanı Memiş Çelik, Ağustos Ayı Meclis toplantısında CHP Meclis Üyesi Eyyüp Doğan tarafından verilen önergesi üzerine Şereflikoçhisar adının “Şerefli” aşireti tarafından verildiğini söyledi.

İlçemiz vatandaşları tarafından eleştiri konusu olan hatta gazetemiz sütunlarında da haber olarak yayınlanan Belediye önündeki Atatürk büstünün hem tamirat yapılması gerektiği hem de büstün üstünde bulunan yazıdaki harflerin eksikliğini, Ağustos Ayı Meclis toplantısında CHP Belediye Meclis Üyesi Eyyüp Doğan da bir dilekçeyle dile getirdi.

Meclis Üyesi Eyyüp Doğan Meclise sunduğu önergede;

"1-Belediye Başkanlığı binasının girişinde bulunan levhada harf eksikliği mevcut olup yeni evlenen çiftlerin fotoğraflarında hoş olmayan görüntülere yol açmaktadır. Bu levhaların yenilenmesi ve Şereflikoçhisar Belediyesi’ne yakışır bir duruma getirilmesi gerekmektedir.

2-Belediye Başkanlığı binasının bahçesinde bulunan Atatürk büstünün acilen bakım ve onarıma ihtiyacı vardır. Büstün bakımının yapılması gerekmektedir. Büste yazılı olan Şereflikoçhisar isminin kurtuluş savaşından sonra verildiğini beyan eden yazının harfleri eksiktir. Yapılacak olan tadilat ile bu eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir.”denildi.

ÇELİK; BU KONU İÇİN ÖNERGEYE GEREK YOKTU!
“Büstte Şereflikoçhisar isminin Atatürk tarafından verildiği beyan ediliyor. Ama böyle bir şey yok. Bunun içinde önergeye bile gerek yoktu” diyen Belediye Başkanı Memiş Çelik; “Büste yazılan yazıların gerçeği yansıtmadığını hepimiz biliyoruz. Şereflikoçhisar’ın adıyla ilgili tarihi ile ilgili bir kitap hazırlattırdık. Şuanda basım aşamasında. Geçmiş Meclis tutanaklarında Osmanlı arşivlerinden tut bugüne kadar Atatürk’ün Şereflikoçhisar’ın Şerefli unvanını vermediği açıkça ortada. Geçmiş dönemde böyle bir kayıt yapılmış ama bu şekilde bir yazı yazılmış. O büstü tamir edelim, sıkıntı yok. Ama önerge vermeye gerek yok. Ve o yazıyı oradan kaldıracağız. Çünkü, böyle bir şey yok.

Şereflikoçhisar adının “Şerefli” aşiretinden verildiği ve Cumhuriyet tarihinden önce Osmanlı arşivlerinde adının “Şereflikoçhisar” ibaresinin olduğuna ilişkin elimizde net kanıtlar var.
Büstte, Şereflikoçhisar’ın adının Atatürk tarafından verildiği beyan ediliyor. Arşivlerde böyle bir ismin Atatürk tarafından verilmediği ve geçmiş dönemde Cumhuriyet tarihinden önce de Şereflikoçhisar’ın adı kayıtlarda Şereflikoçhisar olarak geçtiği ve Şerefli unvanını da ilçede yaşayan şerefli aşiretinden aldığı net belgelerle sabit. Önümüzdeki günlerde net açıklayacağız. Onu yeniden yazdırıp kaldırmaktan öte büstü tamir edelim.”şeklinde konuştu.

Eyyüp Doğan da; “Söz uçar yazı kalır derler ya, önemli olan Atatürk tarafından verilmiş bu isim. İsmimiz Şereflikoçhisar ise oradaki harf eksikliklerinin giderilmesi lazım ilçemize yakışır şekilde.”dedi.

Konuşmalardan sonra söz konusu önerge, CHPli Meclis Üyesinin de verdiği oy ile birlikte oy çokluğuyla gündeme alınması red edildi.


       6 Ağustos 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1533 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Korkmaz
Ataturk büstünü duzeltin ve konu kapansin.Tum derdiniz Ataturk olmus ama yollardan bir habersiniz Memis celik. Nedir bu Ataturk cazgirligi anlayamadik gitti. O yazıyı ordan kaldirinca Ataturk'e duyulan icten dusmanlik soguyacakmidir? Sogumayacaksa komple kaldirin heryerden. Fakat bir seyi unutuyorsunuz Atatürk hic bir zaman yok olmaz. Gelip gecici olanin kim oldunu hala anlayamadiniz.
cemil
Ne kadar entelektüel bir başkanımız varmış!Kültür merkezinde yapılan faaliyetler bunu görüyoruz!
Tarihçi
Memiş Çelik; bazen rivayetler aslından daha çok rağbet görür. Kitabı yazan Balalı hemşehrin (Koçhisar'da kaç gün yaşadıysa, sizin bir yemekli toplantıda kendisine hitabınız) bize Osmanlı dönemindeki resmi yazışmaları, günümüz Türkçesine çevirip bize sunacaksa bir anlam ifade etmez. Şereflikoçhisar'ın tanıtımına da bir katkı sağlamaz. Yapılan çalışma akademik bir çalışma olur ve sade vatandaş için çokta merak konusu olmaz. Belediyede bir kültür bölümü olmadığı için böyle içi dolu olmayan açıklmalar yaparsın sonra. 16 ayda tek icratında bu kitap olacak sanırım.
TARİHÇİ
Sayın başkan, daha Şereflikoçhisar'ın yakın tarihi ve geçmişi ile ilgili belge ve bilgiler bile tam olarak derlenip toparlanamamışken bir kişinin bulduğunu söylediği belgeyle kesin hüküm vermişin. düzenle bir şereflikoçhisar sempozyumu belki her şey ortaya çıkacak. tarih bir bilimdir. ve siz tarihçi değilsiniz. boş verin siz bunları. Ara sokakların yollarına bakın, çarşı merkezindeki trafik karmaşası için ne yapa bilirim diye çözüm arayın.ATATÜRK dendiğinde ne bu tavrınız anlamak mümkün değil.
Şereflikoçhisar Arşiv
Belediye başkanımız Osmanlı Arşivlerinden aklınızda yanlış bilgiler kalmış; Arşivlere çok hakim biri olarak söylüyorum aşiretler,özellikle de "şerefli aşiretinin" ismi çok kez geçmektedir; ancak "Şereflikoçhisar" ibaresi bir kez bile yoktur.TBMM 4.dönem milletvekilleri tarafından verilen önergeyle Şereflikoçhisar olduk.Bu milletvekilleri arasında Mustafa Kemal Atatürk, Celal Bayar, Adnan Menderes gibi vekillerimiz de vardır. Aksaray'ın il olmasının lağvedilmesi sonucu 1933 yılında merkezi hükümet olduğu için Ankara'ya gönüllü bağlandık, 4-5 kazada koçhisar ismi geçtiği için karışıklık oluyordu.(ılgaz'ın eski ismi de koçhisar-ı bala'dır.)Şereflikoçhisar isminde Ataürk'ün mutlaka katkısı ve Aşiretin de katkısı da olabilir ama kesinle 1930lu yıllarına kadar Şereflikoçhisar kelimesi tarihin hiç bir belgesinde yoktur.
İsmail YILDIZ
İlçemiz halkının Çanakkale de olsun, Kurtuluş savaşında olsun verdiği şehitler ve gazileri su geçirmez bir gerçektir. İlçemizin Şerefli, Kurutlu, Hacı Ahmetli konar göçer Türkmen Yörükleri tarafından oluşturulduğu da bir gerçektir. Atatürk'süz bir Türk tarihi yazmakta mümkün değildir. Ulu önderi her konuya alet etmekte doğru bir yaklaşım değildir. Gerçeklerin bilinmesi en doğru yaklaşımdır. Bu tip tartışmaların bir anlamıda yoktur diye düşünüyorum. Tarih çi Prof. Dr. Necmettin Aygün hocanın Türk tarih kurumu yayını Boynuinceli Türkmen Yörükleri (aşireti) makalesini ve ayrıca yine aynı hocamızın Aksaray - Koçhisar konar göçer Şerefli Türkmen Yörükleri (aşireti) bilimsel makalesini okumaya davet ediyorum. İlçemizi oluşturan Türkmen yörüklerine bu makalelerde oldukça yer veriliyor.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.096 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri