15 Temmuz 2020, 14:18 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Sıkıntılara çözüm bulunması isteniliyor

Sıkıntılara çözüm bulunması isteniliyor

x

Sıkıntılara çözüm bulunması isteniliyor...Koronavirüs salgını nedeniyle 80 gün kapatılan ve 1 Haziran itibariyle de açılan Kıraathaneler, zor durumda olduklarını belirttiler.

Yeni normal döneminde, sosyal mesafe ve hijyen kurallarının ön planda olduğu kıraathanelere gelen müşteriler de maske takıyor.

Yeni önlemler kapsamında oyun oynamanın yasak olduğu kıraathaneler, şimdi eski hareketli günlerine kavuşmayı bekliyor.

SIKINTILARINA ÇÖZÜM BULUNMASINI İSTİYORLAR
Gazetemiz aracılığıyla yetkililere seslerini duyurmak isteyen kıraathane sahipleri; yeni dönem kapsamında oyun oynanmadığı için işlerinin çok düştüğünü, giderin çok olduğunu, gelirin azaldığını, kirayı hatta kredi borçlarını dahi ödeyemez duruma geldiklerini böyle giderse işyerlerini kapatacaklarını, yetkililerin dertlerine çare olmasını istediklerini söyleyerek sıkıntılarını dile getirdiler.

ESNAFIN SIKINTILARI;
Kıraathane sahipleri, sıkıntılarını Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Zeynep Görgülü’ye aktardı. İşte İlçemiz esnafına isyan ettirme noktasına kadar getiren sıkıntıları ise şöyle;

*Hasan Erdoğdu (Tekin Kıraathanesi); “Sabahtan öğlene kadar 10 TL kazanmışım. İşyeri anahtar açma 100 TL.
Belediyemize ait çay bahçesinde çay 1 TL. Oradaki çay fiyatı da bizimle aynı olsun. Belediye bizim gibi kira ödemiyor. Ayrıca oyun oynanmadığı için işlerimizin azalmasına neden oldu.
Pandemiden dolayı işyerimiz kapalı olduğu için şimdi de işler olmadığı için 5 aydır kiramı ödeyemiyorum. Belediyemiz ve hükümetimiz işyerlerine kira desteğinde bulunsun. Böyle giderse işyerimizi kapatacağız”dedi.

*İbrahim Abdülhadioğlu (çay ocağı); “İşyerlerimiz açıldı ama oyun olmadığı için müşteri gelmiyor. Bütün hijyen kurallarına eksiksiz şekilde uyuyoruz. Zararımızın karşılanmasını ya da biran önce çözüm bulunmasını istiyoruz. Normal şartlarda günlük 150-300 TL kazanırken pandemiden sonra günlük 50 TL kazanmaya başladık.
Esnaflar zor durumda olduğu için işyerini kapatan oldu. Biz de kapatmayı düşünüyoruz böyle giderse. Gerekli denetimler gözetiminde uygun olan çay ocakları oyuna açılabilir. Bu şekilde en azından esneklik sağlansın.”şeklinde konuştu.

*Taner Akkaya (Ertürk çayevi); “Pandemiden dolayı insanlarımız tedirgin olduğu için gelmiyor. Oyun olsada bizim işler değişmeyecek. “Tam bu iş bitti” diyene kadar böyle devam eder. Bizler, günlük yaptığımız satışlarımızla evlerimizi geçindiren insanlarıyız. 2,5-3 ay kapalı olmamızdan dolayı bizlere 500 lira Sosyal Yardımlaşmadan ve 400 TL’lik Gıda çeki veren Belediyenin dışında bir kuruş destek görmedik.
Kredilere başvurduğumuz halde daha değerlendirmede. Bizim için bir çözüm yolu üretemedikleri gibi televizyonlarda herkese 5 bin TL dağıttıklarını söylüyorlar. 4 aya yakındır kiraları ödeyemediğimizden dükkan sahipleriyle ciddi sorunlar yaşamaya başladık.
3 ay kredi borçlarımız ertelendi. Şimdi ödeme zamanı. Biz bu borçları nasıl ödeyeceğiz? Bilmiyoruz.
Günlük 300 çay satarken şimdi 100 çay satıyoruz. Yetkililerin bizleri dikkate almalarını rica ediyoruz"    16 Temmuz 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3727 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.095 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri