31 Temmuz 2019, 13:31 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

24 Temmuz Bayram mı?

24 Temmuz Bayram mı?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1716 kez okunmuştur

24 Temmuz Basından Sansürün Kaldırılması nedeniyle Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak anılıyor, kutlanıyordu.


24 Temmuz ile ilgili Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yaptığı açıklamada şu görüşlere yer veriliyor:
“24 Temmuz’da gazetecilik mesleği tarihin en güç döneminden geçerken, gazeteciler işsizlik, sansür, oto sansür, davalar ve gözaltılarla baskı altında tutulmaya devam ediyor. Gazetecilerin görevlerini özgürce yapmalarına müdahale edilerek halkın haber alma hakkı engelleniyor. “Şeffaflık ve basın özgürlüğü çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Çok sesli çağdaş bir toplum olabilmenin yolu, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasından geçiyor. Gazetecilerin düşünceleri ve haberleri nedeniyle hedef gösterilmediği, işten atılmadığı, gözaltına alınmadığı, tutuklanmadığı bir Türkiye’de 24 Temmuz’u bayram olarak yaşamayı diliyoruz.”

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın açıklaması da şöyle:
Sansürün kaldırılışının 111. yıl dönümünde sansüre daha fazla maruz kalınan bir dönemden geçiyoruz.
134 gazeteci cezaevinde. Türkiye, dünya basın özgürlüğü sıralamasında 157. sırada. 10 bini aşkın işsiz gazeteci var. Yüzlerce basın kartı iptal edilmiş durumda. Medyanın yüzde 95’i iktidar kontrolünde. İnternet gazetecileri güvencesi.Yerel gazeteler resmi ilân kıskacında. Medya çalışanlarının çoğu sendikasız, toplu sözleşmesiz.
“Türkiye böyle bir baskı dönemini yaşıyorken ‘Basın Bayramı’ demek de o günü kutlamak da zül”dür. “Unutulmamalı ki hükümet-patron sansürü kaldırılınca, gazeteciler üzerindeki baskılar son bulunca, cezaevlerindeki meslektaşlarımız özgür kalınca, medya dördüncü kuvvet olarak işlevini yine yerine getirebilince kazanan tüm Türkiye olacaktır. Bayram kutlayabildiğimiz günleri getirene kadar 24 Temmuz bizim için sadece tarihte bir gündür. Gazeteciler haklarına, toplum haberine sahip çıktığında 24 Temmuz bayram olacaktır.”

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin açıklamasında, “24 Temmuz’un yıl dönümü nedeniyle bazı vali ve kurumlar, AKP iktidarında basın özgürlüğünün geliştiği söyleminde bulunacaklar. Hiç zahmet etmesinler, süslü laflarına, kuru kutlamalarına gazetecilerin karnının tok olduğu bilinmelidir. Bugün ‘basın bayramı’ değildir. Basın ve ifade özgürlüğümüz için mücadele günüdür” ifadelerine yer verildi. İktidarın yönlendirmesi ile büyük medya gruplarının el değiştirdiği kaydedilen açıklamada, “ basın kuruluşları ayakta kalabilmek için iktidar yönlendirmeli şirketlere ya da kamu kurumu ilanlarına bağımlı mıdır? Bağımlıdır. Gazete manşetlerine yön veren, manşete girecek kelimeleri dahi belirleyen, basın yöneticilerine doğrudan mesaj atıp talimatlar veren devlet görevlileri var mıdır? Vardır. Cumhurbaşkanı bizzat basın yöneticilerini bir araya toplayıp ulusal çıkarlar bahanesiyle iktidarın dış politika hamlelerine açıktan destek isteyerek medyayı kendi bakış açısına uymaya zorunlu tutmuş mudur? Evet”. denildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Gazeteci Atila Sertel, Basında Sansürün Kaldırılışının 111’nci yılı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada “24 Temmuz’u çok uzun zamandır bayram olarak kutlamıyoruz. Bugün, kalemini kırıp, satmayan gazeteciler için mücadele günüdür. Yıllarca bayram olarak kutladığımız 24 Temmuzlar, medya üzerindeki ağır baskılar, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engeller dolayısıyla tıpkı “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı” gibi bayram olma niteliğini kaybederek, “Gazeteciler Günü” olarak anılır hale geldi. Türk basınına “Abdülhamit” dönemi yaşatanların yolun sonuna geldiğini ve gazeteciler için bayramın yakın olduğunu” söyledi.

Görüldüğü gibi gazeteciler ve kuruluşları, günümüzde 24 Temmuz’un bayram olarak kutlanmadığını, sansürün kaldırılışının yıldönümünde sansürün daha fazla hissedildiğini vurguluyor.

Sansürün envay türlüsü İlçemizde de uygulanıyor. Temsil makamında olanlar icraatlarını kapalı kapılar ardında yapıyor, kamuoyunun bilgilendirilmesinde kendilerine göre bir sınır çiziyor. Toplumu ilgilendiren konu ve sorunlarda açıklama yapma, uyarı ve önerilere cevap verme zahmetine katlanmıyorlar.

Öyle ki; bizler bir kazada neden olanın kimliğini, ölenin hüviyetini, kaçma-kaçırılma olanıda mağdurların ad ve soyadlarını; “Soruşturma gizlidir. Biz gazetecilere bilgi veremeyiz” gibi gerekçelerle öğrenemiyoruz.

Dolaylı sansürün en belirgin örneğini Kaymakamlığın haftalık Asayiş Bülteninde görebiliyorsunuz. Benzer sayısız nedenlerle 24 Temmuz’u bizler de bayram olarak değerlendirmiyoruz.

Yine de bu günü bayram olarak değerlendirip ziyaretimize gelen, telefonla ya da sosyal medya aracılığıyla günümüzü kutlayan kamu görevlilerine, dostlarımıza, okurlarımıza teşekkür ederiz.


   1 Ağustos 2019


YORUM YAZ

Ankarali KEMAL
Demokrasi sahiblenme rejimidir,ithalati,ihracati yoktur.olsada ise yaramaz yasamda bulamaz.demokrasi sürekli olarak kendini gelistirir,zarar unsurlari barindirmaz.nasilmi?
Son yerel secimlerinde Cumhuriyetin nimetleri devreye girdi,Anadoluda yükselen ses Demokrasi güc birligi,fasizme gecit vermiyecegiz,diktarlögün bu topraklarda boy vermesinede müsade etmiyecegiz.tahmin bile edilmiyen metrepollerin tüm belediyelerini aldi,sildi süpürdü.bu sadece bir baslangictir devamligi sarttir.
gelismis ülkelerde birden fazla siyasi partinin cok basarili oldugu,almanya bunun bir örnegidir.yilardir alman parlemontasinda sol partiler parlamentoda büyük basarilara imza atmislardir.
Anadolu insani kendini köstermek zorundadir.
demokrasinin olmadigi ülkelerde özgürlükler olmaz özgürlügün olmadigi yerde vurguncular milyar dolari kaldirir,askari ücrete mahkum edilenlerede ya begen yada terk et der.demokrasinin olmadigi bir ülkede inanc özgürlügü bile olmaz.türkiye kosullarinda tek care demokrasi diyorum.
EMİN KOÇAK
EMEKTAR MUSTAFA ÇENGEL ABİMİZİN ŞEREFLİKOÇHİSAR IN GELİŞMESİ ,KALKINMASI ,VE SOSYAL,GÜNCEL OLAYLARI HABER YAPARAK KARINCA KARARINCA BU İLÇEMİZE SIKINTI VE YOKLUKLARLA .ZORLUKLARLA MÜCADELE EDEREK BASIN HAYATINI SÜRDÜRMEKTEDİR.YÖRE HALKI OLARAK BU GAZETECİLİĞİ YAŞATMAK İÇİN DESTEKLERİMİZİ ESİRGEMEYELİM BU İLÇE YAŞAYANLARI OLARAK KIYMETİNİ BİLELİM.ÇENGEL GAZETESİNİN OBJEKTİF YAYIN VE BASIN BAYRAMINI KUTLUYORUZ .YÜCE ALLAH'DAN,ÇALIŞMALARINDA KOLAYLIKLAR VE BAŞARILAR DİLERİZ.ESKİ DEVLET HASTANESİ MÜDÜRÜ.EMİN KOÇAK
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.145 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri