29 Temmuz 2020, 14:12 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Halkın sağlığı tehlikeye girmektedir

Halkın sağlığı tehlikeye girmektedir

Halkın sağlığı tehlikeye girmektedir...

Peçenek Barajı’nın Korunması için ASKİ’nin katı kurallarını uygulaması gerekiyor.

Şereflikoçhisar Sulama Birliği Başkanı Atilla Tekbudak, Peçenek barajı kenarında ekim yapanlara, ASKİ’nin çok katı kurallar ve tedbirler uygulamak zorunda olduğunu belirtti.

Peçenek Barajının kenarında yapılan tarımsal faaliyetlerle ilgili vatandaşların şikayetleri, adeta ayyuka çıktı. Çünkü, tarımsal faaliyeti sırasında kullanılan ilaçların ve gübrelerin baraja aktığı için insan sağlığına zarar vermesi nedeniyle ilçemiz vatandaşları da; barajın kenarına tarımsal faaliyetlerin yapılmasını istemediğini, konuyla yetkililerin ilgilenmesi gerektiğini defalarca gerek gazetemiz görevlilerine gerekse yetkililere iletiyor.

Vatandaşlar tarafından uzun zamandır yapılan şikayetler üzerine gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Zeynep Görgülü’ye birtakım bilgiler veren Sulama Birliği Başkanı Atilla Tekbudak da; “İçme suyunun yönetimi, ASKİ Kurumunda olması dolayısıyla ilgili kurum tarafından burada tarım yapanların tespit edilerek gerekli cezai işlemlerin uygulanması ve tarımsal faaliyetlerin engellenmesi gerekmektedir”dedi.

HALKIN SAĞLIĞI TEHLİKEYE GİRMEKTEDİR
Çiftçilerin ekimine izin verilmemesi gerektiğini aksi takdirde Koçhisar halkının sağlığının tehlikeye girdiğini belirten Başkan Atilla Tekbudak; “Barajda, 56 milyon kapasiteye göre, barajdaki maksimum su seviyesinin olduğu yerler DSİ Kurumu tarafından kamulaştırılmış ve kamulaştırılan alanların ücretleri de hak sahiplerine verilmiştir. Ancak, her yıl su yeterince depolanmadığı için suyun çıkmadığı, kamulaştırma yapıldığı alanlara baraj etrafındaki mahallenin arazi sahiplerince tekrar tarım yapılıp ürün ekilmektedir.

Bunu biz, ASKİ Genel Müdürlüğü ile defalarca konuştuk. Hatta kamulaştırma ve irtifak hakları ASKİ Kurumuna verildi. İçme suyu barajlarda mutlak korunma alanları vardır. Mutlak koruma alanları içerisinde kesinlikle tarımsal faaliyetlere izin verilmez. Sebebi de, kimyasal ilaçlar ve kimyasal gübreler ve yüzeysel sulama sularıyla birlikte barajın suyuna karışır. Bu da Koçhisar halkının sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle Sulama Birliğimizce, DSİ Kurumu ve ASKİ Kurumu defalarca uyarılmıştır. İki kurum vasıtasıyla yerinde çalışmalar yapılmıştır. Konu Kaymakamlığa ve Jandarma’ya da bildirilmiştir. Bu bölgede kolluk güçleri vasıtasıyla, barajın kamulaştırılmış mutlak koruma alanı içerisinde kesinlikle çiftçilerin ekimine müsaade edilmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde Koçhisar halkının sağlığı tehlikeye girmektedir”dedi.

ASKİ’NİN KURALLAR VE TEDBİRLER UYGULAMASI GEREKMEKTEDİR
ASKİ’nin kurallar ve tedbirler uygulaması gerektiğini de ifade eden Başkan Tekbudak; “İçme suyunun yönetimi, ASKİ Kurumunda olması dolayısıyla ilgili kurum tarafından burada tarım yapanların tespit edilerek gerekli cezai işlemlerin uygulanması ve tarımsal faaliyetlerin engellenmesi gerekmektedir.
ASKİ diğer barajlarda, Ankara’ya içme suyu verilen barajların etrafında kesinlikle tarımsal faaliyetlere izin vermediği gibi yapılaşmalara da izin vermemektedir. Kısaca şunu söyleyim, Ankara’da içme suyunu temin eden barajların etrafında ASKİ çok katı kurallarını ve tedbirlerini uygulamaktadır. Aynı kuralların ve tedbirlerin Koçhisar’da da uygulanması gerekmektedir”şeklinde konuştu.

PEÇENEK BARAJI HAKKINDA BİLGİLENDİRME
Tekbudak, konuşmasının devamında Peçenek barajı hakkında da birtakım bilgiler verdi.

“Gelen su giden suyu karşılamıyor” diyen Başkan Atilla Tekbudak; “DSİ Kurumu tarafından Koçhisar İlçe sınırları içerisinde Peçenek Barajı, içme suyu ve sulama suyu amaçlı yapılmıştır. Bu barajın depoladığı suyun %50 oranında içme suyunundur. Ancak barajın kapasitesi 56 milyondur. 56 milyon kapasiteye göre %50 ASKİ’nin, %50 sulamanın olduğu takdirde problem yok. Ama Suyun geliri fazla olmadığından kurak bir ilçe konumunda olduğu için geliri fazla olmadığından gelen su çekilen suyu karşılamıyor. 2010 yılında baraj işletmeye açıldı ama 2015 yılına kadar içme suyu ve sulama suyu testleri yapılmamıştı. Bu arada sürekli su depolandı. Bu depolanan su günümüze kadar idare etti. Fakat her yıl 1 m düşükle sulamaya başladık. Yani bu şunu gösteriyor kısaca gelen su, gideni karşılamıyor.
Biz barajı 56 milyondan başladık, 30’lara kadar düştük. Her yıl 28-30’larda giriyoruz. Bugünkü konumumuzda 20 milyon suyumuz var. Hali hazırda çekiliyor. Yaklaşık olarak sulamamızın beli Ağustos ortalarında kırılıyor. Soğanlar hasada girmeye başlıyor. Bitkilere  vermiş olduğumuz su miktarı azalıyor. Biz Ağustos’un sonuna doğru sulamamızı kısıyoruz. Bi pancarımız kalıyor, pancarı da Eylül’de verdiğimiz zaman kapatıyoruz. Bu nedenle barajdaki su az olduğu için diğer mahallelere ve İlçelere su verilmesi, Koçhisar’ı da olumsuz etkileyecek içme suyunu ve sulamayı da”dedi.

TARIMI KORUMAK ZORUNDAYIZ
Konuşmasının sonunda Peçenek barajına mutlaka takviye yapılmasının şart olduğunu tekrarlayan ve tarımın korunması gerektiğini belirten Başkan Atilla Tekbudak; “Peçenek Barajına Hirfanlı barajından bağlantı yapılması konusunda da Atilla Tekbudak; “ASKİ’den gelen bir heyet ve Belediye Başkan Yardımcısı Şener Beyle birlikte bu BOTAŞ’in isale hattının geçtiği yere gidip tespit yaptık. Yani kurumlar arasında yapılabilecek bir protokolle veya bir inceleme sonucu yapılacak protokolle buraya su verilmesi işlemleri gerçekleştirilebilir hazır tesis varken.
Burayı mutlaka canlandırmak lazım. Barajın suyunun takviyesi ile gerek sulamayı, gerek içme suyu kontrol altında tutmak lazım. Zira Şereflikoçhisar İlçesinin yaşayanlarının ana gelir kaynağı tarımsal faaliyetlerdir. Tarımdan insanlar gelir elde ediyor. Eğer tarımsal faaliyetlerde bir problem yaşanırsa buranın halkı muazzam bir şekilde zarar görür. Bu sefer göçler başlar. O nedenle biz tarımı korumak zorundayız. Tarımsal faaliyetleri daha da iyi geliştirmek durumundayız Koçhisar halkını en iyi şekilde yaşatabilmek için”şeklinde konuştu.


  30 Temmuz 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1345 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Ibrahim CANDAN
Dedikodu cehaltin sermayesidir,gercekleri yazmamakta bir okadar tehlikelidir.Sereflikohisar ve civari artik mutlaka sulutarima gecmeli,Pecenek baraji kapatise si kochisarin icme suyu ve sulutarima yeterlidegildir.Ankaranin ömürlük benediye baskani Melih Kesik köprü barajinda Ankara cubuk sirkeli civarinda 150 klm mesafede yapay göletler yaparak su tasidi.
ayni Melih ankaranin kazasi pecenek barajina su takviyesi yaparak kirac topraklara hayat vermeyi düsünmedi,kochisardada böyle bir taleb olmadi,kochisara yatirim sulu tarimin gelmesiyle topragin tahmin edilmiyecek Kadar gelir getirecegi kesindir.
iste ozaman ciftcinin eline para gececek,bosalan köylere geri dönüsler basliyacaktir.sereflikochisar STK lari basta ziraat odasi belediye ve kayakamlik bu isin pesini birakmiyacak mutlaka sulu atrimi ve sigir besiciligi gelistirmek zorundalar,Ankaranin cubuk,beypazari,polatli,kizilcihamam ve nallihan ilcelerinde dev besihaneler var.bu calisma yan sanayin gelismesinide gelistirecektir
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.093 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri