26 Haziran 2019, 13:56 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Vatandaş Uyumuyor

Vatandaş Uyumuyor

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1707 kez okunmuştur

“Bu toplum cahil. Aklı pek hayra şerre ermez. Balık hafızalıdır, olup biteni kısa zamanda unutur. Aldatmak, kandırmak, uyutmak çok kolay olur”  diye düşünebilirsiniz ama vatandaş uyumaz, uyutulmaz.


Ne söylesek, ne aktarsak, ne göstersek inanır, güvenir çünkü aksini iddia edip, söyleyeceklere fırsat vermeyiz, diye düşünebilirsiniz ama vatandaş uyumaz, uyutulmaz.

“Uyguladığımız ekonomik, sosyal, kültürel politikaları güzel bir ambalaj içinde sunar, topluma kabul ettiririz” diye düşünebilirsiniz ama vatandaş uyumaz, uyutulmaz.

Sabahtan akşama kadar rakiplerinize hakaret eder, tüm olumsuzlukların, başarısızlıkların nedeni olarak onları gösterir, gelişmenin kalkınmanın önünde engel olarak onları suçlarsınız ve böylelikle vatandaşı uyuttuğunuzu zannedersiniz ama vatandaş uyumaz, uyutulamaz.

Yollar köprüler yaptık, tüneller alt geçitler, üst geçitler inşa ettik, rakiplerimiz bizi çekemiyor, yapılan hizmetleri kabullenemiyor diye sağa sola çamur atarsınız ama vatandaş kolay kolay inanmaz, uyumaz, uyutulmaz.

Öyle anlar, öyle olaylar meydana gelir ki; tam bıçağın kemiğe dayandığı an gibi uyuduğunu, uyuttuğunuzu sandığınız bu toplum öyle bir aya kalkar, öyle bir kükrer ki; neye uğradığınızı şaşırırsınız.

Tıpkı 31 Mart’taki yerel seçimlerde olduğu gibi.

Siz bir ittifak kurarsınız, adına Cumhur İttifakı dersiniz.

Rakipleriniz de bir ittifak kurar, adına Millet İtifakı der.

Siz devletin tüm imkanları, devlet kurumlarının, görevlilerinin her türlü desteğini arkanıza alır, hiç de adil ve eşit olmayan şartlarla bir seçime gidersiniz.

Propanganda döneminde yandaş medyayı yanınıza, desteğinize alıp karşınızdakilere illet diyerek, zillet diyerek her türlü hakareti yapar, terör örgütleriyle birlikte yanyana gösterir, toplumda karşıtlığı, ayrıştırmayı, husumeti, kin ve nefreti besleyen söylemlerle neticeye gideceğinizi sanırsınız.

Rakipleriniz ise kısıtlı imkanlarla, sevgi, hoşgörü dilini kullanarak vatandaşı uyarmaya, bilgilendirmeye, ikna etmeye gayret göstererek başarılı olacağını düşünür.

Debdebeyle, şaşaa ile gösteriş ve göz boyama ile gittiğiniz seçimlerde ummadığınız bir sonuçla karşılaşırsınız. Hedefleriniz şaşmış, beklentileriniz boşa çıkmıştır. Başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere bir çok büyükşehirde sonuçlar istediğiniz gibi çıkmamıştır.

Diğerleri neyse ne de, İstanbul’daki sonuçlar sizde şok etkisi yapar. Çünkü sizin ifadenizle; İstanbul demek Türkiye demektir. İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybetmiş demektir.

Bu nedenle İstanbul seçimini iptal ettirmek için akla hayale sığmayacak iddialar, gerekçeler öne sürerek sonuca itiraz eder, buyruğunuzla hareket eden YSK’dan seçimin iptaline ve sadece büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararı, kargaları bile güldürecek gerekçelerle çıkartırırsınız.

VE 31 Mart’tan 23 Haziran’a kadar yine aklın kabul edemeyeceği iddia, itham ve suçlamalarla ve yine tüm devlet imkanlarını kullanarak bir propaganda dönemi geçirirsiniz.

Rakibinizin tavrında bir değişiklik yoktur. Yine sevgi, barış, kardeşlik dilini kullanmakta, İstanbul’un kimler tarafından ve hangi yöntemlerle hortumlandığına, kaynakların hangi yandaş kurum ve kişilere aktarıldığına ilişkin sağlam bilgi belge ve delillerle tüm İstanbul’un oylarına talip olmaktadır.

Siz ise seçim günü yaklaştıkça asparagas haberlerden, kamuoyunu maniple edecek yöntemlerden medet umar, en sonunda kanlı terör örgütünün başına açıklama yaptırarak, kırmızı bültenle aranan kardeşini TRT’ye çıkararak adayınız için destek çağrısı yaptırırsınız.

Bu ortamda seçim günü gelir, vatandaş sessiz sedasız, tepkisiz ve olaysız, büyük bir vakar içinde sandığa gider, oyunu kullanır ve görevini yerine getirir.

Ve o da ne? Sandıklar kapanıp, oylar sayılmaya başlandığında umulmadık, beklenmedik, kolay kolay kabullenilmeyecek bir sonuç çıkmaktadır.

Henüz Yüksek Seçim Kurulu sonuçlara ilişkin yayın yasağını kaldırmadan adayınız Binali Yıldırım kameraların karşısına geçer, rakibinin kazandığını ilan eder.

31 Mart’taki 13 binlik oy farkını kabullenmeyen ve yenilenecek seçimde ‘kazanabiliriz’ havasında olan sizlere seçmen 800 binlik oy farkıyla öylesine bir tokat atmıştır ki; kolay kolay unutulmaz ve hazmedilmez.

Diyeceğim odur ki; sizler uyuttuğunuzu zannetseniz de vatandaş uyumaz, uyutulamaz.

   27 Haziran 2019


YORUM YAZ

solduyu
Doğru vatandaş uyumaz, iktidar için bu gün bu öngörüleriniz şu an belediye seçimlerini kazanan muhalefet için de, o gün geldiğinde geçerli olabilir
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri