29 Mayıs 2019, 15:31 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Kim kime küsüyor?

Kim kime küsüyor?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1941 kez okunmuştur

Ramazan Bayramına sayılı günler kaldı. Üç günlük bayram, önündeki ve arkasındaki günlerle birleştirilerek dokuz günlük bir tatile dönüştürüldü.


Bayram öncesi, bayrama dönük bir yazı yasmasan olmaz olmasına da acaba ne yazmalı?

Geçmiş bayram yazılarını gözden geçirdim.

Beş yıl önce; “Bayramda Küslük Olmaz” başlıklı yazıda şöyle demişim:

Küslüğün iyi ve doğru bir şey olmadığı çok yönlü vurgulanmaktadır da; toplumumuzda bu kabul görmekte midir, ya da bireyler olarak buna uymakta mıyız?

‘Evet’ demek mümkün değil.
Küsmek, küs olmak, uzun yıllar küs durmak toplum olarak sanki bizim genlerimizde var.

Daha yeni dillenmeye başlayan bebeklerle yaptığımız söyleşilerde, onları küsmekle tehdit eder, biraz daha büyüyüp arkadaşlarıyla oyunlar oynamaya başladığında, birbirleriyle sık sık küsmelerine tanık oluruz.

Dünürler arasında al gülüm-ver gülüm başlayan ilişkilerin, belli bir süre sonra kavgaya, küslüğe dönüşmesini hiç yadırgamayız.

Töre adına aileler, aşiretler arasındaki düşmanlığın on yıllar devam etmesini olağan değerlendirir, birbirlerinin izine kurşun atmalarını doğal sayarız.

Kedi-köpek, tavuk-ördek, çocuk yüzünden komşu kavgalarımız ve bunun arkasından gelen küslüklere hiç şaşırmayız.

Küsmenin, uzun süre küs kalmanın pek çok nedeni vardır da; toplumsal yaşamımızda küslüğün kırgınlığın nedenleri arasında siyaset ve siyasetçilerimiz ilk sıralarda  gelir.

Siyasetin tavanında yer tutanların var oluş nedeni, siyasetin tabanında yer alanlardır. Yani sizler, bizler sade vatandaşlardır üst düzey siyasetçiye bulunduğu yerde kalma şansı veren.

Tavandakiler bu şansı elden kaçırmamak için önce kendileri ve rakipleri arasında, bununla bağlantılı olarak da tabandakilerin birbirleri ve rakipleri arasında sürekli bir gerginlik, çatışma, kavga ve buna bağlı olarakta küslük isterler.

Eğer tabandakiler, yani bizler kendi aramızda oturup konuşsak, tartışsak anlaşamayacağımız, çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur ama, bu tavandakilerin işine gelmediği için küslüğün gerginliğin devamından medet umarlar.

Bayramı fırsat bilerek, tavandakilerin telkinlerinden uzaklaşın ve küskünlüğü kırgınlığı bırakın. Pişman olmayacaksınız.

Aradan geçen yıllarda yazıda vurgu yapılan küskünlüklerden değişen, barışa yönelik anlayışların egemen olduğu durumlar görülmüş mü?

Görülmediği gibi küskünlük alanları giderek daha da çoğalmış.

Yöneticilerin neden olduğu gerginlikler öylesine artmış ki; taraflar arasındaki kırgınlık küskünlük kan davasına dönüşmüş.

Milyonlarca ailenin geçim kaynağı olan tarım kesiminde üretici emeğinin karşılığını alamadığı, girdi maliyetini dahi karşılıyamadığı için toprağa küsmüş, bu küskünlük ekim alanlarının azalmasına, her türlü tarım ürününün ithal edilmesine zemin hazırlamış.

Aynı sıkıntı hayvancılık sektöründe de görülüyor olmalı ki; geçimini bu sektörden karşılayan yüzbinler kırılmışlar, küsmüşler besiciliği bırakmışlar ki; bir yandan canlı hayvan, bir yandan et ithal eder olmuşuz.

Yüzlerce binlerce işçi çalıştıran fabrikaların, sanayi kuruluşlarının ekonominin kötü gidişinden dolayı çarkları dönmez olmuş, kimileri konkordato ilan ederken, kimileri iflas bayrağını çekmiş, kapılarına kilit vurulup, çalışanlar sokağa bırakılmış, işçi-işveren arasında kolay kolay giderilemeyecek bir küskünlük yaratılmış.

Küçük esnaf ve sanatkarlar, mahallemizin bakkal amcası kaderine terkedilince onlar da işine, kaderine küsüp, köşelerine çekilmişler.

Küskünlük öylesine alışkanlık halini almış ki; tatile girilmemesine rağmen öğrenci çoğunluğu; “ders konuları bitti” gerekçesiyle küsüp okula gitmiyor.   

Bu olumsuzluklara bakıp sizler de küskünlüğü matah bir şey sanmayın ve hiç değilse “her şey çok güzel olacak” diyerek bayram gününde bari küslüğü bir kenara bırakın.                             

Bu duygularla tüm dost ve okurlarımın bayramını kutlar, saygı ve sevgiler sunarım.   30 Mayıs 2019


YORUM YAZ

KERIM CAN
ANADOLUDA YÜKSELEN SES DEMOKRATIK GÜC BIRLIGI,,,istanbulun kaderini degistirecek.hersey cok güzel olacak. iyi BAYRAMLAR ,,,
Yunus Erdoğdu
Keşke bu yazıyı bütün hemşerilerimiz okusa paylaşsa... Ellerinize sağlık... Hayırlı bayramlar...
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri