22 Temmuz 2020, 14:17 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Korona Günlerinde Sınav Analizi

Korona Günlerinde Sınav Analizi

Milli Eğitim Bakanlığı, 2020 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan...Milli Eğitim Bakanlığı, 2020 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınavın sonuçlarını açıkladı. Ve beraberinde birçok tartışmayı getirdi. Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı LGS raporunun kısa bir özetine bakmakta fayda var.


Raporda, geçtiğimiz yıl sınava giren 1 milyon 29 bin 555 adaydan 565’i soruların tamamına doğru yanıt verirken, bu yıl 1 milyon 472 bin 88 öğrencinin katıldığı sınavda, 181 öğrenci soruların tamamına doğru yanıt vermiştir. Sınava katılan öğrenci sayısının bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 43 artış göstermesine rağmen başarı oranındaki düşüş dikkat çekiyor.

Rapora göre; sözel bölümde yer alan soru sayısı 20 olan Türkçe alt testinde doğru cevap sayısı ortalaması 10,00; soru sayısı 10 olan T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük alt testinde doğru cevap sayısı ortalaması 5,05; Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinde 6,39 ve yabancı dil alt testinde ise 3,53 olarak gerçekleşti.

Sayısal bölümde soru sayısı 20 olan matematik ve fen bilimleri alt testleri yer alırken, öğrencilerin matematik testindeki doğru cevap sayısı ortalaması 4,89, fen bilimleri alt testindeki doğru cevap sayısı ise 10,21 olarak hesaplandı.

2019 yılındaki merkezi sınav sonuçlarıyla kıyaslandığında öğrenciler, fen bilimleri testi hariç diğer tüm testlerde daha düşük başarı gösterdi.

Geçen yıllardaki sonuçlarla karşılaştırıldığında bu yıl ki LGS’deki öğrenci performansını korona virüsünün etkilediğini söylemek gerekir. Sınav için alınan tüm önlemlere rağmen, salgından dolayı evde uzun süre kalan öğrencilerde kaygı ve stres etkisi göz ardı edemeyiz. Bununla birlikte korona virüs salgının ortaya çıkardığı durumla birlikte okullardaki eğitime ara verilerek eğitim – öğretim süreçleri dijital imkânlar kullanılarak evlerden yürütülmeye çalışıldı. Ortaya çıkan bu durum eğitim sistemimiz için birçok fırsatı ve sorunu da beraberinde getirdi. Bunu da unutmayalım.

Korona virüsü nedeni ile eğitim bütünüyle kesintiye uğramaması için acil durum müdahalesi olarak EBA (eğitim bilişim ağı) daha aktif hale getirilmişti. Ülke olarak uzaktan eğitim veya açık öğretim verme tecrübesine sahibiz. Bu tecrübeye rağmen, Türkiye’de yirmi milyona yakın öğrenci ilkokuldan üniversiteye kadar eğitim-öğretim faaliyetleri içerisinde bulunmaktadır. Bu ölçekte bir nüfusa uzaktan eğitim vermek ilk defa karşılaştığımız bir durum.

Ayrıca eğitim uzmanları, süreç içerisinde yaptıkları açıklamalarda ‘’Hiç kimse şu anda gerçekleştirilen uzaktan öğretme-öğrenme faaliyetlerinden bütüncül bir uzaktan eğitim niteliği beklenmemesi gerekir.’’ düşüncesinde birleşmişlerdir.

Kısacası; korona virüs salgını sonrası süreçte, eğitim sistemleri de bir sınavdan geçiyor.

Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları 2020: https://cdn.eba.gov.tr/icerik/2020/07/2020_Ortaogretim_Kurumlarina_Iliskin_Merkezi_Sinav.pdf

Efkârlıyım

Uçsuz bucaksız ummanlara,
Sığdıramadım saklı düşlerimin efkârını.

***

Ürkek rüzgârların dalgalarında,
Hüzün yüklenmiş köpüklere karıştım.

***

Dalgalar vurdu beni, ölü balık gibi,
Issız, bilinmedik kıyılara…

(Benim Adım V)


    23 Temmuz 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1164 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri