01 Temmuz 2020, 13:29 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Koronada Kendine Gelmek

Koronada Kendine Gelmek

Koronada Kendine Gelmek...Dünyamızı, havayı, suyu, toprağı, denizleri, hatta uzayı kirletiyoruz. Bindiğimiz dalı kesiyoruz, farkında değiliz. Bu kadar koşturmayı, insan ve doğa sömürüsünü, mezalimi, bu dünya kaldırmıyor. Birbirimizin gözünü çıkarmakla meşgulüz. Bunu söylerken, mazlumla zalimi aynı kefeye koymuyorum, elbette.


Korona salgınıyla birlikte yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen insanoğlu, Dünyadaki hayatının kendisine, nasıl eşsiz bir armağan olduğunu, hala daha idrak edemedi.

Ama korona, öyle ya da böyle, Dünya’yı durdurdu… Bu salgından biraz olsun ders çıkarmalıyız, yaşanması muhtemel diğer salgınlar için hazır olmalıyız. Bu salgından ders çıkarmazsak ne mi olur? Bundan sonraki salgınlarda kırılır geçeriz. Bu kadar basit!

Korona Sosyal Mesafesi
Sosyal mesafe, yani toplumdaki iki kişinin birbirine ne kadar yakın olabilecekleri, kültürel bir olgudur. Salgın nedeniyle uygulanan sosyal mesafenin uygulaması ve kalıcılığı toplumdan topluma değişime uğrayacaktır.

Anadolu kültüründe ‘’sosyal mesafe’’ uyum süreci biraz zaman alacaktır. Çünkü Anadolu kültüründe sosyal mesafe dardır, duygular dokunarak gösterilmek istenir. Ayrıca alışkanlıklarımızı terk etmeyi de pek sevmiyoruz. Batı toplumlarında ise salgın olmadığı zamanlarda da kişisel alan geniş olduğu için sosyal mesafeye dair davranış değişikliğinin daha etkin olmasını bekleyebiliriz. Bizim de ‘’sosyal mesafe’’ kültürümüzde değişiklik yapmamız kaçınılmaz.

Kısacası; salgın günlerinde sosyal mesafeye özel olarak dikkat edilmesi önemli…

Korku Virüsü
İnsanların büyük bir kısmında, salgın sürecinden kaygı ve belirsizlik kaynaklı olumsuz etkilenmeler kaçınılmaz. Bu korku virüsü, uzun vadede insanları gerçek virüsten daha fazla zarar vermesi tehlikesiyle de karşı karşıyayız.

Bu nedenle salgınla ilgili yapılan kişisel paylaşımları, haberleri, sanal medyayı dikkatli kullanmak, bireyin ve toplum sağlığının bozulmaması için önemlidir. Yetkililerin yapacağı açıklamalar dikkate alınmalı ve korku ve paniğe neden olanlara hukuksal yaptırımlar uygulanmalıdır.  

Sonuç olarak; küresel tehdit hâline gelen korona virüsü salgınının üretimden tüketime, sağlıktan eğitime, ulaşımdan eğlenceye, ibadetlerden spor etkinliklerine kadar her alanda toplumsal hayatı etkilediği açık. Virüs yarın ortadan kalksa bile yarattığı tedirginlik ve korku, insanların bilinçaltlarından kolay kolay çıkmayacak. Ama Korona virüs salgınını kısa ve uzun vadede yönetme, onun üzerinde düşünme davranışları geliştirmek zorundayız. Korku Virüsüne Yenilemeyiz…

Kiralık!
Gerekli gereksiz,
Kiralık her şey.
Birisi ev kiralıyor,
Bir başkası hayatını kiralıyor,
Başka biri aşkını kiralıyor.
Ruhlarını kiralıyorlar,
Her şeyi kiralıyorlar…
Şimdi buna;
Hizmet aşkı mı diyelim!
(Benim Adım V)   25 Temmuz 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1775 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri