15 Temmuz 2020, 13:31 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Salgın Yönetimi

Salgın Yönetimi

Salgın Yönetimi...Sağlık Bakanlığınca ‘’Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’’ güncellenerek, aralarında okullarında bulunduğu yerlerde alınmasına gereken önlemleri yayımladı.


Rehberde, koronanın ana bulaşma yolunun damlacık ve temas yoluyla olduğu, okulların toplu bulunulan yerlerden olduğu için bulaşma açısından riskli olduğuna dikkat çekildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan rehberde okulların korona virüs bulaşması açısından riski olduğu da vurgulanıyor.

Korona virüsünün bulaşma riskini en aza indirmek için yapılacaklar bir süreç yönetimidir. Kuşkusuz bu süreç yönetiminde okul yönetimi, öğretmenler, aileler, öğrenciler ve okul çalışanlarının üzerine düşen görev ve sorumluluklar bulunmaktadır. Rehberde yer alanlar mutlaka yapılmalıdır. Bunun tartışılacak bir tarafı yok. Hatta eğitim faaliyetleri sırasında “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”nin ihtiyaca göre güncellenmesi muhtemel.

Peki, 31 Ağustos’ta açılması planlanan eğitim kurumları için başka neler yapılabilir? Bu sorunun yanıtı için eğitimin tüm paydaşları ile süreç içerisinde beyin fırtınası yapılması yerinde bir tutum olur.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, göreve geldiği ilk günlerde çeşitli basın yayın organlarında projeleri ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Projeleri eğitim dünyasından büyük destek görmüştü. O gün dile getirilen öneriler güncellenerek, korona salgını sürecinde eğitime katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Milli Eğitim Bakanının göreve geldiği ilk günlerindeki açıklamalardan hatırlatmak istediğim bazı satır araları ise şunlar: ‘’Biz şimdi yaptığımız planlamada okul öncesi bir çocuğun yeteneğini ortaya çıkaracağız. Bunu ilkokuldan itibaren yapacağımız için lise biterken artık kafasında ‘’Ne var?’’ olmayacak. Liselerde 15-16 ders var. Yarı yarıya düşecek. Önümüzdeki eğitim yılında buna başlayacağız. Bundan sonra her ay büyük projeleri açıklayacağız.

Müfredat çok etkili değil. Diyelim Hamlet diye bir oyun var. Bu mükemmel bir oyun ama bunu kimler oynayacak. Müfredatta buna benzer. İlk defa Türkiye’de şöyle bir şey olacak: İlk kez öğretmenleri eğiteceğiz sonra müfredatı değiştireceğiz.’’ Bu açıklamalardan yola çıkarak; ders süresi, günlük ders sayısı, uzaktan eğitim, müfredatın korona sürecine bağlı düzenlenmesi, destekleme ve yetiştirme kurslarının durumu yeniden ve hızlıca çözüm bekleyen konulardan bazıları.

Şunu da unutmayalım! Planlama ne kadar iyi olursa olsun uygulayacak olanlar bizleriz. Korona salgını için alacağımız kişisel ve kurumsal tedbirler sosyal hayatımızın normalleşmesini hızlandıracaktır.

Gitme

Bu gece nasıl da mülayim başlamıştı her şey.
İnsan inanamıyor!
Yoksa gözlerim mi yanılıyor?

***

Perdeyi aralayıp bakıyorum dışarıya,
Her yer karanlık ve sessizlik içinde,
Ürperiyorum birden,  gömülüyorum karanlığa.

***

Gece saklanıyor, ay günahtan karanlık,
Rüzgâr yüzüme çarpıyor,
Sarı yapraklar çığlık atıyor.
Yanımda kimse yok, korkuyorum!

***

Gecenin keskin kenarına asılmış,
Solmuş ellerimi uzatıyorum,
Bir umut, belki de tutarsın diye…

***

Gitme!
Anlıyor musun, gitme!
Beni bu gece, karanlığın yalnızlığına esir etme.

(Benim Adım V)


   16 Temmuz 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1202 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri