24 Haziran 2020, 13:39 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Virüs Notları

Virüs Notları

x

Bir ülkenin asıl zenginliği insani erdemleri yüksek, eğitimli bireyleridir...

Uzaktan Eğitim…


Bir ülkenin asıl zenginliği insani erdemleri yüksek, eğitimli bireyleridir. Eğitim ailede başlar okulda öğretmenle devam eder. Öğrenci toplumsal ilişkilerinde nasıl davranacağını evinde ve okul ortamında öğrenir.     

Okullarımızın korona virüsten dolayı eğitime ara vermesi üzerine EBA’da gerek TV gerekse internet üzerinden eğitim çalışmaları yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri; uzaktan eğitimi önümüzdeki yıllarda da Türk eğitim sisteminin olağan bir parçası yapmak için yeni proje çalışmaları içinde olduklarını sık sık dile getiriyorlar.

MEB yetkililerinin emeklerini görmezlikten gelemeyiz ama uzaktan eğitimde kat edilmesi gereken yolu da görmezden gelemeyiz. Uzaktan eğitim yardımcı bir enstrüman olabilir, desteklenmeli ve geliştirilmelidir. Ancak uygulamalı eğitimlerin dijital ortamda verilebilecek bir konu olmadığı açıktır.

Gıda Tedariği…

Şimdilerde çoğu köylünün gıda ihtiyaçlarını şehirdeki marketlerden karşıladığı düşünülürse şehirde yaşayanlardan da farklı bir davranış bekleyemeyiz ama günübirlik de yaşamak ne kadar doğru?

Günübirlik yaşamanın doğru bir hayat felsefesi olmadığını korona salgını sırasında hep birlikte gördük. Sokağa çıkma kısıtlaması öncesindeki marketlere hücum etme manzaraları insanımızın bir kısmının ilerisini düşünmediğini ve hafif bir söylentinin bile onu paniğe yönelttiğini gösterdi. İnsan her ihtimale karşı dışarıdan bir şey satın almadan en az on-on beş gün boyunca hayatını sürdürebilmeyi hesaplamış ve tedariğini görmüş olmalıdır.

Yazın sebze ve meyvelerin bol ve ucuz olduğu zamanlarda konserve yapma, turşu kurma, meyve kurutma gibi saklama teknikleriyle kışa yiyecek tedariği yapılmıyor mu artık?

Nostalji Diziler…

Salgın nedeniyle evde kalınmasının gerektiği zamanlarda TRT1 nostalji diziler yayınlayarak Türk dizi tarihinde efsane haline gelen; Süper Baba, Baba Evi, Perihan Abla, 7 Numara gibi aile ve dostluk konularının ele alındığı dizileri yıllar sonra seyircilerle ekranlarda yeniden buluşturdu. Çok da güzel oldu.

Günümüzde ise “ağır ağabeylerin, silahlı magandaların, aşiret ağalarının” ya da “entrikacı kadın karakterlerin” doldurduğunu diziler görüyoruz.

Düşünün ki, bir dizide kadına aile içerisinde şiddet uygulanıyor. Bu dizilere“kurgusal” bir olay bile olsa; gerçek hayattaki çok sayıda örnekleri dikkate alınarak, kadının bu şiddete karşı başvurabileceği mekanizmaları ve hakları belirgin bir şekilde ele alan,  bu bağlamda kadın konuk evlerini, savcılık ve kolluk birimlerini, uzaklaştırma kararlarını açıklayıp, izah eden sahne ve diyaloglara yer verilmesi yerinde olur. Böylece kitlelerce takip edilen dizilerin ticari ve eğlendirme amaçları dışında “kamuyu bilgilendirme ve eğitme” işlevini de üstlenmesi güzel olmaz mıydı?

RTÜK’ün, sigara ve alkol görsellerini sansürlemenin yanında, kamu ahlakını ve sağlığını olumsuz yönde etkileyen dizilere de el atması gerekmektedir.

Aşk Yolcusu
Sessiz ve şaşkın, yağan yağmurlar,
Esen soğuk rüzgârlar eşliğinde,
Sokakların gizli günahlarını boyuyor.

Çaresiz sokaklar sessizliğe gömülürken,
Ferini kaybetmiş sokak lambaları,
Aşkın kadınıyla gölge oyunları oynuyor.

Sokakların unutulmuş aşk yolcusu,
Sonbahar yağmuru ile ıslanıyor,
Ve can sıkıcı uykulu kaldırımlarda yürüyor.

Yeni doğan gün nihayet,
Karanlığın perdesini kaldırıyor,
Sokaklar farklı bir dünyaya gülümsüyor.

Dünyayı gözlerinde değiştiren,
Aşkı sokaklarda yaşayan kadın,
Bana hayallerle dolu bir gün vaat ediyor…

(Benim Adım V)
   25 Haziran 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3944 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun
Önce bağımsızlık… Trablusgarb ve Balkan Savaşlarıyla felaket yakalanan Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı ile de tam anlamıyla çöküş haline girmişti.

Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri