21 Ağustos 2019, 14:21 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Yeşilay'ın Kamu Spotları

Yeşilay'ın Kamu Spotları

İzlemenizi tavsiye ederim...Zamlar hayatımızın bir parçası olmuşlardı! Bir aldığımızı gel sefere aynıya bulamamak şaşırtmıyordu artık! Üç kuruş beş kuruş- ne ise alışmıştık! Lakin 23 Haziran İstanbul seçimleri sonrasında gelen zam dalgaları öyle böyle değil adeta boğdu bizi!


Her seçim sonrasında yaşanan zam geleneği bozulmadı! Motorine- benzine- elektriğe- süt ve süt ürünlerine- et ve et ürünlerine- çaya- şekere yağmur oldu yağdı. Vatandaş  bu zamlarla nasıl baş edeceğini bilemezken tütün ürünlerine gelen yüksek zam ile birlikte de özellikle tiryakiler tabiri caizse şaşkına döndüler!

Hiç beklemedikleri oranda zamma maruz kalan çevremdeki tiryakiler ise ilk şoku atlattıktan sonra ‘Bu durum karşısında ne yapabiliriz?’ moduna geçtiler!

Karşılıklı fikir alışverişleri havada uçuşurken üç ana gurup altında toplandılar!
A) ’Kaç para olursa olsun bu zıkkımı alıp içeceğim’ diye inatlaşanlar...
B) ’Kurban ederim- bu parayı vermem- sarma içerim daha iyi’ diye direnenler...
C) ‘Artık bu illeti bırakmanın zamanı geldi galiba’ diye içlenenler...

Sevgili tiryakiler biliyorum, içme denince moraliniz bozuluyor- diyenlere de gıcık kapıyorsunuz bir kaşık suda da boğasınız geliyor ama benim de sizin için tavsiyem ‘Artık bu illeti bırakmanın zamanı geldi’. Yani C şıkkı olacak!

Fırsat bu fırsat- zararın neresinden dönülürse kârdır diye bir söz var ya ona getiricem! Son zamlarda bahaneniz olsun bu zararlı alışkanlıktan kurtulmaya bakın!

Sigarayı bırakma evresinde bakın vücutta meydana gelen olumlu değişiklikler nelermiş?

* 20 dakika sonra kan basıncı normale döner, el ve ayak dolaşımı düzelirmiş,
* 8 saat sonra kandaki oksijen düzeyi normale döner, kalp krizi geçirme riski azalırmış,
* 24 saat sonra vücut karbonmonoksitten arınırmış,
* 48 saat sonra kandaki nikotin düzeyi azalırmış, tat ve koku duyusu artar, peptik ülserli hastaların tedaviye verdikleri cevapta artarmış,
* 72 saat sonra hava yollarının gevşemesi sonucu nefes alıp verme rahatlarmış, solunum yolları fonkisayon görmeye başladığı için sekresyon miktarı artar, hava yolları kendi kendini temizlemeye çalışır, enerji düzeyi de artarmış,
* 2-12 hafta sonra tüm vücuttaki dolaşım düzelir, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski azalır, yürürken yorulma ve tıkanma daha az görülürmüş,
* 3-9 ay sonra öksürük, kısa aralıklarla nefes alıp verme ve hırıltılı ya da ıslık sesli soluk alıp verme gibi solunum yolu problemleri düzelirmiş, akciğer fonksiyonları da yüzde 5-10 oranında artarmış,
* 12 ay sonra koroner kalp hastalığı riski yarı yarıya azalırmış,
* 12-36 ay sonra mesane kanseri riski yüzde 50 azalırmış,
* 5 yıl sonra kalp krizi geçirme riski, yemek borusu ve ağız boşluğu kanserleri riski yüzde 50 azalırmış,
* 10-15 yıl sonra ise kalp krizi geçirme riski hiç içmeyenlerle aynı seviyeye iner, akciğer kanseri riski sigara içenlere göre yüzde 50 azalırmış,

İşte böylee...

Eğer bu konuda zorlanıyorsanız televizyonlarda Yeşilay’ın Kamu Spotlarını izlemenizi tavsiye ederim. Özellikle birisi çok vurucu- hani bir sağlıklı- bir hasta insanın konuştuğu spot!

- Bırakmak istiyorum da kahveyi sigarasız içemiyorum/Artık bir bardak suyu bile rahat içemiyorum.
-Bir kere bıraktım üç kilo aldım/ Yirmi kilo verdim.
-Yaa benim içtiğim çok hafif/ Bu yaşadıklarımız çok ağır.
-Abi bir gün bırakırım ya daha çok vakit var/ Maalesef çok geç.

“Sigarayı bırak, hayatı bırakma!” Görünce kanal değiştirmeyin sonuna kadar izleyin! Eğer bırakmaya biraz meyliniz varsa inanın etkili olacaktır!

Bir anne olarak,  çoluğun- çocuğun elinde sigara gördüm mü çok üzülüyorum! Yazık tertemiz ciğerlerini  zehirle dolduruyorlar! Allah korusun,  benimkiler içerse diye de ödüm kopuyor!
     22 Ağustos 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2038 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.093 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım