02 Ekim 2019, 14:14 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Sağlık deyip geçmeyin

Sağlık deyip geçmeyin

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1754 kez okunmuştur

Sağlık ülkemizde ve İlçemizde daha çok olumsuzluklarıyla gündemden düşmeyen bir konu.


Son günlerde Sayıştay raporlarına göre milyonlarca liralık SGK vurgunundan bahsediliyor.

Benzer usulsüzlüklerin-yolsuzlukların Şehir Hastanelerinde de olduğu yapılmayan tedavinin yapılmış gibi, kullanılmayan ilaç ve sağlık gereçlerinin kullanılmış gibi gösterildiğine vurgu yapılıyor.

Basındaki haberlere göre SGK vurgunun bazıları şöyle:

BAŞ DÖNMESİNE SEZARYEN
Hastalara vertigo ve üst solunum yolları enfeksiyonu gibi tanılar konulmasına rağmen, SGK’ya özel hastanelerde pahalı bir işlem olan sezaryen ve normal doğum işlemi olarak fatura kesildiği belirlendi. Ameliyatlarda kullanılan malzeme miktarıyla kuruma faturalandırılan miktarlar arasında büyük farklar olduğu ortaya çıkarıldı.

Örneğin, Ortopedi ve Travmatoloji branşında ameliyat bilgilerinde bir hasta için 1 adet Femoral Stem kullanıldığı belirtilmiş olmasına rağmen faturaya 48 adet yazıldığı, böylece SGK’ya 2 bin 215 TL yerine 106 bin TL fatura kesildiği tespit edildi.

Yine başka bir örnekte bir hasta için 2 adet diz primer tibial komponent kullanıldığı belirtilmiş olmasına rağmen 48 adet malzemenin faturalandırıldığı, bin 387 TL yerine 66 bin TL ödeme çıkarıldığı anlaşıldı.

ÖLÜLERE SAĞLIK HİZMETİ
Vefat eden hastalara ölümünden sonra sağlık hizmeti ve ilaç faturası kesildiği tespit edilirken 2018 yılında bu şekilde 411 sigortalı için SGK’ya 956 bin liralık ödeme çıkartıldığı öğrenildi.

TATİLDEKİ DOKTORDAN CERRAHİ MÜDAHALE
Özel hastanelerde çalışan doktorların doğum izni, hastalık veya geçici iş göremezlik ödeneği aldığı tarihlerde, aynı zamanda görevle oldukları sağlık tesislerinde ameliyat – muayene yapmış gibi SGK’ya 2 milyon 634 bin liralık fatura kesildi. Yine aynı şekilde yatarak tedavi gören doktorların ameliyata girdiğini veya muayene yaptığını öne süren özel sağlık kurumları SGK’dan 3 milyon 742 bin lira haksız ödeme talep etti.

KANSER TEŞHİSİNDE AYNI HASTA İÇİN İKİ ÖDEME
Devlet hastanelerinin onkoloji servisinde tedavisi başlatılan 16 bin 424 hasta için, takip eden 10 gün içerisinde, özel hastanede de muayene açıldı ve bu nedenle SGK iki ödeme yaptı.

Bu örnek sağlıktaki sorunların bir bölümü.

Bir başka bölümü ise; kişiye yeterli sağlık hizmetinin sunulamaması ya da hastanın bu hizmeti alamaması.

Ak Parti iktidarının övünç kaynaklarından biri de “sağlıkta devrim” iddiaları. Bunun göstergesi ise Şehir Hastaneleri Uygulaması.

Bu iddia ne kadar doğru?

Başkentimiz Ankara’da hizmete açılan ve şehir merkezindeki bir çok devlet hastanesi kapatılarak bünyesine taşınan Şehir Hastanesi yeterli hizmeti sunabiliyor mu?

* Kapatılıp Şehir Hastanesi bünyesine dahil edilen devlet hastanelerinin yatak sayıları büyük oranda düşürüldü.

* Şehir hastanesi’ne ve ihtiyaç duyulan servise ulaşabilmek çok uzun süre alıyor ve bu da hastanın sağlığını riske sokuyor. Aynı sıkıntı servisler arasındaki ulaşımda da görülüyor.

* Acil tetkikler ve operasyonlar için aylar sonrasına randevu veriliyor ve bu durumdaki hastalar, özel hastanelere yönelmek zorunda kalıyor.

Bunlar hasta ve yakınlarının şikayetlerinden küçük bir bölüm.

İlçemizde sağlık hizmetinin sunulmasına yönelik sorunların ne olduğunu da hasta ve yakınlarının ağzından dinleyelim:

* Uzman branşlarındaki doktorların sık sık değişmesi, çoğunluğunun geçici ve kısa süreli gelen doktorlardan oluşması,

* Hasta yoğunluğu çok olan polikliniklerde tek doktorun olması, kuyrukların uzaması, hasta muayenesi için yeterli zamanın ayrılmayışı,

* Hasta ve yakınının yönlendirilmesiyle ilgili bir görevlinin olmayışı, bu yüzden sık sık tartışma ve olumsuzluklar yaşanması,

* Aile hekimliklerinde sürekli ilaç kullanmak zorunda olan hastalara ve özellikle yaşlılara reçete yazdırma sırasında gereken hoşgörü ve kolaylığın gösterilmemesi,

* Acil servislerde bilhassa akşam saatlerinden sonra meydana gelen yoğunluk nedeniyle yaşanan kargaşanın önüne geçilmesi için gerekli önlemin alınmaması vb.

Şehir Hastanelerinden beklenen verimin alınamayışı, taşra hastanelerinde kadrosuzluk nedeniyle yeterli sağlık hizmetinin sunulamayışına karşın vatandaş ne yapmalı? Sorusunun cevabı çok kolay:

İsteyen, istediği hizmeti daha kolay ve hızlı bir şekilde özel hastanelerden alabilir, diyeceğiz ama bunun anlamı; ekonomik gücün varsa yaşa, yoksa başına gelebilecek her musibeti tevekkülle karşıla ve “bu da benim kaderim, başa gelen çekilir!” diyerek “iki iyilikten bir iyilik” diye Allah’a yalvar.
    3 Ekim 2019


YORUM YAZ

yorumu gönderirken bir hata olustu okuyucudan ve cengelgazetesinden özürndiliyorum.isim ANKARA KEMAL lacakti.
icandan44@hotmail.com
Ankara hacettepe cocuk bölülümünde kari koca prf.ler,sabahlari hastahaneye muanehaneye müsteri toplamak icin görünüyorlar,cukurun abrarinin xx .katinda müsterek muyana haneleri var,
tezgahi söyle ayarlamislar,müsterilerin cogu tasradan geliyorlar,önce erkek prf.Dr. muayene ediyor 700 tl.ikinci muyane bayan Prf. yapiyor 600 tl. ama parayi giriste gencbir bayan aliyor.is bitimi resebsiyonda parayi Alan hanim erkek prf a bir bir teslim ediyor.
muayene hanenin duvarinda asili olan vergi levhasina baktim ve telefonunla cektim,verdigi vergi en azi asgari ücret gibibir günd,ortalama 20 ile 30 civarinda hasta geliyor,25 gün calisiyorlar,resebsiyonda calisan bayan asgariücret ve sigorta pirimiyle calistigini bana söyledi.bu arada yurdisind kaldigimi söyleyince erkek prf.benimle konustu bir cay ikram etti.
bu cok Okumus prf.rin mayane hanesi ile Ankara vergi kontrol dairesinin arasi cokta uzak degil.bunun gibi binlercesi var herkesinde haberi var.vergi ödemek bir ahlak meselesi diyorum.
Ramazan Şimşek
Bu ne vicdansızlık ve utanmazlıktır. Zehir zıkkım olsun. Gazete olarak dile getirip bilinçlendirdiğiniz için çok teşekkürler.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.061 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri