02 Ekim 2019, 15:22 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Protokol imzalandı

Protokol imzalandı

Ziraat Odası ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında Protokol imzalandı...

Çiftçiler, desteklemelerden faydalanmak için dosyalarını artık İlçe Ziraat Odası’ndan alacaklar.

Desteklemelerden faydalanmak için bu yıla kadar dosyalarını İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde hazırlattıran Çiftçilerimiz, yapılan protokol anlaşmasından sonra  dosyalar artık Ziraat Odası’nda hazırlattıracak.

Söz konusu protokol, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şenol Görgülü ile Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt tarafından imzalandı.

Başkanlar Şenol Görgülü ile Hikmet Bozkurt, Muhtarlarla biraraya gelerek konu hakkında bilgi vermelerinden sonra protokolü, hayırlı olması temennisiyle imzaladılar.

KONUŞMALAR

HİKMET BOZKURT;

Toplantıda konuşan Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt; “Toplanmamızın nedeni İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Odası arasında bir protokol imzalayacağız. Bundan sonra çiftçiler, dosyayı Ziraat Odası’ndan alacak. Biz doldurup, hazırlayıp çiftçiye vereceğiz.

Çiftçiler de muhtar, aza bize getirecek hazırlayıp İlçe Tarıma getirecek. Yani işleri biraz daha kolaylaştıracağız. Böylece çiftçilerimize maddi olarakta yararlı olacak. Bunun için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile bir protokol sözleşmesi imzalayacağız. Bu vesileyle de; yeni seçilen eskiden seçilen muhtarlarımıza hayırlı olsun, Allah utandırmasın” dedi.

ŞENOL GÖRGÜLÜ;

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şenol Görgülü de; “Bugün 2020 yılındaki desteklemelerde yapılacak çalışmalarla ilgili formların nasıl doldurulacağı, nasıl basılacağı, çiftçilerin mağduriyetini gidermek, zaman kazandırmak ve maliyeti düşürmek adına bir protokol imzalayacağız.
Amacımız; Çiftçilerimiz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Odası’na gidip gelmesin, tek bir yerde dosyalar doldurulsun, en son üretim aşamasında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne getirsin diye düşündük. Kendi aramızda bir protokol hazırladık. Kaymakam Bey’den olur aldık, kararı çıkardık. Bu şekilde bir çalışma yapacağız bu sene.
Form bastırması, doldurulması Ziraat Odası’nda yapılacak, Vatandaş orada bitirmiş şekilde bize getirecek. Biz sadece kaydını yapacağız. Bu şekilde yanlışlar önlenecek, eksiklikler giderilecek. Yaşlı insanların işlerini kolaylaştıracak. Bu çalışma İlçemizde ilk defa olacak” şeklinde konuştu.

ZİRAAT MÜHENDİSİ ALİ İKİZ;

Hem yapılan protokol hakkında hem de uyulması gereken şartlar hakkında bilgiyi, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi Ali İkiz verdi. İkiz de yaptığı konuşmasında; “Bu yıl 2020 üretim sezonu destekleme başvuruları başlıyor. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve Ziraat Odası arasında imzalanan protokol gereği başvurularınızı daha kolaylaştırmak amacıyla işbirliği yapıldı.
Formların basılması ve doldurulması işlemleri Ziraat Odası tarafından yapılacak. Bununla birlikte bazı sorunlar var İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne yansıyan. Bu sorunları muhtarlarımızın çoğu biliyor. Özellikle muafakatlarda, kira sözleşmelerinde, taahhütnamelerde muhtarlarımız ve iki azayı Bakanlığımız şahit göstererek sizinde imzalamanızı istiyor. Bu şekilde olunca daha sonra bize şikayetler geliyor. Haberimiz olmadan yerinize başvuru yapılmış, kira sözleşmesi imzalanmış.. diye. Muhtarların bilgisi dahilinde olmayan kira sözleşmelerini, muafakatnamelerinizi, taahhütnamelerinizi imzalamamanızı  öneriyorum.  Çünkü, sizi Bakanlık bir şekilde şahit ediyor, bundan dolayı sorumlu çiftçilerin bilgisi dahilinde olmayan taahhütnamelerini, kira sözleşmelerini, muafaknamelerini imzalamalarını öneriyoruz.

-Bakanlığımızı, devletimizi zarara uğratmamak açısından üretim yapmayan fakat üretim yaptığını beyan eden çiftçilerin B formlarını (Ürün beyan formlarını) imzalamalarını öneriyoruz.
-Yaşlı çiftçilerimiz, “azanın imzalayacağını bilmiyorduk, tek aza yetiyor mu?” gibi soruları oluyor. Bu konuda çiftçilerimize iki azanın imzalamasının yeterli olduğunu söyleyip, azaların bulunmasında kolaylık sağlarsanız, seviniriz.
-Bu yıl destekleme şartları arasına münavebe şartı geldi. 3 yıl aynı tarlaya, tek ürün ekildiği zaman destekleme 3.yıl ödenmeyecek. Bu sadece mazot gübre için geçerli değil, pirim vb. hiçbir destekleme ödenmeyecek. Örneğin; arpa, arpa arpa ekilirse bir yıl arpanın desteğini alamıyor. Ama arpa, arpa, buğday olursa alabiliyor. Ya da arpa, arpa, nadas olursa alabiliyor”dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şenol Görgülü ile Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt protokolü imzalayarak söz konusu çalışmayı başlattılar.


   3 Ekim 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1970 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım