28 Ağustos 2019, 13:50 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Emine ne ilkti ne son olacak!

Emine ne ilkti ne son olacak!

Günümüz geçmiyor ki “Yine bir kadın cinayeti işlendi” diye başlamasın haber bültenlerimiz...Günümüz geçmiyor ki “Yine bir kadın cinayeti işlendi” diye başlamasın haber bültenlerimiz...


Bu seferki kardeşimizin adı Emine!

Boşandığı eşi tarafından katledilirken çekilen videosunun sosyal medyada yayılmasıyla duyduk Emine’nin “Ölmek istemiyorum!!!” haykırışını!

On yaşındaki kızının “Anne lütfen ölme...” yakarışı yüreklerimizi dağladı...
Hepimiz şok olduk!

Bu kadar etkilenmemizin nedeni çekilen video ile bir kadının ve yavrusunun çaresizliğine ilk kez böylesine yakından tanık olmamızdı sanırım!

***

Çocuğunu görmek istediğini söyleyerek çağırıyor eski kocası Emine’yi! Gündüz saatlerinde bir kafede buluşuyorlar. Burada yemek yiyen Emine ve eski kocası arasında tartışma çıkıyor! Tartışmanın büyümesi üzerine işlerin kötüye gideceğini fark eden Emine taksiye binerek kaçmak istiyor ancak cani tarafından taksiden indiriliyor.Yüz metre ilerdeki bir dönerciye giren Emine’nin peşinden gelen cani, kaçmak isteyen Emine’nin saçlarından tutup boğazından bıçaklıyor!

Cinayetin ardından dükkandan çıkarken Emine’ye küfür edecek kadar ahlaksız- bindiği taksinin sürücüsünün üzerindeki kanı sorması üzerine “Hayvan kestim” diyecek kadar da vicdansız bu cani!

Zaten Emine hepten vicdansızların arasında kalmış garibim!

Kaçmak için bindiği taksici vicdansız- yardım etmek yerine video çeken vicdansız- film seyreder gibi olayı seyredenler vicdansız- şahit oldukları halde konuşmayan esnaflar vicdansız- küçük kızının gözü önünde onu öldüren cani- zaten vicdansız!

***

Günlerdir “Emine Bulut’un öldürülmesiyle dikkatler kadın cinayetlerinde” haber başlıkları atılarak; olayın öncesi- sonrası- gazetelerde televizyonlarda sayıp dökülüyor!

Sosyologlar- psikologlar- hukukçular- eğitimciler- gazeteciler- herkesler konuşup tartışıyor!

Sanatçısından- sporcusuna her mertebeden insanımız üzüldü. ÖZELLİKLE siyasilerimiz kahroldular!

Caydırıcı cezalar gelsin- iyi halden yararlanamasın alçak- idam gelsin nidaları...

Kimse kusura bakmasında her kadın cinayetinin ardından aynı lakırdılar! Meclistekiler olayın sıcaklığıyla konuşuyorlar- sonra da unutup gidiyorlar!  

Başka bir kadın cinayetiyle tekrar başa dönülüyor- aynı şeyler konuşuluyor- tartışılıyor sonra yine dön babam başa! Biz ne kadar çabalarsak çabalayalım elimizden bir şey gelmiyor! İş ülkeyi yönetenlerde bitiyor!

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
Valla ne yalan söyleyeyim  ara ara kulağıma çalınırdı da ayrıntıları hakkında bir bilgim yoktu! Meğer kadınlar için ne önemli bir sözleşmeymiş “İstanbul Sözleşmesi”

Benim gibi bilmeyenler için;
1 Mayıs 2011’de İstanbul’da imzaya açıldığı için bizde- İstanbul Sözleşmesi ismiyle anılıyormuş! Kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi için hazırlanmış! Ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ni imzalayan ve onaylayan İLK ülke (inanılır gibi değil) Türkiye imiş!

Merak edenler internet üzerinden maddelerine- hükümlerine tek tek bakabilirler!
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun temsilcisi Gülsüm Kav, İstanbul Sözleşmesi’nin 4 temel taşı olduğunu söylüyor

“*Sözleşme ilk olarak önleyici tedbirlerden söz ediyor. Şiddetin çıkmaya cesaret bulamayacağı bir toplum yaratın. Bu da eşitlikçi toplumdur. Toplumsal cinsiyet eşitliğini bütün topluma, eğitimler de dahil olmak üzere her türlü yolla yayın.

*İkincisi, hemen böyle bir toplum yaratamayabilirsiniz, şiddet eski ve köklü bir sorun diyerek anlayışlı davranıyor sözleşme imzacı devletlere. Hemen böyle bir toplum yaratamazsan, tehdit söz konusuysa, kadınları etkin, aktif koru diyor. Yani bizim için 6284 sayılı kanunu tam uygula diyor.

*Üçüncü adımda da diyor ki, önleyici bir toplum yaratamadın, kadını korumak istedin ama koruyamadın, ola ki bir kadın zarar gördüyse, o zaman en azından etkin kovuşturma yap ve etkin ceza sistemi olsun, adaleti sağla.

*En son olarak da, sözleşme artık anlayışlı değil, talepkâr. Bunları yapıyorsan bile yetmez, bana kadınları geleceğe dönük nasıl güçlendireceksin, onu göster diyor.”
Sözleşmenin “Türk aile yapısına zarar verdiğini” söyleyerek, Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesini isteyen bir kesim de varmış! Böyle kesimler olduğu sürece ne yazık ki  Emine ne ilk ne de son olacak!   29 Ağustos 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2041 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım