04 Eylül 2019, 11:12 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

"Bende Ömürsün!"

"Kolay değil bir canda ömür olmak. Her gönlün içine sığdıramayacağı, her dilin söyleyemeyeceği...Bende ömürsün!
“Kolay değil bir canda ömür olmak. Her gönlün içine sığdıramayacağı, her dilin söyleyemeyeceği iki kelimelik cümle:  “Bende Ömürsün!”
Belki on, belki elli yıl, belki bir asırlık zaman dilimi içine sığdıran, harfleri sayılı ancak anlamı fazla olan cümle: “Bende Ömürsün!”
Benim ömrüm gibi bendesin. Böylece ömrümü de içimde saklıyorum. Senin ömrün de bende. Ben ölürsem, sen de ancak o zaman ölürsün.
Gülüm!... Öyle sevmiştim ki seni, bedenim çürüse de sen, ruhumda ruhlar alemindesin...” (Eğitimci- Şair- Yazar- İsa KOÇAK)
“Bende Ömürsün!”
İnsanın sevdiğine- sevdiklerine  söyleyeceği en güzel hitabı bulmuş  değerli hemşerimiz- ağabeyimiz- amcamız- öğretmenimiz İsa Koçak zira hepimizin diline pelesenk oldu!  
 2019 yılında çıkardığı 4. şiir kitabının da ismi...
Aslen ilçemizin Kacarlı Köyü’nden olan İsa öğretmenimiz 1952 yılında; “Annemin dediğine göre bostanlar çapalanırken nüfus kaydıma göre 20 Aralık’ta Şereflikoçhisar’da doğmuşum” diyor otobiyografisinde.
Kale mahallesinde büyüyen- ilkokulu aynı mahallede- sonradan öğretmenliğini de yaptığı benim de okulum olan  Cumhuriyet İlkokulu’nda bitirmiş. Hepimiz gibi İsa öğretmenimizde unutamamış ilkokul öğretmenini “Hakkını ödeyemem” diyor. Bayramlarda sosyal faaliyetlerde muhakkak okul tiyatrolarında görev aldığını ve taa  o zamanlardan şiir okuduğunu da sözlerine ekliyor.
Babasının çarşı içinde bir manifatura dükkanı varmış- çocukken boş zamanlarında babasına yardım edermiş. Ayakkabı boyacılığı- yeşil nohut satma- kader kısmet çektirme ve kitap alıp satmada yaptığı işler arasında. O yaşta çalışır harçlığını çıkarırmış!
Ortaokulu başarıyla bitirmiş tüm lise sınavlarına katılmış çoğunu da kazanmış “Tercihi “Ankara Erkek İlköğretmen Okulu olmuş!
Babasıyla birlikte tahta bir valizle düşmüşler yola- kayıt için hedefleri Ankara...
Kayıt işi bittiğinde babası eğilmiş öpmüş İsa öğretmenimizi o da anlamış ki babası gidecek. “Boğazıma takılan hıçkırıkları bağıra bağıra çıkardım” diyor.
Geceleri battaniyeyi kafasına çekip ağladığı çok olmuş! Ana- babasından ayrılan tüm çocuklar gibi!
Okulundaki verilen eğitimden bahsederken şimdiki üniversiteye taş çıkartacak seviyedeydi diye vurguluyor.  “Konular ve gördüğümüz eğitim köy enstitülerinin devamı gibiydi idealimiz gelecekteki aydın Türkiye idealiydi”
18 yaşında Muş’a tayini çıkmış. Düşünebiliyor  musunuz 18 yaşında bir çocuk! Şimdiki 18’liklerin ana-babaları halâ arkalarını topluyor!
Bingöl/ Karlıova/Viranşehir Köyü- Mersin/ Tarsus/ Ali Efendi Oğlu Köyü- Şereflikoçhisar/ Şeyh kuyusu köyünde öğretmenlik ve yine ilçemizde  öğretmenlik- okul müdürlüğü- şube müdürlüğü görevlerini yerine getiriyor. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Yönetimini kazanıp müfettiş oluyor. Bazen müfettiş bazen idareci de olarak çalışıyor!
“Çok idealist yetiştiğim için sistem kafama uymuyordu hep tek kişi kalıyordum çünkü ben siyasi iktidarların değil Türkiye Cumhuriyetinin  adamıyım” diyor ve 1998 yılında emekli oluyor.”
Emekli olduktan sonra yıllardır yazmış olduğu yazı ve şiirlerini toparlayan öğretmenimizin bine yakın şiiri ve üzerinde çalıştığı birde romanı varmış!
Yazmaktan zevk aldığını- huzur bulduğunu söylüyor!  
 Duygusallık koktuğunu söylediği şiirleri; aşk- sevgi- vefa- dostluk- kardeşlik- vatan- şehitler ve mertlik üzerine yazılmış. Sosyal medyadan da takip ettiğim öğretmenim aklınıza gelen her konuda şiir yazıyor!
Bundan önceki şiir kitaplarının adları da Sendeki Ben- Bendeki Sen- Adını Sen Koy
Çalışmalarında kendisine destek olan eşi  Huriye Koçak öğretmenimize de teşekkür etmeyi ihmal etmeyerek bir kez daha gönlümüzü kazanan İsa Koçak öğretmenimize elinize- kaleminize- yüreğinize sağlık diyor- bol şiirli ve sağlıklı bir ömür diliyorum...
Ulu Önder ATATÜRK için yazdığı “Yorulmamış Olayım” şiirinin iki kıtasını paylaşmak istiyorum.  
YORULMAMIŞ OLAYIM
Okunmuyorsa eğer kitaplarım.
Yıkılıyorsa eserlerim.
Unutuluyorsa devrimlerim.
Yok sayın artık beni.
Yorulmamış olayım...

O kara günlerde...
Kolay mıydı düşünmek
Saltanatı, hilafeti
Hemen birden kaldırmak
İstiyorsan tahtı tacı
Yok sayın beni.
Yorulmamış olayım...  (Devamı şiir kitabında)Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1915 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım