07 Kasım 2018, 15:35 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

İlçemizdeki hanlardan (5)

İlçemizdeki hanlardan (5)

Haydarlı Çolak Selim'in 1950'li yıllarda yaptırdığı ve ilk dönemde işlettiği bilinen Çiçek Hanı...
İlçemizdeki hanlardan (5)
Çiçek Han
   
Haydarlı Çolak Selim’in 1950’li yıllarda yaptırdığı ve ilk dönemde işlettiği bilinen Çiçek Hanı, Cumhuriyet İlkokulu karşısındadır.
    1954 yılı sonrasında Haydarlı Osman ve oğlu Mustafa işletti. Baba oğul daha sonrasında bakkal dükkânı da açtılar.
    Bu bilgileri veren Hüseyin Gündoğan’a teşekkür ediyoruz.    
    Derevenk’li Ali Çiçek, Hirfanlı Barajı gölü altında kalan arazisinin 1957 yılındaki istimlâk parası ile hanı satın alır. 1957-1988 yılları arasında işletirler.
    Hanın önceki ismi Kızılırmak Oteli idi, sonradan Çiçek Hanı oldu.
    Hanın, garajdan inen yola ve arka taraftaki yola cephesi olup iki cephede de kapılar vardır. Garaj tarafından yayaları, arka tarafından at arabası ve hayvanları alırlardı. Ahır, hanın altında değil arka tarafındaki avludadır.   
    Arka tarafı derken; rahmetli sarraf Tevfik Koçak’ın evi tarafında Çiçek Hanı’n bir kapısı vardı. Bu kapının girişinden sağ tarafta rahmetli Tahsin Koçak’ın evine sırtını dayayan ahır vardı. Girişin solunda ise Hayri Kale’nin evinin duvarları tarafına da at arabalar durur.
    Cumhuriyet İlkokulun önündeki ya da eskinin garajından inen yola cepheli iki katlı kerpiç evin, altlı üstlü ikişer odası vardır.
    Alt katında Ali Çiçek oturuyor, üst katındaki iki odanın birinde kiraya verdiği öğretmen oturuyor, diğer oda ise misafirhanedir.
    Han kısmı iki katlı olup, katlarda ikişer oda bulunur.
    Ali Çiçek, akıllı ve çalışkan birisidir. Bu vasıfları ile tanınan lakapları vardır.
    Ali Çiçek’e takılan lakapların izahını Milli Eğitimden emekli eğitim uzmanı Avni Çiçek’ten- teşekkürle- naklediyoruz:
    Gavur Ali, lakabı; ağabeyi ya da edesi (ağabeyi) Abdurrahman Çiçek tarafından, bağdaki çiçek açmış bir ağacı kestiği için ona “gavur musun?” dediği için öyle kalmıştır.
    Cin Ali ise sonradan yaptığı zekice işlerden dolayı takılan bir lakaptır.
    Ali Çiçek, Etlioğlu Pasajını satın alan Sait Etlioğlu’nun yeğenidir.
    İlkokul yıllarımızda (1965/1969) Ali Çiçek’in bu hanı işlettiğini hatırlarım ki kızı sınıf arkadaşımızdır.        
    İlçemiz esnaflarından Hacı Ali Güzel, Çıkınağıl’dan ilçeye geldiğinde Çiçek Hanı, bir müddet işletir.
    Sonraki yıllarda değişiklikler oldu.
    Zemin katta Palazlı Bakkal Koca Hüseyin Demirel, yıllardır esnaflık yaptı. Sonrasında Kadıncıklı İbrahim, bakkal dükkânı işletti.
    Çiçek Hanın yakın komşularından olan ve bilgileriyle yardımıyla İsa Koçak’a da teşekkür ediyoruz.
    Çiçek Hanı’nın yeni dönemi bilgilerini Sebahattin Ceylan’ın oğlu Ercan Ceylan’dan ve Belediye eski başkanlarımızdan eğitimci Ramazan Ceylan’dan gelen bilgileri-teşekkür ederek- naklediyoruz.
    Çiçek Hanı’nı 1967 yılında Cavlak’lı Kemal Özdemir ve Sebahattin Ceylan satın aldı.
    Sonradan ufak tefek değişikliklerin yapıldığı ve on iki odası ve avluda ahırları bulunun hanı kısa süre Cavlaklı İbrahim Özdemir ve Metin Ceylan çalıştırır. Ancak başarılı olamazlar.
    Aliuşağı Köyünden Çolak Sait’e kiraya verilir. Çolak Sait, biriken kiraları ödemeyince otel kapatılarak üç daireye çevrilir. Gelişen duruma göre zemin kısmı üç dükkâna dönüştürülüp kiraya verilir.
    1969-1980 yılları arasında, üst katında Kemal Özdemir ve Sebahattin Ceylan ikâmet ederler.
    Eski Garajın faal olduğu o dönemde, duyulan ihtiyaç üzerine yıkılır ve Merkez İş Hanı yapılır. Zemin katı sıralı iş yerleri ve üzerinde bir kat olmak üzere yapılan bu han, o dönemde çok işlek idi.
    Merkez Hanı, öncekine göre daha iyi tutuldu. Sıra dükkânların garaj tarafı girişinin sağında Sarıyahşi’li Duran ve Mustafa Ünal kardeşlerin beyaz eşya mağazası, karşı sırada televizyon tamircisi Durhayat’ın dükkânı vardır.
    Öncesi gibi Merkez İşhanı’nın önlü arkalı çift girişi vardır.    
    Garajın taşınması bu bölgeyi çok etkiledi.
    2005 yılında ŞK Yem Fabrikası sahiplerine satılır.

  8 Kasım 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2621 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Mehmet Çetin
Kıymetli Ramazan Bey,
Getirdiğiniz izahlar için öncelikle teşekkür ederken, başkanlığınız ile yaptığınız sitemi yerinde ve haklı buluyorum.
Çiçek Hanı hakkında çok uzun zamandır ve pek çok kişilere müracaat ettim, tıpkı diğer hatıralık yazılarımda olduğu gibi. Hatta facebookdaki Koçhisar gruplarına birkaç sefer yardım ricalı notlar yazdım.Çok az yardım gelmesine rağmen sağ olsun yardımcı olanların bilgi/belge desteğiyle araştırma arşiv yazılarımıza devam ettik ve edeceğiz. Diğer yandan telefon ile ulaşabildiklerim, araştırmalarım sonunda çıkan bilgileri köşemizde paylaşıyorum.

Yayından sonra getirilen yorumlar ile yapılan hataları düzeltip, doğrusu ile düzelterek yayınlıyoruz..
Yaptığınız bilgi yardımlarının da içerisinde bulunduğu şekli ile hem kişisel web sitemizde ve hem de Çengel'in sitesinde inşaallah düzeltilmiş olarak yayınlanacaktır. Tekrar teşekkürler.
Allah'a emanet olun.
Ramazan Ceylan
1980 yılına kadar burada oturduk. Garajın yanında bulunması ve Ş.Koçhisarında çok hareketli olması nedeniyle insanlarımızında dükkana ihtiyaç duymasıyla yıkılarak iş merkezi yapılmıştır. Giriş kat ve 1 kat olarak yapılan iş merkezinde boş dükkan yoktu. Terminal E-90'na taşınınca iş merkezide değerini yitirmiştir. 2005 Yılında ŞK yem fabrikası sahiplerine satılmıştır. Selamlar
Ramazan Ceylan
Değerli Köylüm, akrabam Mehmet bey. Çengel Gazetesindeki yazılarını bir Eğitimci olarak takip ediyorum. Çok teşekkür ediyorum. Biz aynı köylüyüz,akrabayız ve Eskişehirde aynı okuldan mezun olduk. Bir dönemde biliyorsun Belediye başkanlığı yaptım. Arayıp sormadın. Canın sağ olsun. Çiçek hanı ile ilgili yazını ilgiyle okudum. Keşke han ile ilgili bilgileri bana sorsaydın. Çiçek hanı'nı Çayırönü Köyünden Kemal Özdemir(Babamın Dayısı Olur) ile Sebahattin Ceylan 1967 Yılında 100.000 TL'ye satın aldılar. Handa 12 odalı otel, hayvanların kalacağı ahırlar mevcuttu. Öteli ve hanı Kısa süreliğine İbrahim Özdemir ile Ağbim Metin Ceylan Çalıştırdılar. Yaşları küçük olması nedeniyle başarılı olamayınca Aliuşağı Köyünden Çolak Sait diye birisine kiraya verildi. Saitte paraları ödemeyince Otel kapatılıp 3 adet daire yapıldı. Garaja bakan kısımın alt katı 3 adet dükkana çevrilerek müstecirlere kiraya verildi. 1969 yılında Kemal Özdemir ve Biz Ş.Koçhisara taşınarak burada oturmaya başladık.
Mehmet Çetin
Ercan Ceylan kardeşim,
Bana gelen bilgiyi düzeltme yardımınız için çok teşekkür ediyorum.
Başta köylülerim olmak üzere bütün hemşehrilerime selamlar.
Düzeltme inşaallah hem Çengel'de ve hem de kişisel web sitemizde yapılacaktır.
Selam ve dualarımla.
Ercan Ceylan
Degerli Agabeyim Mehmet.
Yazi dizinizi yurtdisinda da olsak ilgiyle takip ediyorum.
Izninizle Ufak bir düzeltme yapmak istiyorum.
Cicek hani Kemal Özdemir ve Babamiz Sebahattin Ceylan tarafindan ozamanlar satin alinmisti.Bizler o yillarda daha cocuktuk.
Selam ve saygilarimla
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri