31 Ekim 2018, 14:35 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Dede Doğan 118 bin 600 TL ödemeye mahkum edildi

Dede Doğan 118 bin 600 TL ödemeye mahkum edildi

Dede Doğan 118 bin 600 TL ödemeye mahkum edildi...


Batan Endüstri Holding’in Şube Başkanlığını yapan Dede Doğan
118 bin 600 TL. ödemeye mahkum edildi

İlçemizde bir dönem Fazilet Partisi İlçe Başkanlığı yapan ve belediye başkanlığına da aday olan Dede Doğan, gurbette bir hemşehrimizin açtığı dava sonunda 118 bin 600 TL. ödemeye mahkum edildi.

Din görevlisi emeklisi olan Dede Doğan, 1999 yılında İlçemizde açılan Endüstri Holding’in Şube Başkanlığı’na getirilmiş, yüksek kar payı ve fabrika kurulacağı vaadiyle yüzlerce kişiden yüzbinlerce mark para toplanmıştı.

“Gurbetçiyi Endüstri Holding’e yatırım yapmaya ikna etti, mahkeme ‘suçlusun’ dedi” başlığıyla ve İsmail Saymaz imzasıyla 25.10.2018 Perşembe günkü Hürriyet Gazetesi’nde Endüstri Holding ve Dede Doğan ile ilgili şu haber yayınlandı:

Almanya’da çalışan Servet Altuntaş, 2000 ve 2001 yıllarında 111 bin Alman Markı yatırdığı Endüstri Holding’in batması sonrası büyük mağduriyet yaşadı. Holding adına kendisinden parayı teslim alan Dede Doğan hakkında dava açan Altuntaş’a tam 17 yıl sonra müjdeli haber geldi. Mahkeme Dede Doğan’ı, Altuntaş’ı parayı yatırmaya ikna ettiği için kusurlu buldu ve 118 bin 610 liralık alacağını faiziyle ödemesine hükmetti.

AVRUPA ülkelerinde çalışan Türk işçilerden 90’lı yılların sonuna doğru yatırım vaadiyle para toplayan ve ardından batan Endüstri Holding’e parasını kaptıran Almanya’da çalışan işçi Servet Altuntaş, 17 yılın ardından parasına kavuşuyor. Altuntaş, yüklü bir miktar para kaptırdığı Endüstri Holding’in batması üzerine şirketin Ankara Şereflikoçhisar’daki büro sorumlusu Dede Doğan’ı mahkûm ettirdi. Şereflikoçhisar 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Doğan’ı “Şirketin mali durumunu ve ortaya ticari bir ilişki koyup koymadığını araştırmaksızın vatandaşı ikna ederek, holding adına faaliyette bulunduğu ve davacıyı hisse senetleri hususunda aydınlatmadığı” için Doğan’ın 118 bin 610 TL ödemesine hükmetti. Doğan, savunmasında, “Ben de Endüstri Holding mağduruyum. Emekli maaşımı şirkete yatırdım” dedi.

KÂR PAYINI SAKLADI
Almanya’da işçi olan Servet Altuntaş, 2000 yılında Konya merkezli Endüstri Holding’in Ankara Şereflikoçhisar’daki bürosuna giderek, holdingin sorumlusu Dede Doğan ile görüştü.

Ardından Endüstri Holding’ten hisse alması için 27 Mart 2000’de ve 18 Ocak 2001’de yaklaşık 111 bin Alman Markı’nı Dede’ye teslim etti. İddiaya göre Dede, kâr payını tahsil ettiği halde Altuntaş’a bilgi vermedi. Kısa süre sonra Endüstri Holding battı. Altuntaş, avukatı Turan Hançerli aracılığıyla o tarihteki ödemesine denk gelen Euro karşılığında tutarı faiziyle tahsili için Doğan’a dava açtı.
Gurbetçiyi Endüstri Holding’e yatırım yapmaya ikna etti, mahkeme ‘suçlusun’ dedi.

‘MAĞDUR’ SAVUNMASI
Hakkında dava açılan Dede Doğan, mahkemedeki ifadesinde kendisinin de Endüstri Holding mağduru olduğunu ve emekli maaşını şirkete yatırdığını söyledi. Holdingin Şereflikoçhisar’da törenle şube açtığını ve fabrika yapacakları müjdesini verdiklerini anlatarak, “Ben emekli olduğum şirket yetkililerinin iknası üzerine maaşla çalışmaya başladım. Gelen paraları Konya’ya veya Aksaray’daki bölge müdürlüğüne teslim ettim” dedi. Doğan, “Altuntaş istese kâr payını ve parasının tamamını alabilecekti. Böyle yapmadı. Kâr hoşuna gitti. 18 gün sonra kârın hisseye çevrildiğini öğrenir öğrenmez para yatırmak için Türkiye’ye geldi ve yeniden hisse aldı. Ben de mağdurum” dedi.
Gurbetçiyi Endüstri Holding’e yatırım yapmaya ikna etti, mahkeme ‘suçlusun’ dedi.

1996 yılında Konya’da kurulan Endüstri Holding, çoğunluğu yurtdışında çalışan Türk işçiler olmak üzere 11 bin 800 ortaktan toplanan 250 milyon Alman Mark’ıyla kurulmuştu. Ortakların paralarını alamaması sonucu yaptıkları şikayetler üzerine holding yönetimi 2002’de mahkeme kararı ile görevden alınmış daha sonrada şirket iflas etmişti. O dönemde Endüstri Holding’e ait 46 şirket ve 20 fabrika bulunuyordu.

‘ARAŞTIRMADAN İKNA ETMİŞSİN’
ŞEREFLİKOÇHİSAR 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, 14 Kasım 2017’de biten yargılamada Servet Altuntaş’ı kısmen haklı buldu. Altuntaş’ın Doğan’a güvenerek para verdiği, bu ödemeleri Şereflikoçhisar’da yaptığı ifade edildi. Karara şöyle devam edildi: “Her ne kadar kendisinin de şirketin mağduru olduğunu beyan etmişse de şirketin mali durumunu ve ortaya ticari bir ilişki koyup koymadığının araştırması gerektiği, bu konuları araştırmaksızın vatandaşı ikna ederek, Endüstri Holding adına faaliyette bulunduğu, davacıyı hisse senetleri hususunda aydınlatmadığı, bu nedenle kusurlu olduğu kararına varılmıştır.” Altuntaş’ın 118 bin 610 TL’lik alacağın davalıdan yasal faizi ile birlikte tahsiline, bu alacağın 30 bin 360 Euro’suna 27 Mart 2000, 30 bin 30 Euro’suna 18 Ocak 2001 ve 2 bin 135 Euro’suna ise 1 Ocak 2001’den itibaren faiz işletilmesine karar verildi.

KOMBASSAN VE YİMPAŞ’A DA PARA KAPTIRMIŞ
HALEN Almanya’da yaşayan 49 yaşındaki Servet Altuntaş, Dede Doğan tarafından kandırıldığını ve parasını kaptırdığını anlattı. Altuntaş, “Dede Doğan bizim yakın köylümüzdü. Almanya’ya geldi, beni buldu. ‘Ben hacıyım, hocayım. Paralarınızı bankada faize koyup harama yatırmayın. Helale yatırın’ dedi. Bu şekilde aldatıldım. Yıllar sonra haklı bulunduğum için memnunum. Ancak miktar, zararımı karşılamıyor” dedi. Altuntaş, Endüstri Holding’in yanı sıra Kombassan ve YİMPAŞ tarafından da dolandırıldığını söyledi.

Endüstri Holding’in şubesi Temmuz 1999’da açılmıştı
29 Temmuz 1999 tarihli Çengel’de “Endüstri Holding İlçemiz Şubesi açıldı” başlığıyla yayınlanan haber içeriğinde şu bilgiler yer alıyordu:

Merkezi Konya’da bulunan ve değişik yerlerde çeşitli yatırımlar yapan Endüstri Holding’in Şereflikoçhisar Şubesi önceki çarşamba günü bir törenle hizmete açıldı.

Başkanlığa FP eski ilçe başkanı ve Belediye Başkan Adayı Dede Doğan’ın getirildiği şubenin açılış törenine; Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Şanlı ile bazı şirket yetkilileri katıldı. Aksaray Bölge Müdürü Abdullah Karaman’ın ise açılışa gelirken trafik kazası geçirdiği ve 3 kişinin yaralandığı belirtildi.

Şirket yetkilileri yaptıkları konuşmalarda, Endüstri Holding’in Şereflikoçhisar’da halen üretimi yapılan MAX boyalarının fabrikasını kurmayı hedefledikleri, bu amaçla E-90 karayolu kenarında Karandere köyü altında 32 dönümlük yer aldıklarını ve yer sahibine hisse senedi verdiklerini belirttiler.

Şu anda sadece Holding’in hisse senetlerini satma işlevini yürüten Şubenin, gösterilen ilgi doğrultusunda, bu yıl içinde fabrika temelini atmayı amaçladığı ifade edildi.

Bin, 2 bin, 4 bin, 10 bin, 50 bin ve 100 bin Alman Markı karşılığı hisse senetlerini satışa çıkaran Holding’in, yatırım için Şereflikoçhisar’ı düşünmesinde, yurt dışında binlerce işçimizin olmasının etkili olduğu konuşuluyor.

Şubenin açılış törenine; Kaymakam Salih Keser, Belediye Başkanı Nevzat Kılıçaslan ile birlikte bazı birim amirleri ve vatandaşlar katıldı.

  1 Kasım 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3487 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.160 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım