17 Ekim 2018, 13:29 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Ekicilerin Hanları

Ekicilerin Hanları

İlçemizde iki tane Ekici Hanı vardı. Hisar Sineması yanındaki...İlçemizdeki eski hanlardan-2-3


Ekicilerin Hanları

    İlçemizde iki tane Ekici Hanı vardı. Hisar Sineması yanındaki Ekici Hanına Aşağıdaki Ekici Hanı, eskinin şehir hamamının olduğu meydana cepheli olana da Yukarıdaki Ekici Hanı diyelim.

    Aşağıdaki Ekici Hanını işletenler, İsmet Ekici’nin ağabeyleri olan Hasan ve Ali Ekici’dir. Ali Ekici, trafik kazasında vefat eder. Bu hanın üst katında müşterilerin kalacağı odalar mevcuttur.

     Şereflikoçhisar’da Adliye, ilk defa Aşağıdaki Ekici Hanı’nda başlamıştır.

    Yukarıdaki Ekici Hanı ise Veli Ekici’ye aittir ki tanınmış lakabı Veli Çavuş’tur. Kardeşleri Mustafa ve Sabahattin Ekici ile mülkiyet ortağıdır. Veli Çavuş, tahsildar olup, hanın işletilmesini Nevşehirli İbrahim yapar.

    Hasan Ekici, zayıf ve ince yapılı iken Veli Ekici ise iri yarı bir yapıya sahiptir. Tahsildar Veli Çavuş’un evi, hanın üst katındadır. Hanımı, bir Osmanlı kadınıdır. Cengiz Ekici, Veli Çavuş’un oğlu olup kahvehâne işletir ki o devrin gençlerinin rağbet ettiği langırt bulundururdu.

    Ekici’ler çok geniş bir sülale olup, Şereflikoçhisar’a traktörü ilk getirenler olarak bilinir.

    Veli Ekici’ler ile amca çocukları Hasan Ekici’ler, büyük dedeleri Şıhların Hasan Efendi’de iki aile birleşir.

    Hamam meydanındaki Ekici Hanı’nın yan sokağında Demirci Dursun Ustanın evi vardı. Dursun Emmi, sakallı ve başında hacı takkesi ile bilinir. Mesleği demirciliktir.  Bahçesinde uzun söğüt ağaçlarını hatırlıyoruz.

    Yukarıdaki Ekici Han, çok işlektir. Girişte sağ tarafında Gevur Ali oğlu lakaplı Nalbant Ata Çoksoyluer’in deposu vardır. Onun altında Sobacı İshak’ın imalathanesi var. Onun da altında Veli Ekici’nin kardeşi Sabahattin Ekici’nin bakır dükkânını unutmamak gerekir. Hanın girişinin solunda Ali Dede Toprak’ın babası Seyit Ahmet Toprak’ın cam, inşaat malzemeleri, hırdavat ve kepek ve bakkal çeşitleri olmak üzere çok kapasiteli iki işyeri vardır. Devamında Dursun Usta’nın evinin olduğu sokağa girilir.

    Sokağın girişinin sağ sırasında Seyit Ahmet Toprak’ın kızı ve Dursun Ustanın kiracısı örgücü Melahat’ın dükkânı ve Dursun Ustanın evi. Karşı sırada ise Cengiz Ekici’nin Langırt Salonu var. Onun yanında ise kahvehanesi vardır.

    Hanın açma kapama ve genel işlerinden sorumlu Dinkçi Çerkez Mecit Öcal’ın burada dink dükkânı vardır ki dink, tahılın kabuğunu yumuşatmaya ve ayırmaya yarayan değirmene denir. Buğday yarması, buralarda yapılır. Ekici Hanı’n yan tarafındaki umumi tuvaleti de hatırlamış olalım.

    Girişindeki büyük ağaç ve asmanın üzerindeki olgun üzümleri, burayı bilenlerin hatıralarındaki o görkemli haliyle kendini hatırlatır.

     Ekici Han’ın girişinde hayvanların ahırları vardır. Dışarıdan gelenlerin hayvanları burada dinlenir ve bakımı yapılırdı ki bu iş, sahipleri tarafından olduğu gibi o hanın vazifelileri tarafından da yapılır ve çıkışta yapılan hizmetlerin ücreti ödenir.    

    Çarşı merkezine yakınlığı, bu hanı oldukça canlı tutar.     

    Ekici Hanı’n önü kendine göre orta halli bir meydanlıktır. Cumartesileri kurulan pazarın en kalabalık meydanıdır. Bu pazarda özellikle üreticinin yerli mahsullerin satılır. Köylünün bağından, bahçesinden, bostanından üreterek getirdiği o ürünler, pazara renk ve canlılık katardı.

    Bu hatıralık yazımızda bize yardımcı olan İsmet Ekici, Hüseyin Gündoğan, Ali Dede Toprak, Günay Doğan, Cafer Bola ve Hüseyin Taner gibi hemşerilerime de bu satırlar arasında teşekkür eder, sağlıklı uzun ömürler diliyoruz.   18 Ekim 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2712 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Hayri GÜNDOĞAN
Hocam öncelikle çok teşekküler sayenizde koçhisarı tanıyoruz ilgi ile takip ediyoruz başarılar
Mehmet Çetin
Kıymetli Kemal Kamsız
Yorum ve takdiriniz için teşekkürler. Bahsettiğiniz Vedat’ın Hanı’nı İlçemizin Hanları 1 başlıklı olarak ilk seri yazımızda işledik ve yazdık. Umarım gözünüzden kaçtı.

İlçemiz ile alakalı bilgileri verirken gelen ve ulaşabildiğim bilgilere dayanarak yazıyorum. Temin ettiğimiz tarihleri yazılarımızda bulabilirsiniz.

Baş Han hakkında bilgi ya da belge yardımında bulunursanız onu da yazabiliriz. Araştırmalarımda bulamadım.

İleri çaplı profesyonel araştırma, akademik bilgi tamamen uzmanlık isteyen bir husus olup, bizim imkân ve yetkimizi aşar. İlçemize yönelik bilgi veren yazılarımızla o zamanki hayattan kısa bir kesit, tatlı bir anı, ders alınacak bir konu nazarıyla dile getirip gelecek nesle ulaştırılmak üzere tarihin arşivine Çengel eliyle gönderiyoruz.

Selam ve dualarımla.
KEMAL KAMSIZ
Sayin cetin merhaba sereflikochisarin hanlarini yazmayla cok eski günlere gitik,bu arada vedatin hanini yazmayi unutunuzmu,,,ekicilerle eskilere dayanan baba dostlugumuz varidi,,,Cengiz ekicinin zamansiz vefati aileyi cok sarsmisti.
bu hanlarin tarihlerinide yaza bilieseniz cok niyi edersiniz,mesela Ankara istikametinde kochisara 30 Inci klm.sinde bashan diye bir yerinde oldugu söyleniyordu,,,mesela sereflikochisar ilce iken nufusu,,,selamlar kolay gelsin.
Mehmet Çetin
Gamze Hanım,
Ecdadın hatıralarına sahip çıkmak gerçekten takdir edilecek bir vasıftır. Bu noktadan sizleri tebrik ediyorum.
Dedesine sahip çıkan bir torunun tebrik, takdirleri de doğrusu çok mutluluk vericidir. Teşekkür ederim.
Gamze Ekici Caglar
Ben burada bahsi geçen Mustafa Ekici'nin torunuyum bu değerli yazıyı kaleme alan Mehmet Çetin e teşekkürlerimi sunuyor başarılar diliyoruz
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri