07 Kasım 2018, 15:28 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Kimler ne diyecekler?

Kimler ne diyecekler?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 602 kez okunmuştur

Yerel seçimler ay ay, hafta hafta, gün gün yaklaşıyor.

Partiler seçimlerden nasıl kazançlı çıkacaklarının, seçmen desteğini nasıl sağlayacaklarının hesabını yapıyor. İnce eleyip, sık dokuyor.

Bu günler siyasi hareketlerin, ziyaretlerin, söylemlerin arttığı günler.

Bu günerde bağ leğeninin (pekmez kaynatılan leğen) senede bir hatırlanması gibi, bağ leğeni muamelesi yapılan ve seçimden seçime hatırlanan vatandaşlara şirin görünme yarışına tanık olacağız.

Yereldeki siyasetçiler yetmeyecek, partilerin üst düzey siyasetçilerin, milletvekillerinin geliş-gidişleri sıklaşacak.

Siyasetçilerin tümüne yakını önce ülke sorunlarını dillendirecek, muhalefetse; iktidarın hatalarını, yanlışlarını, eksikliklerini anlatacak, iktidar ise; muhalefetin beceriksizliğini, tahripkarlığını, hizmetlere ayakbağı olduğunu vurgulayacak.

Söylemler genel politika ile sınırlı kalmayacak, yerel politikacıların ellerine tutuşturduğu notlardan, kulaklarına fısıldanan konulardan bahsederek sanki Şereflikoçhisar’ı yakınen biliyor, sürekli ilgileniyor gibi sorunları, talepleri seslendirecek, çözümü için vaadlerde bulunacak, tutulup tutulmayacağına bakılmaksızın sözler verecek.

Seçimlerde iktidar kanadının eli elbette daha güçlü olacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarının desteğinde, yönetimde olmanın avantajıyla devletin tüm imkanlarını kullanarak başlayacaklar sıralamaya;

Kültür Merkezi yapıyoruz, kır düğün salonu, yarı olimpik yüzme havuzu yaptık, diyecekler.

Tuz Gölü’nün kenarına tesis yaptırıyoruz, Güneştepe’yi yeniden restore ettik, İlçeyi doğalgaza kavuşturduk, diye övünecekler.

Kent Müzesi açtık, Aile Çay Bahçesi tesis ettik. Atatürk Parkı’nı yeniledik, diyecekler.

Asfalt ve Kaldırım çalışmalarına hız verdik, Organize Sanayi Bölgesi’nde adım adım sona yaklaşıyoruz, musluklardan içilebilir su akıyor, diyecekler.

Alt geçit yaptık, köylü pazarı açtık, yeşillendirmeye özen gösterdik, diyecekler.

Yüksekokulu Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne bağlattık, fakülteye dönüştürdük, böylelikle dışarıdan İlçemize gelen öğrenci sayısının artmasına vesile olduk, diye böbürlenecekler.

Yaptık, dedikleri bunlarla sınırlı kalmayacak; ramazanda iftar çadırları kurduk, toplu iftar yemekleri düzenledik, vatandaşlara yiyecek, giyecek, yakacak yardımı yaptık. Kimseyi aç ve açıkta bırakmadık.

Allah’ın izni ve sizlerin desteği ile görevi tekrar bize verirseniz bunların daha fazlasını yapacak, daha geniş kesimlere götüreceğiz, diye oylarınıza talip olacaklar.

Bunların demediklerini ise muhalefet sözcüleri, adayları konuşacak ve diyecekler ki;

Üretim ve istihdam amaçlı hiçbir yatırım yapmadınız, hizmet getirmediniz.

Kaldırım ve Kayacık Tuz İşletmelerini özelleştirerek istihdam alanını daralttınız, her ay ilçe piyasasına giren yaklaşık 500 bin (milyar) lirayı esnafa ulaştıran yolu kapattınız.

İlçedeki küçük tuz işletmelerinin kapanmasına, böylelikle yüzlerce kişinin işsiz kalmasına vesile oldunuz.

İlçemizin en büyük ekonoik gücü olan nakliye sektörünü bitme noktasına getirdiniz.

Tarımı, hayvancılığı öldürdünüz.

İlçeyi göç alan değil, göç veren bir yöre haline getirdiniz.

Yeni açılan tuz alanlarının kapatılmasına seyirci kalarak, bu sektöre yatırım yapanların milyonlarca lira zararına neden oldunuz, yeşeren bir umudu tükettiniz.

Milyonlarca lira harcanarak onarımdan geçirilen eski hastanenin yıkılmasına seyirci kaldınız.
Orman Şefliğinin gitmesine, Toprak Mahsulleri Ofisi Şubesi’nin kapanmasına, Kızılay Şubesinin temsilciliğe dönüşmesine engel olamadınız.

İlçe olarak sağlık ve eğitim hizmetlerinde vasatın üstüne çıkamıyor, çözümü İlçe dışında arıyoruz. Bu yönde bir çabanız görülmüyor.

Devlete ve yerel yönetimlere karşı her türlü mükellefiyetini yerine getiren vatandaş, karşılığını görememenin, yeterli hizmeti alamamanın mutsuzluğunu yaşıyor.

Ve Şereflikoçhisar çarpık imar planı ve yapılaşma ile modern bir şehir olmaktan uzak, giderek kocaman bir köy olma yolunda dolu dizgin ilerliyor.

Ve son söz olarak diyecekler ki; Tüm bu sorunların çözümü ve kayıpların yeniden kazanılmasının yolu yönetimi değiştirmekten geçiyor. Şimdi fırsat ayağınıza geldi, söz ve karar sahibi sizsiniz.

   8 Kasım 2018


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]