20 Haziran 2018, 13:51 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Vatan Elden Giderse

Vatan Elden Giderse

Babasını yedi yaşında kaybettikten sonra annesi ve kardeşi ile...Babasını yedi yaşında kaybettikten sonra annesi ve kardeşi ile birlikte hayat yolunda mücadele etmeye çalışan, kısa bir süre dayısının yanında kaldıktan sonra okuluna devam etmek düşüncesi ile tekrar Selanik’e dönerek yarım bıraktığı okulu bitiren Mustafa Kemal, yetim kalarak sıradan bir çocukluk geçirmemiştir. Mustafa Kemal Atatürk, babasız kalmanın ne demek olduğunu biliyordu.


Bununla birlikte tarihin akışı içerisinde Türk milleti ve yabancılar onu ‘’Türklerin Babası’’ olarak kabul edecekti. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Türk Milletinin Babası’’ olarak kabul edilmesi sağlayan en önemli özelliklerinin başında vatan ve millet sevgisi gelmektedir. Üzerinde yaşayacağı bir vatanı olmayanın dünyada hiçbir şeyinin olmayacağını, Atatürk çok iyi biliyordu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri, siyasi ve özel hayatında yaşadığı binlerce anı arasından konuyla ilgili olduğunu düşündüğüm bir anıyı hatırlatmak istiyorum.

Atatürk İstiklal Savaşı için Anadolu’ya geçtikten ve Erzurum Kongresini yaptıktan sonra Sivas’a dönmüş; orada ikinci kongreyi açmıştı. Bu sırada lise binasında yatıyor, çalışıyor; toplantılar yapıyordu. En basit ihtiyaçlarını bile temin edecek halde değildi; bazı geceler sabahlara kadar küçük petrol lambasının cılız ışığında çalışıyordu.     

Bir aralık padişahın ona lise binasından çıkmamsını emrettiği, baskın yapılacağı, yakalanıp asılacağı hakkında şehirde haberler dolaşmaya başladı. Atatürk’ün hizmetini basit fakat temiz ruhlu fedakâr bir Türk genci yapıyordu. Bu delikanlının babası gizli gizli ve sık sık geliyor, oğluna:

–Etme eyleme; evine dön; bugün yarın şehir basılacak; Mustafa Kemal ve arkadaşları yakalanacak onlar her şeyi göze almışlar; sen aileni düşün diyordu. Atatürk bu geliş gidişin farkına vardı; bir gün delikanlıyı yanına çağırdı ve sordu:

    –Sık sık sana gelen kimdir?
   –Babam!…
   –Ne istiyor

Delikanlı her şeyi anlattı. O zaman Atatürk ona doğru biraz daha ilerledi; elini omzuna koydu ve dedi ki:

  –Hizmetinden memnunum, fakat baba hakkı büyüktür. Mademki razı olmuyor, git! Fakat babana söyle ki vatan elden giderse evladın ne hükmü kalır?
Hepimiz biliyoruz ki, Atatürk, insana değer veren bir liderdir.  İnsanların halinden anlardı, ama gerçekleri de göz ardı etmezdi. Onun için, Atatürk’ü doğru tanımak ve yeni yetişen nesillere de doğru tanıtmak zorundayız. Bu millî, insani ve vicdani bir sorumluluğun gereğidir.

Tavsiye: ‘‘Atatürk: Türklerin Babası’’
BBC tarafından 1970 yılında hazırlanan ‘’Atatürk: Türklerin Babası’’ belgeseli, BBC Arşivlerinde Türkiye programı kapsamında ilk kez 2017 yılında Türk izleyicilerle buluştu.

Belgeselde Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Türkiye’sinin ilk yıllarındaki gelişmelere paralel olarak anlatılıyor. Michael Adams tarafından hazırlanan belgeselde görüntüler, hem 1970 yılında Çanakkale, Samsun, Amasya, Sivas ve Ankara’da BBC tarafından yapılan kayıtlar hem de tarihi görüntülerden oluşuyor.

Küçük bir hatırlatma: Bilindiği gibi dünyanın büyük bir bölümünde her yıl haziran ayının üçüncü pazarının ‘’Babalar Günü’’ olarak kutlanmaktadır. Babalar Günü, bu yıl 17 Haziran Pazar gününe denk geldi. Çengel gazetesi de haftalık Perşembe günleri çıktığı için bizim yazıda bu güne denk geldi.

 (Alıntı yapılan kaynak: Niyazi Ahmet Banoğlu, Yayınlanmamış Belgelerle Atatürk’ün Siyasi ve Özel Hayatı, İlkeleri, İstanbul, 1981)


   21 Haziran 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1709 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri