09 Ekim 2019, 14:04 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

TOPAKKAYA OKLARI: DİOKSİN

TOPAKKAYA OKLARI: DİOKSİN

TOPAKKAYA OKLARI: DİOKSİN...Dünyamızda ve Türkiye’mizde plastik maddeler, gazlı içecekler, fabrikasyon gıda mamulleri hâlâ daha çok tüketilmektedir. Bütün kimyevi bilim adamları bu gibi madde ve gıdaların kullanılmamasını rapor etseler, tv.lerde söyleseler de yine halkımız tüketmektedir. Ne kadar okul bitirsek, ne kadar dinlesek de nefsimiz bu tüketim maddelerin kullanılmasındaki cazibeye, algıya, fanteziye göz alımlarına dayanamamaktadırlar. Kentlisi, taşralısı bu işte farkı yoktur, hep birlikte bilinçli, sağlıklı  yaşamı terk etmişiz.


Kullandığımız bu tüketim maddelerinin insanda kanserolojik etki eden bir maddesinden bahsedeceğim: DİOKSİN.

Veteriner yayınlarından (…)dan okuduğum ve internetten aldığım bilgilerle DİOKSİN’i anlatmaya çalışacağım.

DİOKSİN, toksik bir etki yapan kimyasal büyük bir kompleksin, gurubun adı olup karbon, hidrojen, oksijen, klor atomlarından oluşurmuş. Plastik de sıcak suyla DİOKSİN ürettiğinden bazı ülke ve şirketler plastik eşya kullanmamakta ve kağıt kullanmakta imiş. Türkiye’mde ise hâlâ kanunlarımızdaki boşluktan  yararlanmak suretiyle kullanılmaktadır.

DİOKSİN, suda çözülmez, yağda çözülürmüş; vücuda girdikten sonra da atılmazmış. Meme kanseri görülmesine neden olup hamile kadınlarda da süt veriminde bebeğe geçmekte ve bu suretle nesillere de aktarılmakta imiş.   

DİOKSİN, yumurtalarda tespit yapıldığında, Belçika’da 1999’da bütün yumurtalar geri çağırıma uğramış, zehirlenmeler olmuş, hatta Ukrayna’da devlet adamı bu yüzden zehirlenmiş.

DİOKSİN, kozmetik sektöründe, sabunlarda, diş macunlarında, ilaç sanayinde, deterjanlarda kullanılırmış, köpürme özelliğine de sahipmiş. Ambalajlardaki PEG, (…) gibi ifadeyle yer almakta, kirliliği olan ortamlardaki yemlerde de olurmuş. Yemden hayvana, süte ve yumurtaya aktarım yapılabilirmiş ve bu suretle besin yoluyla da insana aktarılırmış.

DİOKSİN, suda olan klorla karışan bir maddeyle birleşmeden dolayı reaksiyon sonunda kanserojen  olan kloroform ve DİOKSİN’e dönüşmekte imiş.  

DİOKSİN, vücuda girip çıkmadığından üretimde İSTENMEYEN MADDE olarak açıklanmıştır. Son kırk sene içerisinde plastiklerin sık kullanılması, organik klorlu bileşiklerin kullanımı artımı bir çok çevresel sorunlarla birlikte bu DİOKSİN probleminin de ortaya çıkmasına neden olmuştur.

DİOKSİN, toksik bir etki yaptığı, bu toksinlerin vücutta kendisini yenilemeye izin vermeyen zararlı bakterilerden oluştuğu, ödem birikmesine sebebiyet verdiğinden bağışıklık sisteminde de ciddi sorunlara sebep olmakta imiş. Yorgunluk, stres, uykusuzluk ve sıkça sağlık sorunlarını bu toksinler meydana getirirmiş. Yorgunluğu gidermek için de  gün içinde alınan çay, kahve, kakaolu içecek, çikolata gibi besinlere de başvurmakla aşırı tüketimde toksinler çok artarmış.

DİOKSİN toksik etki  içeren bir madde de CİVA olup yüksek civa ihtiva eden gıdalar CİVA ZEHİRLENMELERİNE neden olduğu da bilinmekte imiş.

İlçemin halkının bilinçli bir yaşam düzeyinde olması için, suni gıdalardan ve eşyalardan, bu gibi mamüllerden uzak yaşamaları ve nesillerine de uygulama etkinlikleri bırakmaları dileğiyle aldığım bilgileri sunarım.


  10 Ekim 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1496 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım