25 Eylül 2019, 14:07 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

Topakkaya Okları ÇİL ALİ

Topakkaya Okları ÇİL ALİ

1916 yılı ortalarında, Çanakkale’da vurulup Ankara’daki tedavisinden sonra gelip  evinde...1916 yılı ortalarında, Çanakkale’da vurulup Ankara’daki tedavisinden sonra gelip  evinde istirahat eden Gazi Hüseyin’in, gıcırdayan ahır sekisindeki kapısı açıldı, muhtar Ali onbaşı ziyarete gelmişti. İlyaslı mahallesinin muhtarı tertibini kucakladı, hasret giderdiler, hatıralarını anlattılar.


Muhtar Ali’nin eşi yeni vefat etmiş, kendine eş olacak kadın aranıyordu, ona Kürtü köyünde dul kalan 20-22 yaşlarında birini önerdiler. Atına binip yanına adamını alarak görmeye gitti ve kadını emmisinden istedi. Evlendiler:Yeni gelin BEŞ çocuklu Ali onbaşıya gelmişti.

Altı ay sonra ilçeye yeni kadınlar geldi, Isparta’ta tarafından düğünlerde oynayan kadınlar. Ali’ye de üç tane verdiler. Yeni gelin bunları  sevmedi, zira tandırında gatmerini bölüyorlardı, sütünü. yoğurdunu kamçaklıyorlardı, her şeye karışıyorlardı. Yeni gelinin dağıtacağı süt, yoğurt, peynir gibi ikramlarını da yarımlıyorlardı.   

Yeni gelin muhtara:”Ali, bu kadınlar ellerini her şeye sunuyor, mismiller mi?” dedi.

İlyaslı mahallesi muhtarı Ali Onbaşı, Koşhisar’ın 3.belediye başkanı Mehmet oğlu İshak’ın ilk oğlu olup varlıklıydı, kara seyis sürüsü, yüzlerce atik dönüm arazisi, koyun sürüsü ve söylendiğine göre de deve kervanı vardı. Gelinin sızlanmalarına:

“ Türkmen! Sen onlara karışma, yesinler, içsinler, eğlensinler. Sen hiç tasa etme.”

Zaman zaman, bu kadınları düğünlere oynatmaya götürmek isteyen gençler geldiğinde muhtar her gence izin vermezmiş. Bu arada kendisi, birkaç defa ertelediği mahalleli bir genç buna çok kızarmış, ama muhtar diğer muhtarlara da anlaşmalı olduğundan kaymakamlıktan izin almadan kadınları düğünlere göndermezmiş.

Bir gün Cuma sonrası müezzin Çakıroğlu Hüseyin, kenara çekip :”Oğlum Ali, sen bu kadınları oynatıyormuşsun, dikkat et ‘Oluk Başında Oynarken Çark Evine Düşersin’ demiş.

Ali Onbaşı, mutat veçhile yaylayı ve Lalelikteki pamuk tarlasını ve bazı ağıllarını kontrol için iki adamıyla sabah ayrılmış. O gün akşama kadar o işlerini görürken gençler yine gelmiş ve kadınları yeni gelini de dinlemeden oynatmaya götürmüşler.   Haber muhtara yatsıya doğru evdeki adamıyla gelmiş, atına atlayıp Akseki üstünden eve gelmiş ama kadınları görememiş,  düğüne götürdüklerini yeni gelinden önce kızları Necmiye ve Döndü söylemişler. Oğlu İshak ve Mehmet daha 10-12 yaşlarındaymış.

Muhtar Çil Ali, düğün evinin penceresinden baktığında oynayan kadınları ve gençleri görmüş, oynayanlara haber vermişler. Çil Ali içeri girerek her birine sövmüş, tokatlamış, kızgınlığını ortaya koymuş. Tam  bu arada lambayı söndürmüşler, Ali’yi aralarına almışlar, bir tanesi elindeki kamayı böğrüne, karnına saplamış. Ali Onbaşı: “Aah!” diye inlerken birkaç kama daha saplanmış. Tabi herkes kaçışmışlar. Çil Ali yıkılmış ve ağırdan kalkarak, duvarlara tutunarak, İnevli sokaktan çıkmış, İnevli Çeşmesinin yanına düşmüş. Feryadına gelenler kanlar içinde  görmüşler, bir donpalazı tedarik edip evine götürmüşler. Bağırsaklarının dışarıda olduğunu söylerler.

Koşhisar’ın İlyaslı mahallesi muhtarı Çil Ali, sabaha kadar inleyerek ölmüş.

Bıçaklayan da mahallelisinden Tentirizin Abdurrahman denilen bir gençmiş, onu ilçeden sürgün etmişler.

Sabah namazdan sonra müezzin Çakıroğlu Hüseyin salasını vermiş ve:Ya Ali! Ya Ali! Ben sana demedim mi oluk başında oynarken çark evine düşersin, diye” demiş.

Çil Ali’nin çocuklarına (Necmiye Döndü, İshak, Mehmet, Rabia ve yeni gelinden olan Fadime) amcaları Mustafa (Koca Vasi lakaplı) da vasi olmuş.Yeni gelini de fazla bekletmeden köyüne –biraz mal, eşya verip- göndermişler.

Çil Ali’nin kalanlarının soyadı:GÜMÜŞDAĞ’dır.


   26 Eylül 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2882 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Yılmaz Öztürk
Harika. ..
Aysun buyukyapici
Bu hikayeyi nereden buldunuz? acaba Fuat bey amca kim uydurmus merak ettim anlattiginiz hikayedeki kisi Cil Ali sizinde dedeniz olmuyormu?Buyuklerimizden hic boyle birsey duymadik olsaydi anlatirladi.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri