30 Ekim 2019, 13:55 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

TOPAKKAYA OKLARI 5

TOPAKKAYA OKLARI 5

TOPAKKAYA OKLARI 5...ASLI TARİH OLAN ÇOK YAŞAMLAR


İlçemizin zamanımızdan 130-140 yıl öncesinden nüfusun %20 sini bile geçmeyen ve yerlisi olmayan sakinleri, Ermeni, Yahudi, Rum vs.milletindendiler. Bunlar Cumhuriyetten sonra mübadele suretiyle dışlandı, esas halkımız da % 98’lere vardı. Bu durum ilçemize zamanla gelenlerin çoğalıp gelişmesiyle nüfusunun artmasına neden oldu, Demokrasi hareketimiz de tutuldu ve yayıldı. Ve Avrupa’ya İŞÇİ akını oldu.

İşte budan sonra Şereflikoçhisar’ımızın YERLİ denilen esas toplumu azalmaya yüz tuttu: Avrupa’ya gidenler dönüşlerinde ilçeye yerleştiler, tarla aldılar, ev aldılar, çocuklarına burada işler yaptırdılar, taşradan akınla YERLİ HALKININ çoğunluğu üstünlüğünü azalttılar.

Şereflikoçhisar’ın esas HALKI da, bilhassa okuyan gençlerin istikametinde göç edip ayrıldılar. Türkiye’mizin dört bir yanında Şereflikoçhisarlılar’ımız olmuş oldu.

Bu gün ilçemizde YERLİ dediğimiz halkı % 20’ler civarında olsa gerek.

Eski yazılı kalıntılarımızı incelediğimizde, Şereflikoçhisar’ın ilk kaza olmasına hizmeti geçenlerden ve çalışmalarını ilçe için gelişmesine sarfeden, destek veren, bağından, tarlasından ayrılmadan 1875-1885’lerden bu yana yaşayan KÖKLÜ aileleri şöyle sıralayabiliriz. “İfadelerimdeki noksanlıklardan, fazlalıklardan ailelerin kalanlarının beni affetmeleri dileğiyle:”

1- AYANLAR: Yüz, yüzeli yıla takın zamandaki dedeleri İSMAİL olup lakabı da “Kör Ayan oğlu İsmail’dir.” İlçemizde müsteşar, öğretmen, hukukçu, Dr. Belediye reisi vs. namında adamları yetişmiştir. Halen yerli halkından torunları olanlar ilçede yaşamaktadırlar.

2- ŞEYHOĞULLARI: Dip dedeleri Şeyh oğlu Hüseyin’dir. Bu vesileyle lakapları da: ŞEYHOĞULLARI’dır. Soy adları EKİCİ’dir. Mehmet, Veli, Mustafa, Hasan, Nazlı çocukları olup torunlarından kalan pek az olsa gerek.

3-  KARA MUSTAFALAR: Dip dedeleri Mustafa oğlu BEKİR AĞA’dır. Soyadları KALE’dir. İlçemizde Kale soyadlı aileler çoktur. İlk çocukları  Mustafa, Abdil, Aziz, Raşit, Ümmügülsüm vs.dir. Lakapları OLURUZLAR’dır. Halen bu lakabı kabul etmeyenler vardır. İlçede halen kalabalık aileleri vardır bir kısım ailede soyadı:BİLİR’dir. KALE’lerin ataları 1300-1400 yıllık geçmişe dayanmaktadır.

4- MÜNKEŞİR OĞULLARI: Dip dedelerini bilmemekteyim, lakapları ÇITAKLAR’dır. Soyadları KOÇAK’tır. Çocukları da bildiğim kadar Mehmet, Halil, Veli, Numan, (Lömen), Abdil, Şükrü,  vs.dir. KOÇAK’lar ilçenin YERLİSİ olarak  halen kalabalık olup “Koçak” insanlardır. Belediye reisi olanı da vardır.

5- GAZOĞULLARI: İlçenin köklü ailelerindendiler, zamanla azaldı ve şimdi torunlarından olanlar vardır. Soyadları YÜCEL olup ilk çocukları Süleyman, Osman, Ali, Mustafa, Bayram, Halil, Ahmet vs. olup ilçe içinde ve dışında karıyer sahibi adamları vardır. Gazoğlunun yeri çok büyük olup en az 8-10 dekar bir alanı kaplardı. Yetişmiş subay ve kalburüstü adamları olduğu söylenirdi. Koşhisar’ın kaza olmasında görev almışlardır.

6- KÖLEMENLER: a)  HACIOĞULLARI, Dip dedeleri bildiğimce ALİ olup Çanakkale’de şehit olmuştur. Soyadları:GÖRGÜLܒdür. Çocukları Mustafa, Tevfik, İlyas, Nazlı, Gülizar, Dilfiraz vs. Şehit ALİ’nin eşi AYŞE İnevli oğullarının kızıdır. Şereflikoçhisar’ın ilçe olmasında çalışmaları, katkıları vardır.

b-) KÖLEMENLER: İsmail olup lakabı Kölemen’dir. Çocuklarının çoğunun isimlerini bilmemekteyim ancak Muharrem, Raziye’yi bilmekteyim. Soyadları TAN’dır.


NOT:Bu aileler Koşhisar’ın kaza olmasında önayak olmuşlardır.
        

    (DEVAM  EDECEKTİR)


      31 Ekim 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1303 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.098 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım