06 Kasım 2019, 14:24 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

TOPAKKAYA OKLARI: Çil Ali (2)

TOPAKKAYA OKLARI: Çil Ali (2)

TOPAKKAYA OKLARI: Çil Ali (2)...Koşhisar’a, güneydeki Tuzgölü kenarındaki TALIŞ (şimdi atış sahasındaki) köyünden 1870-1875 yıllarında Abbas Ağa, oğulları Hüseyin, Abdullah, Mevlüt, Arif, Bayram ve kızı Zarife vs.ile göç etmiştir; sebep de çobanlarının geçinememesi ve dövüş çıkarmalarıdır. Yine bu yıllarda (1875)’de İlyaslı mahallesi Ağalarından Baş Ağa ile komşusu Mehmet oğlu İshak Ağa’nın birer oğlu olmuştur. Adlarını da ALİ koydular.


Ağaların iki ALİ’side birlikte büyüdü, oynadı, yalnız Baş Ağa’nın bir oğlu  olması, başka çocuğu bulunmaması nedeniyle Ağa onu “ El bebek, gül bebek” olarak büyüttü; işlerinde hep ırgatları çalıştırdı, oğlu ALİ hiç iş yapmadı.

Zamanla bucak büyüdü ve kaza oldu 3. Belediye reisi de İshak Ağa oldu, Ağa’nın üç oğlu, bir kızı vardı, büyük oğlu Mehmet’i belediyeye katip almıştı. Fakat Mehmet genç yaşta öldü, oğlu Ahmet (Mor Ahmet) yetim kaldı.

Baş Ağa oğlunu herkes gibi evlendirmek istedi ve Karamollauşağı köyünden Ömer Ağa’nın kızı Sıddıka’yı ALİ’ye nişanladı. Tabi diğer ALİ de bu nişandaydı.

Baş Ağa’nın oğlu ALİ, köye görüşmeye her gidişinde ALİ’yi de götürürmüş, bir gün nişanlısı: “Ali, bu çil buruş oğlan kim? Niye her gelişinde onu da getiriyorsun? Yalnız görüşemeyecek miyiz?” demiş. Ali: “O benim hem adaşım, hem arkadaşım, hem komşum, ben onsuz, o bensiz olamaz.” Demiş.

Bahar gelmiş Ağa bağ bellemeye ırgat götürmüş, tabi her iki ALİ de gitmişler, Ağa’nın ALİ ırgatlara özenip onlarla bağ bellemiş, ertesi günü gene bellemiş, üçüncü günü ise bellemeyi yarı bırakıp eve gelmiş, yatmış. Adaşı Ali akşam ziyaretinde Ali’nin baydın ve yorgun olarak yattığı görmüş, dinlenmesini sağlık vermişler.

Baş Ağa oğlu ALİ, dördüncü güne çıkmamış sabah yatağında ölü bulunmuş, Ağa bu ani durumda, hem kendisi, hem konu-komşu çok ağlamışlar. Adaşı ALİ de çok ağlamış. ALİ’nin ölümüne HAMLIK sebep olmuş demişler.

Baş Ağa’ya teselliler uzun zaman almış, bir gün Ağa, İshak Ağa’nın evine gelmiş: “Ağa senin ALİ’ye oğlumun nişanlısını nişanlamak istiyorum,” demiş. Ağa olmaz, ayıptır falan dediyse de sonunda ALİ adaşının nişanlısıyla nişanlanmış. Baş Ağa bundan sonra ALİ’yi oğlu bilip yanından ayırmamış, kalbi de evlatlık gibi gözetip kollamış; hatta o güz ALİ’nin düğününü bile yapmış. İshak oğlu ALİ, Baş Ağa’nın işleriyle meşgulmüş artık. Kazada ALİ’nin adı, adaşı ALİ’nin görüşmesinde nişanlısının “Çil Buruş!”  yakıştırmasından lakabı ÇİL ALİ kalmış.  ALİ, her iki Ağa’nın da işlerine nezaret eder, kollarmış.

ÇİL ALİ,  askere gitmiş, kaç sene sonra onbaşı olarak dönmüş, babası ölmüş olup işlerini kardeşi Mustafa ile görmüşler, bu arada babasının boğazdaki bağının  güneyindeki, Talış’lı Hüseyin oğlu Mehmet Ali’nin  bağını ondan satın almış.

ÇİL ALİ’nin eşinden beş çocuğu olmuş, eşi Sıddıka 1914’lerde vefat etmiş. ÇİL ALİ yeniden kendine bir eş aramaya başlamış. Ona KÜRTÜ köyünde, eşi Çanakkale’de şehit olan genç, taze bir dul gelini tavsiye etmişler. ÇİL ALİ iki adamıyla gidip görmüş ve emmisinden istemiş. ÇİL ALİ 1917’lerde bu evliliğinden bir kızı olmuş, ikincisinde oğlu olacağını İmam oğlu’nun eşi müjde vermiş ama gelin bunu ÇİL ALİ’ye söylemeden bir düğünde bıçaklamışlar. (devamı ÇİL ALİ’nin 1.kısımda anlatılmıştır.)

NOT:ÇİL ALİ, anamın babası olup dedemdir, ayrıca Talış’lı Abbas oğlu Hüseyin’in oğlu Mehmet Ali de büyük dedemdir. Olaylar (+/-) %90-95 gerçek olup yaşanmıştır.      7 Kasım 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2453 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri