17 Temmuz 2019, 14:09 - Anasayfa // Hukuk Köşesi Haberi yazdır

Kendi soyadını verebilir mi?

Kendi soyadını verebilir mi?

Kendi soyadını verebilir mi?...BOŞANAN KADIN ÇOCUĞUNA KENDİ SOYADINI VEREBİLİR Mİ?


Kocasından boşanmış ve çocuğunun velayetini kendisinde bulunan kadının çocuğuğa soyadını verip veremeyeceği hususu tartışmalı bir konuydu. Ancak Yargıtay 2.Hukuk Dairesi,  2018 yılında bu konuya ilişkin emsal niteliğinde bir karar verdi. Bu kararla birlikte artık velayeti annede bulunan çocukların annelerinin soyadını taşımaları mümkün hale gelmiştir.   Kaldı ki Yargıtay kararından daha önce Anayasa Mahkemesi de annenin çocuğuna soyadını verememesini  Anayasa’ya aykırı bir durum olarak kabul etmişti.    

Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin kararında ““... Somut olayda, velayet hakkına sahip davacı anne, soyadlarının farklı olmasından çocuğun rahatsız olduğunu ve anne ile aynı soyadını taşımak istediğini ileri sürmüş olup, davacı tanıkları da davalı babanın çocuğuna ilgisiz olduğunu, yaklaşık üç yıldır babanın çocuğunu görmeye gelmediğini, çocuğun birlikte yaşadığı anne ile aynı soyadını taşımamaktan rahatsız olduğunu, anne ile aynı soyadını taşımak isteğini sürekli dile getirdiğini, kendisini tanıtırken soyadını annenin soyadı olan “K.” olarak ifade ettiğini beyan etmişlerdir. Çocuğun soyadının annenin soyadı ile değiştirilmesi halinde çocuğun üstün yararı bakımından ruhsal gelişiminin olumsuz etkileneceği ileri sürülmediği gibi, az önce açıklanan tanık beyanlarından çocuğun soyadının annenin soyadı olarak değiştirilmesinin çocuğun üstün yararına olabileceği anlaşılmaktadır. Tüm bu açıklamalar ışığında; velayet hakkı tevdi edilen annenin çocuğun soyadının kendi soyadı ile değiştirilmesi yönündeki talebinin velayet hakkı kapsamındaki yetkilerin kullanımı ile ilgili olduğu ….Anayasa Mahkemesi’nin benzer olaylarda verdiği hak ihlaline ilişkin kararları da gözetilerek, davanın kabulüne karar vermek gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmayıp, hükmün bozulmasına karar vermek gerekmiştir.”

Velayeti annede olan çocuğun annesinin soyadını taşıması için dava açılması gerekmektedir. Söz konusu davalarda görevli mahkeme aile mahkemeleridir. Bu davaların açılmasında kanunumuzca herhangi bir süre veya zamanaşımı öngörülmemiştir. Ancak çocuğun reşit olması halinde bu dava çocuk tarafından açılmalıdır.    


av.tayfunseyhan@gmail.com
05321543406Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2977 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Hukuk Köşesi Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri