04 Aralık 2019, 13:15 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Kenan Evren'in ziyareti

Kenan Evren'in ziyareti

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1635 kez okunmuştur

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un TBMM’de gündeme getirdiği konuya Meclis’teki tüm partiler destek verdi ve TBMM’nin kararıyla Kenan Evren’in adının Türkiye’deki okul, cadde, sokak, mahalle, köy ve kışlalardan silinmesi kararlaştırıldı.


Gürsel Erol, “12 Eylül TBMM’yi kapattı, parti genel başkanlarını tutukladı. 650 bin kişi gözaltına alındı, 230 bin kişi sıkıyönetimde yargılandı. Ama bugün Kenan Evren’in adı Ankara’nın bir ilçesinde var. Okullarda, kışlalarda, meydanlarda var. Evren adının hiçbir şekilde yaşaması doğru değildir” dedi. Karar gereği Ankara’nın Evren ilçesinin adının da değişmesi gündeme gelince Ak Parti Milletvekilleri Kanun teklifi verdi ve Evren’in adının Çıkınağıl olarak değiştirilmesini teklif etti.

12 Eylül Askeri müdahale günlerinde Çıkınağıl, İlçemize bağlı bir belde idi ve Kenan Evren Başkanlığındaki kuvvet komutanlarından oluşan konsey pek çok il, ilçe ve beldenin olduğu gibi Çıkınağıl’ın da belediye Başkanını görevden uzaklaştırmış, o dönem belediye muhasibi olarak görev yapan Nevzat Yılmaz’ı (merhum) belediye başkanı olarak görevlendirmişti.

Çıkınağıl küçük bir belde idi ve bir çok sorunu vardı. Ve o dönemdeki yöneticilerin anlayışına göre; eğer adı Evren olarak değiştirilirse Kenan Evren’in himayesine girer, sorunlar kolayca çözüme kavaşturulurdu.

Bu fikri savunan Nevzat Yılmaz başkanlığındaki encümen, Çıkınağıl’ın adının Evren olarak değiştirilmesini kararlaştırıldı ve karar onaylandı.

Evren, 1990 yılında da İlçe yapılarak Ankara’ya bağlandı.

KENAN EVREN’İN ZİYARETİ

Çıkınağıl’ın adının Evren olarak değiştirilmesinin ardından Belediye Başkanı Nevzat Yılmaz sürekli olarak Kenan Evren’in beldeyi ziyaret etmesini istiyor, bu isteği israrla tekrarlıyordu.

Sonunda Konsey Başkanı Kenan Evren’in, kendi adını taşıyan Evren Beldesini ziyaret edeceği kararlaştırılınca Belediye Başkanı Nevzat Yılmaz, bundan yararlanmanın yolunu aradı ve Köy Hizmetleri Müdürlüğünün kapısını çalarak; “yollarının çok bozuk olduğunu, Sayın Kenan Evren’in bunu hoş karşılamayabileceğini, acilen onarılması gerektiğini” iletti.

Köy Hizmetleri yetkilileri ise Kenan Evren’in hışmına uğramaktan korktuğu için acilen ve alt yapısını hazırlamadan çoğu bölümlerde toprak üstüne atarak yolu asfaltla kapladı.

Ziyaret günü geldiğinde İlçemizde olağanüstü bir hareketlilik vardı. Konsey Başkanı, Evren’e Şereflikoçhisar üzerinden geçecekti.

Kalabalık eski PTT önünde kendisini karşıladı, aracından indi, yolun iki tarafına sıralanmış vatandaşların arasından geçerek şimdiki belediye binasının önüne doğru geldi.

Herkes; “Kenan Evren ilçemizde halka hitabep edecek, ondan sonra Evren’e geçecek” diye beklerken O, makam aracını çağırıp, bir çift söz söylemeden Evren’e (Çıkınağıl) hareket etti.

Kenan Evren kendisini karşılayan Şereflikoçhisarlılara kısa bir konuşma yapmadan Evren’e gidince bu davranışı “Konsey Başkanı Şereflikoçhisarlılara küs, onun için burada durmadan Evren’e geçti” şeklinde yorumlandı.

KORUMANIN KÜSTAHLIĞI
Kenan Evren, adının verildiği beldede davul zurna eşliğinde ve coşkulu bir kalabalık karşılandı.

Belediye binasının önünde kısa bir konuşma yaptıktan sonra Belediye Başkanı Nevzat Yılmaz ve bazı belde sakinleriyle birlikte sahile indi göl kenarında dolaştı, göl ve balıkçılık konusunda bilgi aldı.

O sırada Kenan Evren’in korumaları vatandaşı uzak tutmaya çalışıyor, yer yer itiş-kakışlar oluyordu. Evren’den uzak tutmaya çalıştıklarından biri de bendim. Korumalar üzerime üzerime gelince Kenan Evren’in duyacağı bir ses tonuyla şöyle bağırdım:

- Ne yani Konsey Başkanımız beldemize gelecek, ben yerel basın olarak O’nun konuşmalarını dinlemeyecek, bir kaç kare fotoğraf çekemiyecek miyim?

Sesimi duyan Evren korumalarına hitaben; “bırakın çocuk görevini yapsın” dedi de korumaların tartaklamasından kurtuldum.

Kenan Evren adının verildiği beldeye bir daha uğramadı, konsey dönemide belirli bir yatırım yapılmadı, ana sorunlar çözüme kavuşturulmadı.

Bir dönem sorunlarının çözümü için Kenan Evren’in adından medet umanlar, şimdilerde o isimden kurtulmak için toplantı üstüne toplantı yapıyor.

(Kenan Evren gerçekten Şereflikoçhisarlılara küsmüydü, ya da niçin küsmüş olabilirdi? Bunu da gelecek sayımızda değerlendireceğim.)


     5 Aralık 2019


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri