23 Ekim 2019, 12:46 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Bir Aile Hikâyesi

Bir Aile Hikâyesi

Evlerden ırak diziler / Şimdiki gelinler harika!Cumartesi akşamı çok üzüldüm!


Seyrettiğim iki-üç dizim var! Bunlardan biri de ‘Bir Aile Hikayesi’ idi. Severek izliyordum.   O gün ekranın üstünde final yazdığını görünce şok oldum!

Bu ekonomik krizde, diken üstünde oturduğumuz bu hassas günlerde elbette derdim bu değil  kahrolmadım ama moralim bozuldu! Gözümüz- kulağımız hep haberlerde zaten! Ne yapalım arada birde kafa dağıtmaya bir dizi keyfimiz var başkada neyimiz var!

‘Bir aile hikayesi’ çok güzeldi.

Öteki diziler gibi konusu intikam ve ihanet üstüne değildi!

Entrika çeviren kadınlar, şiddet uygulayan erkekler, psikolojik şiddete maruz kalan çocuklar,  biplenen konuşmalar, dövüştür, işkencedir öyle sahneleri de yoktu!

Ayrıca lüks evlerin içinde topuklu ayakkabılarla abiye abiye dolaşan hanımlar, marka giyinmiş kaşlarını aldırmış adamlar...

Lüks yaşam tarzlarını milletin çocuğunun gözüne sokup özendiren tipler de!
Ne vardı!   

Çocukluğuna eski günlere özlem duyan herkesin her yaştan insanın kendinden bir şeyler bulacağı bir hikayesi vardı!

Sevgi, saygı, şefkat, sadakat, kardeşlik, dostluk, merhamet, fedakarlık, saf aşk...

Ana- baba sevgisi, kardeş sevgisi, çocuk sevgisi, eşe duyulan sevgi, hayvan sevgisi, doğa sevgisi, insana dair ne ararsanız içinde barındırıyordu!

İletişimin önemi, sorunları konuşarak çözme, sakin insanlar, sakin müzik, yormayan konular...

Yani ailecek izlenebilen minnoş bir dizi idi!
Bitirdiler...

Sebebi reytinginin düşük olmasıymış. Hikaye güzel başlamış ama kısa sürede çözülmüş. Herkes birbirine kavuşmuş zira izleyecek bir şeyde kalmamış!

Yani bir dizinin olayını birinci sezon sonunda anlaştırıp,  ikinci sezon  sonunda çözüp, üçüncü sezonun sonunda da kötü finalle bitirmeye alıştırmış bu yapımcılar! İzleyici bunları seviyor!

Ne diyeyim ‘renkler ve zevkler tartışılmazmış.’ Başkaları benim kadar sevmemişler demek ki!

Evlerden Irak Diziler
İnsanları ekran  başına bağlayan popüler dizilerdeki kadın karakterlere layık görülen roller ve kadına şiddeti gösteren dizilerin kaldırılması için kadınlar sosyal medyada ‘EVDEN IRAK DİZİLER’ kampanyası düzenleyip, bu tür dizilere olan tepkilerini dile getirmişler!

Benim de duygularımı dile getiren hemcinslerimin yaptığı eleştirilerin bazıları şöyle:

*Dizilere bakıyoruz şirretlik hep kadınlarda!

*Şiddetin meşrulaştırıldığı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin onandığı diziler istemiyoruz!
*Diziler acı çeken, ezilen, çaresiz bırakılmış kadın dolu. Bi kere de hayatını yaşayan, mücadele eden, mutlu kadınları görelim beee!!!

*Kadınlar bir erkek uğruna her şeyinden vazgeçiyor. Neden dizilerinizde kadın hep vazgeçen, mağdur olan roller veriliyor ki? Neden kadın rekabeti ve kötülüğü konusu bu denli yaygın olarak kullanılıyor?

*Ekranlarda kadına şiddetin, mağduriyetin dozu azalmıyor, aksine büyüyor. Kadına şiddeti eleştirdiğinizi söyleyip dizilerde kadınlara, güçlü=kötü veya aciz=iyi kalpli rollerle kısıtlamanız ikiyüzlülüktür!

*Kültürlü, donanımlı ne istediğini bilen kadınlar fesat ve kötü karakterlerle karşımıza çıkıyor. Hemen hiçbir yerli dizide kendi maddi, manevi, özgürlüğüne sahip olan kadın sevilen ya da sevdirilmek istenen karakteri oynamıyor.

*Dizilerde kadınlara hayatındaki erkeğe boyun eğmesi ve haddini bilmesi gerektiği roller veriliyor!

*Ne kadar öldürürse o kadar sevinen erkeklerin olduğu militarist, savaş yanlısı dizilerinizden de BIKTIK! 

Şimdiki Gelinler Harika

Pazar günü kızımla Ezel’den beri gittiğimiz kuafördeydik. Şansımıza o gün gelin başı yapılıyormuş. ‘Eyvaaah bizim iş uzatmalara kalır!’ diye telaş ederken kuaför salonunun becerikli elemanları maşallah herkesin saçını başını halledip savdılar!

Yılın son düğünlerinden.. Doğal olarak bir gözümüz gelindeydi. Gelin de damat da çok ciciydi. Birlikteliklerinin sonsuza kadar sürmesi için adım atacakları bu mutlu günde elbette biraz da heyecanlılardı!

Gelin Erik Dalı türküsü ile daha kuafördeyken oynamaya başlayınca, çok hoşuma gitti! Kendi zamanımla bu günü kıyasladım ve içimden ‘şimdiki gelinler harika!’ dedim.      24 Ekim 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1561 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım