09 Ekim 2019, 14:00 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Eğitimde nereden nereye

Eğitimde nereden nereye

Eğitimde nereden nereye...Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde; öğrenci, öğretmen ve okulun, akademik beceriler üzerindeki etkisini ölçmek için 4’cü sınıf öğrencilerinin katılımıyla hazırlanan ‘Türkçe-Matematik- Fen Bilimleri Öğrenci Başarı izleme Araştırması’nın veri analizlerini yayınladı.


Buna göre, öğrencilerin yüzde 40’ı Türkçe’de okuduğunu anlamıyormuş, yüzde 50’si de matematikte ‘akıl yürütme’ sorularını yapamıyormuş!

Bunları duyunca içimiz cız ediyor!
İkide bir değişen bakanlar, bu bakanların ikide bir değiştirdikleri bir türlü dikiş tutturamadıkları eğitim sistemleri ile nasıl çağ atlayacağız bilemiyorum!

***

Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde geziniyor basın açıklamalarını okuyordum.  Merak ettim geçmiş bakanlar butonuna bastım. Tek tek bakanların  isimlerini okudum. Aklımın erdiği, kulağıma ilk tanıdık gelen isim Milli Eğitim Bakanı  M. Vehbi Dinçerler oldu.
Bakanlık yaptığı tarihe baktım 1983-85. Ben ilkokuldaydım. O zamandan bu zamana ise 18 adet  Milli Eğitim Bakanı gelmiş- gitmiş! Hepside ancak  ikişer- üçer yıl görev yapmışlar! 19’uncusu KENDİSİNE BÜYÜK UMUTLAR BAĞLADIĞIMIZ  Ziya Selçuk!

Bir öğretmen kızı ve bir veli olarak eğitimle ilgili konularda,  hem babam Mehmet Yücel’in yazılarını hem de aklım erdiğince kendi yazdıklarımı köşemde ara ara paylaştım!

Aynı şekilde gazetemizde köşe komşum olan Vural Gündüz öğretmenimiz de, gerek sorun tespiti gerekse çözüm önerilerinde bulunduğu yazıları  ile  eğitimin ne derece önemli olduğunu köşesinde sık sık dile getirdi!

Bu konuda oldukça hassas olduğunu bildiğimiz duyarlı öğretmenimiz Vural Gündüz, gazetedeki köşesiyle yetinmedi ve  “EĞİTİMDE NEREDEN NEREYE?” ismini verdiği birde kitap çıkarttı.  

Öğretmenler Dünyası Yayınevinden çıkan kitabının önsözüne  “Benden...” diye başlayan Vural Gündüz;
“Ülke sorunlarından söz ederken varılan her nokta da “eğitim” diyorsak, çözümde “eğitim”dedir.” diyor ve devam ediyor.  

“Eğitime yeterli ilgiyi göstermeyen toplumlar başka milletlerin boyunduruğundan kurtulamaz. İyi bir eğitim alan ve meslek sahibi olan insan, hayatına daha kolay yön verir ve bencillikten uzak insanlık alemi için iyi ve doğru eserler vermek için çaba gösterir.

Ülkeler, yöreler kalkınma yönünde yol almak istiyorsa; eğitime ve bilime önem vermek zorundadır. Böylece insanlar karşılaştıkları durumlarda iyi ve doğru kararlar verirler.

Düşünmek, birtakım doğruları içine sindirmek, insani değerlerle beslemek eğitimin görevidir. Bir takım bilgileri ezberlemek, cevap anahtarında şık doldurup sınavları verip diploma almayı eğitim olarak algılamak bizlerin ulaşabileceği en büyük algı yanılması olur.”

Eğitime Bakış- Öğretmen Nitelikleri ve Yeni Öğretmen- Öğretmenin Hizmetiçi Eğitimi- Eğitim Yönetimi- Eğitim ve Rehberlik- Eğitim ve Teknoloji- Meslek Eğitimi- Eğitim ve Ekonomi- Eğitim ve Medya- Eğitim ve Çevre- Milli Kültür ve Müze Eğitimi- Yetişkin Eğitimi- Eğitim Tarihi başlıkları altında bilgi ve birikimlerini paylaşan öğretmenimiz kendi ifadesiyle;

“Eğitimin mutfağında olan bir eğitimci olmanın sorumluluğu ile eğitimin genel işleyişi üzerine bugüne kadar gözlem, deneyim ve incelemelerimi derli toplu bir arada sunmak istedim. Bu çalışmada eğitimin tüm tarafları ile ilgili bir şeyler var.” diyor.

Vural Gündüz kitabını; “Kendisinin okuma yazması yokken iki oğlunun okuması için ömrünü adayan annem Zeynep Gündüz’ün (1942-2019) aziz hatırasına...” diyerek  yeni kaybettiği anneciğine armağan ediyor.  

Başkentte 24 Kasım 2016 yılında Öğretmenler Günü için düzenlenen törene “Fark Yaratan Öğretmenler” ‘Ankara İl Temsilcisi’ seçilerek ilçemizde bir ilk olan öğretmenimizin, bilindiği üzere Tuzun Başkenti Şereflikoçhisar Yöresi (2017) ve Şereflikoçhisar’da Ekonomi (2017) adlı iki kitabı daha bulunuyor.

Kartvizitine bir çok sıfat eklemeyi başarmış Araştırmacı/Yazar/ Şair/Öğretmen Vural Gündüz’e elinize-emeğinize sağlık diyor, tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. 10 Ekim 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1668 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.156 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım