27 Kasım 2019, 14:00 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Küfür

Küfür

Hayatta en ifrit olduğun şey ne? deseler küfür derim!Hayatta en ifrit olduğun şey ne? deseler küfür derim! Maalesef ne kadar sinir olsam da günümüzde bununla karşılaşmamak mümkün değil!


Dizilerimizde- filmlerimizde komedi olsun- gerilim olsun- maşallah küfrümüz eksik olmuyor keza sosyal medya paylaşımlarında ve altına yazılan yorumlarda da...Eğitim seviyesi de önemli değil, cinsiyeti de! Kadını- erkeği- büyüğü küçüğü yediden yetmişe bir küfürdür-kıyamettir gidiyor!

Hadi çocukları ikaz ediyorsun da kocaman insanlara ne diyeceksin!

Eskiden küfür sayılan söylenmesi ayıp kelimeler günümüzde sıradan hale geldi! Çarşımızda pazarımızda yürürken böyle konuşmalar geliyor kulağımıza ve biz hanımlar bundan çok rahatsızız!
“Dünyada en güçlü insan öfke anında öfkesine sahip olabilendir.”

Benim gibi küfür sevmeyen blogcu arkadaşlar hem insan psikolojisi hem de dini yönden küfür olayını ele almış- araştırmışlar.  Bende onların araştırmalarından alıntı yaptım.

“Küfür, kelime anlamı olarak inkar, reddetmek anlamlarına gelir. Halk arasındaki tanımı ise, insanların öfke, endişe, korku ve hayal kırıklığı gibi duygularını ifade etmek veya karşısındaki insanları incitmek amacıyla söylenmiş kötü kelimelerdir. Birisi sizi sinirlendirip,. canınızı yaktığı zaman özellikle de alışkanlık  olmuşsa anında küfürle tepki verirsiniz. Bazıları bunu kendilerini kanıtlamak için,bazıları karşıdaki kişiye öfkelerini tamamen boşaltmak için, bazıları da dalga geçmek amacıyla küfür eder. Yani kişiden kişiye sebepleri değişmektedir.

Küfrün nedenleri:
1. Kişi, küfürlü bir ortamda yetiştiği veya yaşadığı zaman kendisi de küfür etmeyi hayatına yerleştirir.
2. Çevredeki insanlara baskı yapmaya ve bu insanları sindirmeye çalıştığında küfür eder.
3. Gücünü küfür ederek ispatlayabileceğini düşündüğünden dolayı küfür eder.
4. Kendini ifade edebilecek daha güzel kelime dağarcığı olmadığı için, toplumda duyduğu küfürlerle ifade eder.
5. Duygusal çöküntü yaşadığı zaman küfür eder.
6. Rahatladıklarını düşündükleri için deşarj olmak adına küfür eder.
7. Bazı kişilerin küfrü hak ettiklerini düşündükleri için küfür ederler.
8. Sinirlendikleri zaman sinirlerini dışarı atmak için küfrü bir araç olarak görürler.
9. İnsanlar bazen de tiki olduğu için refleks olarak küfür ederler.

Küfür etmenin topluma ve kişiye birçok zararları vardır. Bakın sadece zararları vardır diyorum. Çünkü küfür etmenin hiçbir bir faydası yoktur. Faydası olduğunu düşündüğünüz rahatladığınızı söylediğiniz küfür yerine, kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz kelimeler vardır. Ayrıca küfür, söyleyen kişiyi sevimsiz yapar. Aciz çaresiz olduğunu gösterir. Küfür, kişinin kendisini kontrol edemediğini de gösterir ve küfür eden kişiye karşı insanların saygısı azalır. Küfrün topluma zararları ise toplumu kutuplaştırır, çöküşünü hazırlar, şiddete neden olur ve topluma saygısızlık göstergesidir.” (Birisi günümüzün siyasetçilerine bunu anlatmalı)

‘Kötü sözlü olmak müminlikle bağdaşmaz. Küfür etmek günahtır. İslam dini muhataplarımıza hoş muamele ve diyaloglar içerisinde bulunmamızı emreder.’ diyor  Psikiyatr Yrd. Doç. Alper Evrensel hocada ve devam ediyor;

“Küfürlü konuşmalar sohbete suni bir zenginlik katıyor. Her ne kadar muhabbetlerimize renklilik kattığını düşünsek de dinimize göre kızgınlık hatta şaka sebebiyle de olsa söylenilen küfür, dil ile yapılan en büyük günahlardan biri. Peygamberimiz (SAV) hadis-i şeriflerinde “Müslümana sövmek, fasıklık, öldürülmesi ise küfürdür.” buyuruyor. Fasıklık; isyankârlığı ve büyük günahı ifade ediyor. Çünkü Hz. Peygamber Veda Hutbesi’nde özellikle bir müslümanın diğerinin ırz ve namusuna dil uzatmasını yasaklıyor, açıkça bunun haram olduğunu beyan ediyor.”

Geçmişte yazdığım ‘Hocalarımızdan rica ediyoruz!’ başlıklı yazımın aynısı. Üç yaşında bir ufaklığın küfür ettiğini görünce aklıma geldi yeniden paylaşmak istedim! Çocuk çevresinden ne duyuyorsa  onu tekrarlıyor! Yani değişen bir şey yok!

Cami hocalarımızdan tekrar rica ediyoruz! Cuma namazı için toplanan cemaatlerine Peygamberimizin bu sözlerini hatırlatsınlar hatta (lütfen) her Cuma hatırlatsınlar!  28 Kasım 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2474 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri