17 Haziran 2020, 13:18 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Virüsle savaşılıyor ama cehaletle savaşmak çok zor!

Virüsle savaşılıyor ama cehaletle savaşmak çok zor!

Geçtiğimiz hafta Büyükşehirdeydim!...Geçtiğimiz hafta Büyükşehirdeydim!


Kaldığım yerdeki vatandaşları görünce iyice karar verdim ki bu Korona bitmez!

Yasaklar oralara hiç uğramamış!

Sosyal mesafe hak getire!

Maske desen herkesin ya burnunun altında ya çenesinin!

65 yaş üstü -18 yaş altı kısıtlaması umurlarında değil!

Uyaran ne bekçi gördüm ne polis tabiri caizse herkes kafasına göre takılıyor!

Çalışanları da zor durumda bırakıyorlar; ‘Hanımefendi markete çocukla girmek yasak’ ‘Bırakacak kimsem yoktu abisi hemencecik  alıp çıkıyoruz’ Bir başkası ‘Bu çocuk mu? Kocaman adam yaaa...’

Parklar bahçeler her yaş gurubundan çocukla dolu ve anneleri de kamelyalarda burun buruna çay keyfi yapıyorlar!

Bu ne rahatlık şaştım kaldım!

Yani kontrollü normalleşme sürecine gayet kontrolsüz bir biçimde giriş yapılmış!
Aman dikkat! İlçemizde de vakalar görülmeye başladı biz yavaş gidelim bari!

***

Bilim kurulundaki doktorlarımızın söyleye söyleye dillerinde tüy bitti! ‘Normalleşeceğiz ama tedbiri elden bırakmayacağız. Sosyal mesafe- maske ve el hijyenine dikkat arkadaşlar!’
Son günlerde artan vaka sayılarından anlaşılıyormuş ki biz bunlara hiç dikkat etmemişiz! Doktorlarımız  vaka artışını normalleşmeyi yanlış anladığımızın bir sonucu olarak görüyorlarmış ve Koronavirüsün bize bir uyarısı olarak algılamamız gerektiğini düşünüyorlarmış!
Virüs bize demek istiyormuş ki, ‘Ben bir yere gitmedim. Sizi terk etmedim. Bekliyorum. Fırsat kolluyorum. En ufak bir tedbirsizlik gösterdiğiniz zaman hemen sizi hastalandırmaya devam edeceğim. Ayağınızı denk alın!’

***

Toplum olarak sarım- gürüm olmayı, el öpmeyi, öptürmeyi seven bir milletiz. Bu Korona günlerinde en çok zorlandığımızda bu oldu sanırım! Hâla daha unutup yakınlaşmaya kalkıyoruz!
Yaz geldi düğünler başlayacak, insanların tokalaşmaları bile çok tehlikeli diyorlar. Yani halayı filan unutun! Belli ki düğünlerde eskisi gibi olmayacak!

 ***

Zaten bilim insanlarımız Yeni Tip Koronavirüsüsle neler yaşanacağını aylar öncesinden anlatmışlardı!
“Kimse olağanüstü günlerden geçtiğimizi unutmasın! 100-200 yılda dünyanın başına gelecek bir şeyi yaşıyoruz. alışmak zorundayız virüs bitmeyecek önceki yaşantımıza dönmemiz mümkün değil.” demişlerdi.

.***

Havalar ısınınca virüs ölüyormuş diye düşünenler yanılgıya düşmüş. Salgının doğal olarak tırmandığı, sonra aşağıya indiği ve bunun kendiliğinden olduğunu sananlarda yanılgıya düşmüş. Bu kendiliğinden olan bir durum değilmiş  alınan tedbirler sayesinde oluyormuş.

Bu tedbirlerde özellikle üzerinde durulan iki kriter var. Maske ve fiziki mesafe.

Bir  toplulukta herkes maskeliyse ve maskeyi usulüne uygun takmışsa; ağzını, burnunu kapatmışsa hepimiz güvendeyiz demekmiş. Ama içimizden bir kısım arkadaşlar maskesiz dolaşıyorsa, maske taksak bile yeterince güvenli değilmiş! Herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini tembihliyorlar.

***

İlçe esnaflarımızda vatandaşın maskesinden dertti!

‘Maskesiz işyerlerine girilmeyecek’ diye bangır bangır söylenmesine rağmen kimileri kulak asmıyor!
Uyarılınca ben yabancı mıyım- ben hasta mıyım- ben neyim- diye esnafa bozuluyorlarmış!
Toplumda yaşıyorsak birey olarak tedbir almaya mecburuz! Her gün açıklanan rakamlar sadece bir sayı değil insan hayatı.  Birilerinin yakını- annesi- babası- eşi- çocuğu- arkadaşı...
Bir doktorumuz paylaşmış!

“Maske takın maske!!! Nöbetten bildiriyorum. Yıldırım patlamış durumda. 45 hastanın 40’ı tipik covit pnömoni. Martta- Nisanda görmedim böyle tipik Korona. Bunlar daha düğün yapacaklar. Tüm sülaleye bulaşacak. 3 aylık emek boşuna gitti. Keşke baştan serbest bırakılsaymış herkes. Kuralsızlığın-umursamazlığın sonu budur. İlk kez doktor olduğum için ciddi anlamda pişmanım.

Virüsle savaşılıyor ama cehaletle savaşmak çok zor” demiş. Doktorumuz ne doğru söylemiş! 18 Haziran 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 5457 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri